timetrie, nog meer mee bezighoudt. Fotogrammetrie vormt duidelijk nog steeds de hoofdmoot, maar natuurlijk ontbreekt het bij Eurosense niet aan een GIS-afdeling. De ochtend werd afgesloten met een heerlijke lunch en de nodige bedankwoordjes. De andere groep ging zoals gezegd op weg naar het Nationaal Geografisch Instituut. Deze "Federale Instelling van Openbaar Nut" is gevestigd in de mooie Abdij Ter Kameren, die helaas erg moeilijk te vinden bleek, ondanks de toegestuurde kaart. We kregen al lereerst een inleiding over de organisa tiestructuur en de belangrijkste bezig heden. Dit 170 jaar oude instituut lijkt qua ontstaansgeschiedenis op de Topografische Dienst in Nederland, ook het NGI heeft een militaire ach tergrond. Vervolgens gaf de Dienst Geodesie een uiteenzetting over haar taken en een uitleg over de gebruikte projecties (Lambert, ellipsoïde van Hayford). Ook leerden we dat België door een andere oorsprong (laagwater- niveau in plaats van gemiddeld zeeni veau) 2,32 m lager ligt dan Nederland. FFierna bezochten we de Dienst Tele- detectie, waar SPOT- en LANDSAT- beelden worden gebruikt voor de ver vaardiging van de 1 250.000-kaart. Daarnaast werkte men voor "gans Bel gië" mee aan het inmiddels afgeronde Corine-project van de EU met als doel het vervaardigen van een landsdekken- de database van zowel satelliet- als luchtfoto's. Vervolgens brachten we een bezoek aan de Dienst Cartografie. Deze is on derverdeeld in weer drie secties, die ge baseerd zijn op de verschillende kaart- schalen. Men houdt zich hier bezig met de (de)generalisatie van de ver schillende kaartgegevens. De dienst levert vectorbestanden, rasterbestan- den en kaarten. De volgende dienst die we bezochten, was de Dienst Foto grammetrie. Flier zagen we drie Wild A8's nog volop in productie. Tenslotte brachten we nog een bezoek aan het verkoopcentrum en konden we onze eigen lunches ergens nuttigen. Na de lunch begonnen we alweer aan de terugreis. Onderweg maakten we overigens nog een tussenstop in de Biesbosch, waar we tijdens een bezoek aan het Informatiecentrum onze ken nis over de Biesbosch vergrootten. Vervolgens hebben we een rondvaart gemaakt. De schipper vertelde uitge breid over het leven in en om dit unie ke gebied. De op de boot aanwezige bar maakte het succes van dit uitstapje compleet. Inmiddels had iedereen al best wel honger gekregen na deze lange dag en werd het hoog tijd voor de traditionele boerenkoolmaaltijd. Onder het eten werd het tweede jaarboek van het Ge zelschap aangeboden aan het bestuur en werden er uiteraard rondjes en bij behorende speeches gegeven door de verschillende jaren. De stemming zat er inmiddels goed in en velen zetten het feest daarom voort in Café Luniz, waar we een leuk zaaltje tot onze be schikking hadden. Flier werd nog lang gedanst en nagepraat over deze ge slaagde dag. Het bestuur van L. G. Snellius Noord-FFolland maakt sinds 2 decem ber 1998 deel uit van het illustere rijtje provincies waar de Grootschalige Ba- siskaart van Nederland gereedgeko men is. De v.o.f. Basiskaart Noord- FFolland in de wandeling "de v.o.f heeft ervoor gezorgd dat we nu kun nen beschikken over GBKN's van het hele grondgebied van Noord-FFolland (behalve voor Amsterdam, dat zoals al tijd zijn eigen weg is gegaan en zelf een digitale kaart heeft vervaardigd). Dit heuglijke feit werd gevierd met een bijeenkomst in de Statenzaal van het Provinciehuis in FFaarlem, onder lei ding van gedeputeerde J. Achterstraat die ook voorzitter is van het Beleidsbe palend Orgaan, het hoogste orgaan van de v.o.f. Directeur Morrema overhandigt burge meester Van Apeldoorn het kunstwerk. (Foto: Rob Sieben.) W. van Gelder, voorzitter van het Landelijk Samenwerkingsverband GBKN (LSV) en als voormalig gede puteerde nauw betrokken bij de op richting van de v.o.f. in 1992, was ver hinderd zijn openingsrede te houden; J. van der Veen, (nog net) directeur secretaris van het Samenwerkingsver band, nam het over. Hij was erg te spreken over het feit dat dit GBKN- project op tijd en zeker binnen de be groting was afgerond. De overschake ling naar een bijhoudingsorganisatie was nu noodzakelijk. De bijhouding van GBKN's is nog niet optimaal, de actualiteit kan niet altijd worden gega randeerd, er is geen helder en uniform product en het serviceniveau is ver schillend. Er gaat landelijk per jaar 35 a 40 miljoen gulden in de bijhouding om, dus een verdere structurering is noodzakelijk, mede gezien de toene- Ruim tachtig aanwezigen woonden in de Statenzaal de feestelijke bijeenkomst bij. (Foto: Rob Sieben.) 100 1999-2 GEODESIA GBKN Noord-Holland gereed

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 50