A draaiend om de eigen as, van alle zij den laten bewonderen. Klokgelui of geestelijke gezangen uit de opgeroepen tijd scheppen de daarbij passende sfeer. Op historische gronden Van elk bouwwerk zijn de belangrijk ste feiten uit het opgeroepen tijdperk in een menu leesbaar. Details kunnen door aanklikken worden opgeroepen. Wat de cd-rom toont, zijn feiten ge baseerd op onderzoek van weten schappers en historici. Oude werk- en bouwtekeningen, plattegronden, me tingen uit opgravingen en geschreven informatie zijn met elkaar vergeleken en gekoppeld. Ontbrekende zaken zijn op basis van waarschijnlijkheid aange vuld. Alle bouwwerken die sinds 280 op het Domplein hebben gestaan, zijn met een klik op het gewenste jaartal te reconstrueren, te vergroten, te verkleinen, beet te pakken en rond te draaien om te zien hoe de achterkant eruit zag. Toelichtende geschreven of gesproken teksten, al of niet gregoriaans begeleid, vertellen de details uit die periode. Kardinaal Simonis: ter meerdere glorie. De opdracht voor de ontwikkeling van deze cd-Dom werd verstrekt aan het (particuliere) Buro 1896 van Geeske Bakker die zich bij de uitvoering liet ondersteunen door twee andere bureaus. De bouwer van de 3D-reconstructies is het bureau van Jan de Rode, kunstenaar en bekend met bouwkunde, een combinatie van vakkennis die borg staat voor deskundige weergave. Arjan den Boer, van ab_c media, verzorgde de multimedia-interface. Bureau 1896 zorgde voor de redactionele begeleiding. Veertien weten schappers deden hun best om de juiste informatie te verza melen, waardoor een verantwoord, fraai en vernieuwend fenomeen aan de geschiedbeoefening is toegevoegd. Ter meerdere glorie Kardinaal Simonis, die vlak voor de verjaardag van zijn hei lige broeder de cd-Dom in ontvangst mocht nemen, was ermee in zijn sas. Niet alleen vanwege de techniek en de mooie plaatjes van de voormalige kerkelijke eigendommen, maar ook vanwege de geestelijke waarde die dit heeft. In een tijd dat de jeugd steeds minder is begaan met het gees telijk leven en daardoor leeft in een geestelijk analfabetis me, is dit een prachtige mogelijkheid weer aandacht te ves tigen op de waarde van de geestelijke rijkdom, sprak hij. De gregoriaanse gezangen en het gelui van de kerkklokken die de plaatjes van de opkomst (en teruggang) alsmede de bete kenis van het kerkelijk leven ondersteunen, spelen daarin eveneens een rol. De hedendaagse jeugd weet daarvan schrikbarend weinig, volgens de kardinaal. In het vak cul tuurgeschiedenis zou ook meer van de kerkelijke geschiede nis moeten worden opgenomen. Deze cd-rom kan een goed middel zijn om die oude rijkdommen te ontsluiten. Zij kunnen eruit leren dat de gigantische kathedralen, ge bouwd ad majorum Deo gloria (ter meerdere glorie van God), vaak ook ter meerdere glorie van de bisschop dienden en het volk tot het betalen van veel geld verplichtten. Maar zij kunnen ook leren dat die hoogmoed tegenacties opriep, zoals de actie "te gen de toren van Utrecht" van ene Geert Groote, waardoor de macht van de katholieke kerk aan het wankelen sloeg. Uiteindelijk leidde dit tot de re formatie en dat was goed, zei de kardi naal, alleen die beeldenstorm was ei genlijk wel wat overdreven. Die was voor hem niet nodig geweest. Door de nauwgezette constructietech niek van Jan de Rode en zijn mede werkers zijn ook de verschillende bouwstijlen goed te herkennen. Door aanklikken van verschillende jaartallen is te zien hoe de toren ten tijde van de gotiek duidelijk omhoog strevende lij nen vertoonde en in de latere Renais sance zijn heil wat lager zocht, zich manifesterend in meer horizontale lij nen. Omstreeks 1580 werd de katho lieke eredienst verboden en werd de Domkerk overgenomen door de gere formeerde kerk. Bijna honderd jaar la ter sneuvelde een deel van de kerk door een tornado. Bij het jaartal 1674 is te zien hoe daardoor het schip van de kerk in elkaar is gedonderd (volgens de woorden van Simonis). Een straf van God, vonden zowel de protestan ten als de katholieken, maar wel van uit verschillende visies. Het ontstane gat tussen de toren en de kerk vormt het huidige Domplein en vervult een veel wereldser functie. 82 1999-2 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 32