Meer weten? Bel voor documentatie o rekeningen en projectdata-manage- ment. Doordat de gegevens worden opgeslagen op een centrale locatie, is het een geïntegreerde oplossing voor het hele projectteam om grote hoe veelheden tekeningen en projectdata op een nauwkeurige en efficiënte ma nier met elkaar te delen. AutoCAD Land Development Desktop is volle dig objectgeoriënteerd. Autodesk heeft hiervoor het zogenaamde "Ob ject ARX for AEC" ontwikkeld en gaat een groot aantal standaard objec ten meeleveren binnen haar produc ten. Dit betekent dat de intelligentie binnen een tekening niet meer afhan kelijk is van de door de eindgebruiker aangekochte applicatie, maar dat de intelligentie binnen standaard Auto- desk-producten aanwezig is. De "Ob ject ARX for AEC"-technologie zal in een groot aantal toekomstige Au todesk-producten geïmplementeerd worden, terwijl ook ontwikkelaars van architectuur- en andere bouwkundige applicaties hiervan gebruik kunnen gaan maken. Dit brengt grote voorde len met zich mee. Een voorbeeld: een terrein wordt bouwrijp gemaakt met AutoCAD Land Development Desk top. Dit opgebouwde digitale terrein model wordt daarna gebruikt als start voor het maken van een bouwkundig ontwerp, met behulp van AutoCAD- applicaties die ook gebruikmaken van de AEC-objecten. Omdat deze appli caties gebruikmaken van hetzelfde ob jectplatform, zijn ze in staat om de in telligentie van de civiele objecten te herkennen, zonder dat hiervoor Auto CAD Land Development Desktop nodig is. Autodesk zal ook twee geïntegreerde civiele applicaties op de markt bren gen: Autodesk Civil Design en Auto desk Survey voor respectievelijk weg- ontwerp en landmeten. Tevens zal AutoCAD Land Development Desk top de basis vormen voor andere civie le producten zoals de MX-producten van Infrasoft, voor EnviroCAD van ARCADIS Heidemij en voor Horal en Veralcad van EDS. AutoCAD Map scoort hoge cijfers Autodesk heeft in achttien maanden tijd meer dan 50.000 exemplaren van AutoCAD Map® verkocht. Auto CAD Map is een GIS-oplossing voor het creëren en het beheren van kaarten en geografische data. AutoCAD Map heeft het tot nu toe goed gedaan, zeker wanneer men rekening houdt met het feit dat de markt een trage groei kent. Inlichtingen: Creative Strategies, Vil voorde (B), Benita Dreesen of Johan Perremans, telefoon +32 2 267 41 60, fax +32 2 267 12 89, e-mail: post- master@creative-strategies.be. Introductie van een boek over geodesie in de stad. Auteurs: Ruud Kathmann, René van der Schans en Herman de Wolff. 159 pagina 's. Uitgegeven bij Elsevier bedrijfs informatie bv. ISBN 90 5749 318 7. Prijs: 52,50 bij de boekhandel. April 1997 heeft prof.dr. Paul van Schilfgaarde afscheid genomen als hoogleraar planologische geodesie. Met zijn afscheid heeft de Subfaculteit der Geodesie ook afscheid genomen van het gebruik van het begrip "plano logische geodesie", een begrip dat voor het eerst wordt gehanteerd als naam voor één van de vijf pijlers van de geo desie in de doelstellingennota van Aanbieding boek aan Van Schilfgaarde. Baarda uit 1953 [1]. De planologische geodesie is momenteel onderdeel van het vakgebied van de geo-informatie en grondbeleid, dat nu is ingedeeld aan de hand van de leerstoelen "grondbeleid" en "geo-informatie- voorziening" (nu nog vacant) en de nog steeds bestaande leerstoel "onroe- rend-goedrecht". Mag de planologi sche geodesie in Delft zijn eigen leer stoel verloren hebben, in de be roepspraktijk is een groot aantal geo deten werkzaam op dit terrein. Vanuit deze groep is, naar aanleiding van het afscheid van Van Schilfgaarde, het idee geboren een boek te schrijven waarin het vakgebied van de planolo gische geodesie, en met name de stede lijke poot daarbinnen, vanuit verschil lende kanten wordt belicht. Negen geodetisch ingenieurs hebben een bij drage geleverd aan het boek. Ze zijn afgestudeerd tussen 1966 en 1991 en, daarmee een kwart eeuw overbrug gend, werkzaam in heel verschillende posities, maar met een gemeenschap pelijke interesse, of misschien beter: De kwaliteit van uw werk staat of valt met de nauwkeurigheid en actualiteit van de ruimtelijke informatie die u tot uw beschikking hebt. Dus als u landmeetkundige werkzaamheden uitbesteedt, wilt u de zekerheid van maatwerk - in de letterlijke zin van het woord. Geleverd door mensen voor wie uw werkterrein bekend terrein is. I999-* PUBLICATIES De stad: de spelers, de meters, de stuurders GEODESIA UW WERKTERREIN IS

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 52