A Met een minder snelle economische groei en een groeiende vraag naar ho gere budgetten voor de gezondheids zorg en basis- en voortgezet onderwijs zal de financiële druk op het wo en hbo alleen maar toenemen. Alle geo detische opleidingen zijn dan kwets baar, want alle kampen met een te lage instroom en relatief hoge overhead kosten. Hoe kunnen we dan verwach ten dat het aanhouden van meer dan een dozijn geodetische wo-opleidin- gen in de elf Euro-landen, op grond van de emotioneel culturele basis van tenminste één in ieder land, overeind zal blijven? Vergelijkenderwijs, de VS en Canada (19 miljoen km2 en 275 miljoen men sen) doen samen met ongeveer een half dozijn opleidingen en ook daar worden grote vraagtekens gezet bij de haalbaarheid van twee Engelstalige (oorspronkelijk drie) in Canada. Ik vind het waarschijnlijk dat het slechts een kwestie van (misschien zelfs korte) tijd is voor er een door de politiek opgelegde radicale rationalisa tie van onder andere het geodetisch/ geo-informatica onderwijs in Europa zal plaatsvinden. Is het niet een verant woordelijkheid van het beroepenveld en de onderwijsinstellingen om de politiek een stap voor te zijn? Zouden we niet wat opener met elkaar moeten werken aan innovatieve structurele oplossingen die beantwoorden aan de Nederlandse beroepseisen en die groeiperspectief hebben? Zou het land dat met een vernieuwende structurele oplossing naar voren komt, ook niet een Europees competitief voordeel hebben? Zouden we door zo'n initia tief niet uit de nu al te lang durende defensieve levenswijze, die zo verlam mend werkt op alle betrokkenen, kun nen ontsnappen? Moeten geodeten en geo-informatici niet de moed opbrengen om naar nieuwe, misschien op het eerste ge zicht bizarre oplossingen te kijken, zonder daarbij meteen aan hun eigen baantje te denken? Is bijvoorbeeld de Chinese oplossing van één aangewe zen universiteit op één plek relevant voor Europa? Misschien niet in de zin van een traditionele universiteit, maar wel in de zin van een Europees cen trum voor kennis-ontwikkeling en -overdracht op academisch en be roepsniveau. Een dergelijk centrum zou gebruik kunnen maken van alle potentieel dat in zowel de aanbod- als de vraagdimensie door de telematica wordt aangeboden. Hoe zou Neder land daar een rolvoorbeeld in kunnen zijn? Hoe kunnen we voortbouwen op de bestaande internationaliseringser varingen en capaciteit van de TUD, het hbo in Amsterdam en Utrecht, het mbo, het ITC en niet te vergeten het bedrijfsleven? Het zal gelukkig niet saai worden en om met een Chinese uitspraak te ein digen: "Ik wens u interessante tijden". AGENDA 21 t/m 27februari 1999 1 Oe Internationale Geodatische Woche, Obergürgl, Ötztal (Oos tenrijk). Universitat Innsbruck, Institut fur Geodasie. Inlichtingen: http://geodaesie.uibk.ac.at/ geod_wo, of telefoon +43-512- 507-6751. 23 t/m 25 februari 1999 GISnet 99, Wiesbaden (Duitsland); e-mail: uunger@iir-germany.com. 25 februari Rayonbijeenkomst Noord "Het belang en de toepassing van geo- informatie bij de uitvoering van de Wet WOZ". Zie bericht op p. 97. 1 t/m 4 maart 1999 13th conference GIS '99, Van couver (Canada). Inlichtingen: www.gis99.com. 10 t/m 12 maart 1999 2e International Conference on Interoperating GIS, Zürich (Zwitserland). Inlichtingen: www.geo.unizh.ch/interop99. 21 t/m 23 april 1999 21th Urban Data Management Symposium: IT in the service of local government planning and management, Venetië (Italië); e-mail: e.m.fendel@geo.tudelft.nl. 27 april 1999 Geodesia-studiemiddag "Quantity Surveying" te Rotterdam. Zie p. 96 en 97 van dit nummer en www.geodesia.nl. 4 t/m 7 mei 1999 GEObit, Internationale Fachmesse für raumbezogene Informations- technologie und Geoinformatik, Leipzig (Duitsland); e-mail: geo- bit@leipziger-messe.de. 17 t/m 20 mei 1999 Nederlands-Duits Kartografie Congres (48e Deutscher Karto- graphentag), Maastricht (MECC). 17 t/m 21 mei 1999 ASPRS-conferentie, Portland, Oregon (USA). Inlichtingen: www.asprs-portland99.com. 9 t/m 15 juni 1999 Geospectra 99, Düsseldorf (D). Inlichtingen: www.dtsusa.com/dts. 19 t/m 30 juli 1999 22nd General Assembly of the In ternational Union of Geodesy and Geophysics(IUGG), Birmingham (UK); e-mail: IUGG99@ bham.ac.uk. 27 t/m 29 oktober 1999 21e Geodesia-congres met als thema „Geodesie zonder grenzen". Jaarbeurs, Utrecht. 95 GEODESIA 1999-2

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 45