Uw maatvaste partner Wethouder mr. J. H. C. van Zanen van Utrecht (die een exemplaar van de cd-Dom aan Zijne Eminentie mocht overhandigen) gaf nog een toelichting op de meer aardse mogelijkheden voor het gebruik daarvan: de stad Utrecht zal de stadsontwikkeling nu kunnen uitvoeren met een duidelijker perspec tief vanuit het verleden. Dit kan wel licht veel bouwwerken voor onder gang behoeden en ook de visie op nieuwbouw verbeteren. Naar een nieuwe gouden eeuw Drs. P. J. v.d. Wel, directeur van het Electronic Highway Platform Neder land, was zeer optimistisch over de toekomst waarin een nieuwe gouden eeuw in het verschiet ligt. Tenminste, als je de technische mogelijkheden op de juiste wijze weet aan te wenden, dat wil zeggen zodanig dat zij ten goede komen aan iedereen. Misbruik ten voordele van enkelen acht hij echter ook niet uitgesloten. Maar Nederland kan vooroplopen in de ontwikkeling om de welvaart goed te spreiden. Daarvoor moet je zorgen dat nieuwe kennis en informatie snel en goedkoop worden verspreid. Dat kan dankzij de elektronische snelweg waarvoor de EPN zich voortdurend inzet en initia tieven daarin stimuleert. 4D-geodesie Vanuit een geodetische hoek bekeken zou de 4D-techniek onder andere een belangrijke rol kunnen spelen bij planologisch ontwerp: hoe zag het landschap er in de vorige eeuwen ruimtelijk uit en hoe moet worden ge handeld om de goede dingen daaruit te herstellen. Wat de oorzaak was van verloedering, kan door koppeling aan een GIS wellicht inzicht verstrekken en ons behoeden voor herhaling van misstappen. Ook beschermde stads gezichten van vroeger en nu laten zich beter vergelijken. Een kadastrale toe passing is denkbaar door de historie van het kadastrale perceel vanaf zijn ontstaan in stappen van bijvoorbeeld tien jaar te volgen tot heden, compleet met de daarop opgetrokken en later weer gesloopte bouwsels, de belastbare waarde en/of WOZ-belasting. Mis schien zijn ook nog foto's van de be woners en eigenaren toe te voegen, en dat alles dan via internet te downloaden. De hulpkaarten toch nog maar even bewaren Kardinaal SimoniS zal naast de WOZ wellicht nog pleiten voor aanvulling met de kerkelijke belasting om het verschil tussen de opbrengst van nu en de "aflaten" uit de middel eeuwen te kunnen vergelijken. Nieuwe technieken kunnen dus ook in de kerk bijdragen aan een betere verspreiding van het geloof en de historische kennis. Het schijnt dat nu al een website van het Vaticaan is te raadplegen, hetgeen één van de aanwdzigen de uitspraak ontlokte dat binnen kort naast telewerken ook het telebiechten misschien weer mogelijkheden opent. (Hetgeen inmiddels is gerealiseerd, red.) Door het uitkomen van deze cd-Dom, in vier dimensies, is een eerste stap gezet naar nieuwe mogelijkheden op histo risch, werelds en kyrkelijk gebied. Dan ligt er weer heel veel werk in het verschiet, ook voor kartografen en geodeten, maar vooral voor nauwgezette onderzoekers. En dat is weer echt monnikenwerk. De cd-Dom is uitgegeven door Het Spectrum en is [verkrijgbaar via de boekhandel, prijs ƒ49,90. ISBN 905 344 05 85. INGENIEURSBUREAU BCC voorbereiding uitvoering meer informatie op verzoek, zie ook: Prins Mauritsstraat 17 Posttjus 75, 4140 AB Telefoon (0345) 63 96 96 Fax (0345) E-mail post@ingbcc.nl 83 GEODESIA 1999-1 Th B0DEM-^rfi9 r<JlJR GRONDZf^

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 33