ONS WERKTERREIN m vrijblijvend oriënterend gesprek. I I passie, de stedelijke processen waar ei genaren en gebruikers van vastgoed zo'n centrale rol bij spelen. Het afscheid van Van Schilfgaarde kwam te snel om het boek bij zijn ver trek gereed te hebben; sindsdien is er echter door de diverse schrijvers hard gewerkt, tussen andere drukke werk zaamheden door, aan hun bijdrage voor het boek. Inmiddels is het boek verschenen en op 1 december 1998 aangeboden aan Van Schilfgaarde. Inhoud Het boek is in drie delen verdeeld, waarin vanuit verschillende invalshoe ken onderdelen van het vakgebied worden belicht. Een centraal element in het werkveld van de geodesie is het aanbrengen van verbeteringen in de ruimtelijke werkelijkheid. In de als re gel multidisciplinaire praktijk van ste delijke inrichting staat de geodeet voor de veranderingen op perceelsniveau. De invulling van de rol hebben de auteurs naar voren laten komen in drie delen: de spelers, de meters en de stuurders. Met "de spelers" wordt in de eerste plaats gedoeld op de recht hebbenden en de belanghebbenden rond de uitvoering van het ruimtelijk beleid in de stad, en met "de meters" in het bijzonder op degenen die ge gevens verzamelen en analyseren ten behoeve van het uitvoeringsproces. Bij "de stuurders" staan besturen en coör dineren van veranderingsprocessen centraal. De drie invalshoeken zullen als regel in combinatie voorkomen: ze zijn zeker niet strikt te scheiden; de kracht van de geodeet ligt juist in de combinatie van de verschillende in valshoeken. De stuurder zal ook zelf analyseren (meter) en is soms ook di rect belanghebbend (speler). -v In het deel de spelers wordt IB aandacht besteed aan de ver- Êk anderende positie van een tra- ditioneel belangrijke speler, het gemeentelijk grondbe drijf. Welke opstelling moet worden gekozen en welke afwegingscriteria spelen daarbij een rol? Ingegaan wordt op de rechthebbenden, en aan de hand van enkele praktijkvoorbeelden komt de invulling van strategieën voor on derhandelen aan bod. In het deel de meters is aller eerst aandacht voor de in winning van gegevens over rechthebbenden en hun rechten, met name in het perspectief van recente - complicerende - ont wikkelingen in het eigendomsrecht. Een specifiek element, de waarde van rechten, wordt apart belicht, waarbij ook de relatie tussen waardebepaling en stedelijke inrichting aan bod komt. Meten is onlosmakelijk verbonden met het inzichtelijk maken of de pre sentatie van de meetgegevens. De in formatieverzorging rond stedelijke in richting, de theoretische voetangels en klemmen en "the state of the art" ko men aan bod. a In het deel de stuurders wordt de regierol van de overheid bij veranderingen van jg ruimtelijke inrich ting inzichtelijk gemaakt. De invulling hiervan door een ontwikkelingsbe drijf, in samenwerking met andere partijen, passeert - mede aan de hand van een voorbeeld van een VINEX- locatie - de revue. Bij sturen is organi satie van activiteiten en management informatie van groot belang. De praktijk van projectmanagerpent op VINEX-locaties wordt aan de hand van enkele voorbeelden geschetst. Bij sturen kan het voorkómen van onge wenste ontwikkelingen op de grond en onroerend-goedmarkt gewenst zijn. Aan bod komt de wijze waarop deze controle op het rechtsverkeer kan wor den vormgegeven. Motieven voor het boek Waarom de publicatie van een boek over geodesie in de stad? In de eerste plaats willen de auteurs met het boek graag laten zien hoe levend het vakge bied is. Levend in zijn toepassingen in de stedelijke praktijk. Maar ook le vend in het zoeken naar nieuwe oplos singen voor nieuwe vraagstukken en in het verbeteren van een theoretische grondslag voor de te hanteren metho den. Op zoek naar achtergronden van processen die in steden optreden. Werkend aan een gereedschapskist om de processen te kunnen begeleiden. Een levend vakgebied, dat bijzonder aantrekkelijk is om werkzaam in te zijn. Dat willen ze laten zien aan hun vakgenoten, aan collega-geodeten, aan geodetische studenten, aan andere werkers aan het functioneren van de stad, maar ook aan de geïnteresseerde leek die meer inzicht wil krijgen in het functioneren van de stad. De auteurs tonen in hun bijdragen ook hun be roepstrots. Al in het verleden verza melden heel veel landmeters niet al leen cijfers of maakten kaarten, maar maakten ze ook plannen voor stad en land [2] [3]. Geodeten zijn ook nu nog betrokken in de land- en stadsinrich- tjng, niet alleen als informatiever schaffers (geo-informanten) maar ook als plannenmakers en ruimtelijk, juri- cjisch, economisch en zelfs sociaal be geleiders van veranderingsprocessen. De auteurs zijn van mening dat dit as pect van de geodesie lang niet altijd de aandacht krijgt, die het verdient. In Geo Meetdienst, bureau voor landmeetkunde, begeeft zich al sinds 1966 op de meest uiteenlopende werkterreinen. Met ruim 80 gespecialiseerde medewerkers bieden we u de landmeetkundige dienstverlening waar u om vraagt: maatwerk in de letterlijke zin van het woord. Uw werkterrein kent voor ons weinig geheimen. Uw werkterrein is immers ons werkterrein. Hoofdkantoor Bunschoten Celsiusweg 7 Bunschoten Postbus 13 3750 GA Spakenburg Tel. (033) 298 42 84 Fax(033)298 66 85 Bijkantoor Assen Beilerstraat 27a 9401 PB Assen Tel. (0592) 31 34 00 GEODESIA 1999-2 BUREAU VOOR LANDMEETKUNDE

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 53