A Fig.l. Een actuele lucht foto met in oranje de ongewijzigde rijksweg. De gele lijnstukken geven de nieuw aange legde rijksweg aan, en de blauwe en groene de aanslui tingen van de nieuwe op de oude rijksweg [2], Fig. 2. De conventionele vervaardiging van een DHM met fotogrammetrie: breuklijnen en enkele hoogte punten. Door de komst van laseraltimetrie kwam de vraag op hoe deze techniek optimaal kon worden ingezet naast matching en conventionele fotogram metrie. Voor de beantwoording van deze vraag is een test uitgevoerd op een kustgebied op Schouwen-Duiveland, bestaande uit strand en sterk geacci denteerde, deels dichtbegroeide, dui nen. Van dit gebied zijn met conven tionele fotogrammetrie uit luchtfoto's, met matching van gescande luchtfo to's en video-opnamen en met laser altimetrie DHM's gemaakt. De be langrijkste conclusies waren dat con ventionele fotogrammetrie voldeed om strandprofielen te meten, dat mat ching van videobeelden slechte resul taten leverde vanwege de 'wolligheid' van de beelden, en matching van luchtfoto's goede resultaten leverde bij de begroeide gebieden en de duinen, maar slechte bij het vlakke, textuur- arme strand. Laseraltimetrie kwam naar voren als een techniek die redelijk goede resultaten van homogene kwali teit oplevert [5]. Uit de bovenstaande onderzoeken werd duidelijk dat matchingstechnie- ken niet goed geschikt zijn voor de be paling van DHM's van onbegroeide strand- en duingebieden. Bij begroeid terrein leek de techniek goed te vol doen. Dit was reden om voor een ge bied langs de IJssel met licht geacci denteerde uiterwaarden, begroeid met gras, een soortgelijke test uit te voeren. Het resultaat van deze test was dat de DHM's die met conventionele foto grammetrie en via matching waren vervaardigd, een ongeveer gelijke pre cisie hadden. Het laser-DHM, dat met een speciaal lasersysteem was ge- aan te passen aan de hand van actuele luchtfoto's (fig. 1). Dit onderzoek heeft een vervolg gekregen, waarin is beoordeeld of de ontwikkelde metho de ook geschikt was om andere lijn vormige objecten in de foto - wegmar keringen en vangrails - te detecteren en zo het digitale bestand verder auto matisch aan te passen. Ook dit bleek mogelijk. Het resultaat van het onder zoek was, samengevat, dat het moge lijk is om digitale bestanden automa tisch te actualiseren aan de hand van luchtfoto's, mits er voldoende kennis over de te karteren objecten is en er een computerprogramma beschikbaar is dat deze taak kan uitvoeren [2]. Naast de technische mogelijkheden zijn er voor de MD twee belemmeringen voor een efficiënt gebruik van kennis- gestuurde beeldverwerking: haar topografische bestanden kenmerken zich door de aanwezigheid van een groot aantal objecten die niet bij andere bedrijven of instellingen worden ingewonnen. De kosten voor de vervaardiging van de noodzakelijke in- winningssoftware zullen dus grotendeels voor rekening van de MD komen; omdat de MD grootschalige luchtfoto's gebruikt en com plexe informatie inwint, zal er altijd een relatief groot deel van het werk alsnog door een operateur moeten worden uitgevoerd. Hierdoor ontstaat een ongunstige kosten-batenverhouding [3]. Voor verschillende producten van de MD is hoogte-infor matie nodig, bijvoorbeeld voor strandprofielen, digitale topografische bestanden van rivieren en wegen (DTB's), en milieu-effectrapportages (MER's). Het maken van hoogte modellen met conventionele fotogrammetrie bestaat uit het meten van breuklijnen en hoogtepunten op karakteris tieke plaatsen in het terrein (fig. 2). Dit is een volledig handmatige procedure. Bij digitale fotogrammetrie kunnen automatisch hoogtemodellen worden gemaakt met corre latie- of matchingstechniekenDergelijke hoogtemodellen bestaan uit een verzameling losse hoogtepunten (fig. 3); een deel van deze punten dient altijd nog handmatig te worden gecorrigeerd. Het leek mogelijk om de hoogte-informatie sneller met de matchingstechnieken in te winnen. Om deze hypothese te toetsen is een aantal testen uitgevoerd, waarbij van verschil lende soorten gebieden (duinen, uiterwaarden) DHM's met matching en conventionele fotogrammetrie zijn ver vaardigd. Een eerste test was gericht op het vervaardigen van DHM's met matching van stukken strand en duinen rondom de locatie van de strandprofielen. De resultaten waren niet bemoedigend: de DHM's bevatten grote fou ten, zoals fantoomduinen en -stuifkuilen. De redenen hier voor waren een slechte absolute oriëntering en een matige fotoscanning met als gevolg een gebrek aan textuur [4]. 120 1999-3 GEODESIA DHM-vervaardiging

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 14