A Serie Digitale Fotogrammetrie (3) Digitale fotogrammetrie, toepassen of niet? SERIE Onderzoek en gebruik bij de Meetkundige Dienst photogrammetry, automation, applications fotogrammetrie, automatisering, praktijk Digitale fotogrammetrie, toepassen of niet? De Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat is constant op zoek naar nieuwe technieken om de huidige productiemethoden te verbeteren of nieuwe producten te kunnen maken. Digitale fotogrammetrie is zo'n techniek. Het heeft voordelen boven conventionele fotogrammetrie: door het gebruik van digitale beelden - het kenmerkende verschil tussen conventionele en digitale fotogrammetrie - kunnen (semi)automatische technieken worden toegepast. Het is echter de vraag of deze voordelen opwegen tegen eventuele nadelen. Om te beoordelen hoe deze balans uitvalt, heeft de MD diverse onderzoeken uitgevoerd. In het onderstaande artikel wordt een beschrijving gegeven van deze onder zoeken, de conclusies die hieruit zijn getrokken, de systemen die op basis hiervan zijn aangeschaft en de wijze waarop digitale fotogrammetrie momenteel wordt ingezet binnen de MD. Tenslotte wordt een blik in de toekomst geworpen: welke ontwikkelingen zullen gaan plaatsvinden binnen de digitale foto grammetrie De MD is één van de specialistische diensten van de Rijkswaterstaat. De werkzaamheden van de MD omvat ten: produceren en leveren van geo- informatie. Zo vervaardigt zij digi tale topografische bestanden van de rijkswegen en de rivieren, het Actuele Hoogtebestand Nederland (AHN) en hoogtemodellen voor tra cé-aanleg, en vervult zij een make laarsfunctie voor de levering van overige geo-informatie; adviseren over het gebruik van geo- informatie; uitvoeren van onderzoek op het ge bied van inwinning en gebruik van de geo-informatie. Onderzoek digitale fotogrammetrie De MD heeft een aantal onderzoeken op het terrein van de digitale fotogrammetrie uitgevoerd. Deze onderzoeken be oogden antwoord té krijgen op de vraag of het zinvol was digitale fotogrammetrie in de productie te gebruiken. De meest beeldbepalende onderzoeken liggen op het terrein van: kennisgestuurde beeldverwerking; vervaardiging van digitale hoogtemodellen (DHM's); gebruik en productie van orthofoto's; visual reality; automatische aerotriangulatie. Hieronder worden deze onderzoeken nader toegelicht. Tientallen jaren geleden gold een utopisch toekomstscena rio dat de kartering] op basis van luchtfoto's niet meer door mensen zou hoeven worden uitgevoerd, maar door compu ters: een digitale foto wordt door een computer gelezen en na een meet- en interprctatiestap is het resultaat een be stand met geclassificeerde omtrekken van gebouwen, wegen, vegetatietypen enzovoort. In de loop van de tijd werd duidelijk dat het niet waarschijnlijk was dat alle informatie volledig auto matisch kon worden ingewonnen; de inwinning diende semi-automatisch te geschieden [1], ir. R. J. Wicherson en ing. F. M. Spruijt, Meetkundige Diëtist van de Rijkswaterstaat. Met deze kennis werd in opdracht van de MD een promotieonderzoek be gonnen naar de mogelijkheden van kennisgestuurde interpretatie van luchtfoto's. Een beginsel van het on derzoek was dat er al bruikbare kennis over het terrein op de foto beschikbaar is, bijvoorbeeld de ligging van (oude) rijkswegen. Deze kennis werd gebruikt om wegen in de luchtfoto's te detec teren en herkennen. Uiteindelijk bleek het mogelijk de om lijning van rijkswegen in digitale bestanden automatisch 119 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN Kennisgestuurde beeldverwerking

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 13