A ring van de leefomgeving) net het laatste duwtje zijn om het contract rond te krijgen. Zeker nu een goede regeling voor de afroming van particuliere grondexploitatiewinsten nog wel even op zich zal laten wachten, is het van belang bij de onderhandelingen de mogelijkheden van koppeling te bezien: locaties die een winstverwachting hebben, alleen ter ontwikkeling aanbieden wanneer de ontwikkelaar bereid is tegelijk ook een locatie met een verwacht verlies te ont wikkelen. Door gebrek aan geld zullen we nooit alle locaties kunnen aanpakken die dat nodig hebben. Des te belangrijker is het dus om kansen te grijpen die zich voordoen. Als er ergens in een wijk ruimte moet worden gecreëerd door afbraak, dan is het niet zo'n gek idee om daar het complex voor uit te kiezen dat een lage boekwaarde heeft. Zo kunnen ook afgebrande fa brieken of leeggekomen kantoren kansen zijn. Zelfs bodemverontreiniging kan een kans zijn (om bijvoorbeeld een parkeergarage te bouwen). De noodzakelijke sanering van varkensboerderijen kan ook zo n kans zijn. Er zijn ge meenten waar nu woningbouw wordt gepland op gronden van varkensboeren. Enerzijds bestaat hierdoor het gevaar dat de ruimtelijke ordening de bedrijfsbeëindiging betaalt, anderzijds kan hier ook een situatie van samenloop, van het wederzijds profiteren van mogelijkheden optreden. Ook af lopende erfpachtcontracten kunnen een kans zijn; diverse gemeenten stellen een medewerking aan herontwikkeling als voorwaarde voor het verlengen van het contract. Er zijn vele soorten partners om stedelijke ontwikkelingen gezamenlijk aan te pakken. Verschillende soorten partijen hebben verschillende belangen, maar ook verschillende capaciteiten. Het verdient de voorkeur die partijen bij een project te betrekken, die parallelle belangen hebben en aan vullend ten opzichte van elkaar zijn op het gebied van capa citeiten. In ieder geval verdient het aanbeveling de (grond)eigenaren erbij te betrekken. De ontwikkeling van stationslocaties (met als partner de NS) is een veel voorko mende vorm hiervan. In veel steden is de herontwikkeling van de omgeving van het station tegelijk een impuls voor de binnenstad en de openbare ruimte. Een uitgebrand pand - een kans voor herontivikke- ling? Een stedelijke investering is pas een trekker als dit ook als zodanig wordt gecommuni ceerd. Wanneer een gemeente graag een be paalde voorziening in een bepaald ge bied ziet, omdat deze een trekker kan zijn voor de rest van het gebied, valt te overwegen die voorziening een eenma lige bijdrage te geven. De naamgeving hiervan hangt af van de soort branche: een bedrijf zal graag horen dat het een vestigingspremie is, een corporatie zal graag horen dat het een tegemoetko ming in de onrendabele top is, een culturele instelling zal het woord sub sidie verwelkomen. Soms wil een gemeente ergens een functie als publiekstrekker, maar aar zelt een exploitant over de rentabili teit. Bijvoorbeeld een café. Een goede risicodeling kan dan de oplossing zijn. Een methode hiervoor is het in erf pacht uitgeven van de grond (dus de exploitant hoeft niet te investeren in de grondprijs) en de erfpachtcanon te bepalen op een percentage van de om zet. De gemeente deelt zo in winst en Stationsomgeving - ideale locatie voor een PPS ('s-Herto- genbosch, foto Ad de Kok Foto Pro- dukties). Stads vernieuwings gebied. verlies, en kan daarmee haar vertrou wen in de toekomst van het gebied duidelijk maken. Een andere moge lijkheid voor een dergelijke participa tie in het beheer is bijvoorbeeld het subsidiëren van de onrendabele top van een parkeergarage, maar met de bepaling dat deze subsidie wordt te rugbetaald wanneer de garage renda bel is. Tot slot U ziet het - er zijn voldoende moge lijkheden de stedelijke ontwikkelingen niet alléén via die goede oude grond exploitatie tot uitvoering te brengen. Het gaat er steeds om op het juiste moment de juiste investeringen te doen, en die als zodanig ook te com municeren. De samenhang kan en moet gegarandeerd worden door een stedelijke toekomstvisie als onderleg- 116 1999-3 GEODESIA Onderkennen van kansen Onderkennen van partners Gemeentelijke bijdrage

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 10