3 Jijm 1 W 1 1 Kr n tf. A 1.80 Nico Keesmaat: verzamelaar van niveau '0 Si Er 00 Verzamelen is volgens het traditionele Koenen-woordenboek "bijeen garen". Bij veel landmeters en hun bazen prijkt een enkel - liefst koperen - geo detisch instrument op de schoorsteen. (Gaf de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat er niet één bij een be zoek van "watermanager" prins Wil lem Alexander?) Toch is dat niets ver geleken bij de verzamelwoede van de Amsterdammer Nico Keesmaat, werk zaam bij Oranjewoud in Almere. Ook vakanties worden bij hem, zijn moe der en broer gedomineerd door kope ren schietloodjes, meetpunten, baken, waterpasinstrumenten en peilschalen. Wekelijks schiet Nico een fotofilmpje van de laatste vol. Feitelijk privaat be zit is immers niet zijn hoofddoel, het gaat hem om de inhoud. Zijn belang stelling is uniek en leidt tot een even eens unieke kennis. De verzameldrift van hem, zijn moeder (Boldoot-fa- naat) en zijn broer (gereedschapsken ner) leidde via aandacht van kranten en damesbladen tot het tv-programma "De Ochtenden" van de AVRO naar aanleiding van een grote verzamelaars- beurs. "In Duitsland zagen we een hellende peilschaal tegen een talud en dus met grotere centimeters", aldus moeder Nel deskundig. Het illustreert onder meer dat je leert van verzamelen. De herkomst van Nico's materiaal is di vers. Zo gaf een Kadasterman in het voormalige Oost-Duitsland een grens- punt uit Noorwegen mee omdat hij zelf niets had. Nico dacht alle soorten zomer- en winterpeilen te kennen, maar was toch verbaasd in de Schermer een peilschaal met de afkorting VP tegen te komen. Wat voor peil zou dat nu zijn? Het antwoord heeft hij nog niet. Een peil schaal met de afkorting PZ was ver klaarbaar: die letters zijn gewoon ver wisseld. "Zomerpeil op zijn Chinees", zo weet zijn meubelmakende broer. Tegen de vijftig peilschalen heeft Nico al, toch is er nog niet één bij met de oorspronkelijke aanduiding AP en dat is sneu voor een Amsterdammer. Adri den Boer, redacteur. N. keesmaat' [fi ËH A 'N.A.e. "Normaal" is er al zoveel in het leven. Bijna boos wordt de familie Keesmaat als het publiek bij deelexposities de uitleg van de afkorting NAP ten onrechte corrigeert in "Nieuw". Dat leerde het publiek echter van onfeilbare schoolmeesters en is dus vaak onverbeterlijk. Winkels en vlooienmarkten zijn voor een deel de bron van Keesmaat, maar verwerving is ook een apart puntf Keesmaat schreef alle waterschappen aan en dat leverde hem en zijn moeder een boel post op. Het aantal gemeenten acht hij nog te groot voor een mai ling, maar "Paars 2" kan dat reduceren door verder herin delen. "Soms kost het gebak, en in Duitsland een Edammer kaasje", zo verklaart hij zijn administratieve organisatie. Pas was men op familiebezoek in Zuid-Afrika en ook dat leverde weer het nodige materiaal op. Een baak kon maar net mee in het vliegtuig! Een collega was in Portugal en kreeg na de nodige taalproblemen toch een meetpunt mee. Een andere collega bleek een vader te hebben die in Zagreb peilschalen levert en dat zat dus goed. In Duitsland, waar Nico ook werkte, zijn peilschalen meer geel-zwart dan blauw-wit zoals in zijn vaderland. Het vervoer van peilscha len en grensstenen is niet niks. De in een fraai houten kast je gevatte peilschaal van een Betuws polderdistrict paste met zijn 2,70 m maar net naast moe in de auto en prijkt nu drie-hoog in het trappenhuis. Schietloden en meetkettin- gen kent de collectje trouwens ook genoeg. Het aantal waterpasinstrumenten zit rond de twintig. Opmerkelijk is het relatief goedkope aanbod uit Oost- Europa na de val vaji de muur (en in strijd met steun ter zake). Zijn vakkennis komt Nico Keesmaat goed van pas. Op rommelmarkten biedt men onwetend doosniveaus en jalonpunten aan. NK is toch Noorder Koggen De verzamelaar liet zelf een blauwe emaille peilschaal maken met zijn li chaamslengte van 1,80 NAP. De kop vermeldt dan ook de naam "N. KEESMAAT", als ware hij een polder met een niet-natuurlijke afwatering. Toch weet het gezin van relativeren: een peilschaal met de kop "4 NK" wordt correct uitgelegd als de Vier Noorder Koggen. Die polder ligt in Noord-Holland richting Medemblik. Peilmerken zijn er ook volop, maar wat is genoeg als ze elders door van dalen zonder historisch besef worden vernietigd? Al vóór de uitreiking van het in kunststof gegoten pr-exemplaar van de Rijkswaterstaat aan hem voor de Vijfde Nauwkeurigheidswaterpas sing verwierf Nico een meer unieke 91 GEODESIA 1999-2 nV*""' +N A P 1 r\A

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 41