zicht haar plannen bij te stellen? En moeten eventuele nadelen voor parti culieren niet gewoon in een contrac tuele schaderegeling worden afgere geld? Er werd ook uitgebreid gespeurd naar eventuele tegenstellingen in de werk wijze van grote en kleine gemeenten. De voordelen van kleine gemeenten (makkelijker samenwerking tussen de verschillende disciplines) bleken ook in de grote gemeenten te worden ge creëerd door middel van een wijkge richte aanpak. Over de wenselijkheid van de regiefunctie door gemeenten was bijna iedereen het wel eens, even als over de wenselijkheid van een inte grale visie. De mening over de verhou ding tussen de politiek en de ambtena ren waren verschillend, - uiteraard - meestal afhankelijk van de eigen erva ringen. Over de betrouwbaarheid van de rijks overheid werd vrij negatief gedacht. Het mogelijk niet nakomen van inves teringstoezeggingen (Vinex, ontslui tingen, verbeteringen wegen) werd in dit gezelschap van overwegend ge meentemensen uiteraard als volstrekt onacceptabel gekenschetst. Maar ook de veel te late invoering van de uit breiding van het voorkeursrecht, het slechte, en nu dan ook afgekeurde wetsontwerp voor een grondexploita tieheffing, zijn voorbeelden van een onbetrouwbare rijksoverheid. Monitoring van waarde- ontwikkeling Een groot deel van de deelnemers aan deze discussiegroep was al dan niet in tensief betrokken bij de uitvoering van de Wet Waardering Onroerende Za ken (Wet WOZ). Deze wet verplicht gemeenten om eenmaal per vier jaar alle onroerende zaken in het land te taxeren. Dit betekent dat in het kader van deze wet gemeenten niet alleen be schikken over uitgebreide informatie over het onroerend goed in de ge meente en de taxatiewaarde, maar dat gemeenten voor het uitvoeren van de taxaties ook permanent marktontwik kelingen volgen, die bijvoorbeeld blij ken uit verkoopprijzen. Doordat de deelnemers de Wet WOZ als referentie gebruikten, was de dis cussie vooral gericht op de vraag hoe we de WOZ-gegevens en de inspan ningen die worden gedaan voor de uit voering van de Wet WOZ, het beste kunnen benutten voor andere toepas singen. Alle deelnemers waren het ero ver eens dat er sprake is van een "goudmijn" aan informatie over ob jecten en over marktontwikkelingen. Ook zonder dat privacy en dergelijke daaronder zouden leiden, kunnen de ze gegevens worden gebruikt voor al lerlei toepassingen. Het gebruik van marktontwikkelingen omtrent woningen biedt het meest direct voordeel voor allerlei betrokke nen. Het gebruik van WOZ-taxaties voor de financiering van woningen (extra hypotheek, hypotheekgarantie) kan extra taxaties voorkomen en daar mee geld uitsparen. Ook het gebruik van de WOZ-waarde voor het (mede) bepalen van de redelijke huurprijs biedt volgens de deelnemers voldoen de mogelijkheden. Dat er ook moge lijkheden zijn voor de beleidsvoor bereiding en beleidsevaluatie op het terrein van ruimtelijke ordening en wijkgericht vernieuwingsbeleid, was volgens de deelnemers wel duidelijk, maar het concretiseren van deze moge- li jkheden vergt nog wel aandacht. Vervolg De volgende expertmeeting is inmid dels gepland. Deze zal plaatsvinden op maandag 12 april 1999 om 15.00 uur te Utrecht (zie p. 97). Het thema is de ontwikkeling van de stadsrand, waar bij met name het (mogelijk) beschik bare instrumentarium punt van be spreking zal zijn. Eveline Blitz Ruud Kathmann Herman de Wolff Woensdag 25 november 1998 heeft de viering plaatsgevonden van de Diës Natalis van het Landmeetkundig Ge zelschap Snellius. Van deze leuke, in teressante, maar vooral ook gezellige dag volgt hier een kort verslag. 's Morgens om 7.00 uur vertrokken er twee bussen vanaf het station in Delft richting het zuiden, naar Brussel om precies te zijn. Dat de belangstelling hiervoor groot was, blijkt wel uit het feit dat meer dan de helft van het aan- 'tal Snelliusleden plaats had genomen in de bussen. De deelnemers werden opgesplitst in jwee groepen. De ene groep bracht een bezoek aan de hoofdvestiging van Eurosense, de andere ging naar het Nationaal Geografisch Instituut. Bij Eurosense werden we verwelkomd door ir. Ivo Kuijlaars, directeur van Eurosense bv Nederland. Hij, en de rest van de sprekers, was speciaal voor ons naar Brussel gekomen. Vervolgens nam ir. Ronald den Ouden het woord over. Hij vertelde hoe het is om als jonge ingenieur in de bedrijfswereld terecht te komen. Onder andere kwam ter sprake welke kennis, die hij tijdens zijn studie in Delft had opge daan, tijdens zijn werkzaamheden nog van pas komt. Voor sommigen klonk dit heel inspirerend, voor anderen wat minder. Ir. Roland Haarbrink sloot jiet sprekersgedeelte af met een voor bracht over vliegtuiglaserscanning. Deze nieuwe techniek is de laatste tijd veelvuldig gebruikt, onder andere voor de vervaardiging van het Actueel Hoogtebestand Nederland. Een ande re toepassing is het in kaart brengen van kustgebieden. Naast een vliegtuig wordt hiervoor ook een hovercraft ge bruikt, die in staat is om door middel van een sonar de diepte van de zee te bepalen. Tijdens een rondleiding door het be drijf werd ons duidelijk gemaakt waar Eurosense zich, afgezien van de laseral- 99 van ir. Ivo GEODESIA 1999-2 Diës L.G. Snellius

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 49