meten, bleek hier een betere precisie te hebben [6], Over alle testen beschouwd waren de conclusies dat matchingstechnieken niet goed inzetbaar zijn bij vergaring van hoogte-informatie van strand- en duingebieden. Bij rivierengebieden, waar de foto's meer textuur bevatten, waren de resultaten van matching on geveer gelijk aan die van conventione le fotogrammetrie en laseraltimetrie. Omdat laseraltimetrie op dit moment nog goedkoper is dan fotogrammetrie, zal het efficiënter zijn deze techniek in te zetten, mits alleen hoogte-informa tie dient te worden ingewonnen. Als naast hoogte-informatie ook topogra fische informatie nodig is, zijn lucht foto's onontbeerlijk. Dan zal foto- grammetrische hoogte-inwinning in combinatie met inwinning van topo grafische informatie wel zinvol zijn. Als foto's worden gebruikt voor de in winning van hoogte-informatie, dient de keuze gemaakt te worden uit mat chingstechnieken en conventionele fo togrammetrie. Matchingstechnieken zijn vooral dan zinvol, wanneer het terrein geen scherpe hoogteverschillen bevat maar wel geaccidenteerd is en de precisie van het DHM hoog dient te zijn. Orthofoto's Een orthofoto is een foto die is gecor rigeerd voor vertekeningen in de foto als gevolg van een camerascheefstand tijdens de opname en hoogteverschil len in het opgenomen terrein. Een orthofoto kan door de correcte geo metrie als ondergrond dienen voor Fig. 3, DHM-vervaar- diging met mat chingstechnieken: een fijnmazig grid van hoogtepunten. Fig 4. Visualisatie van een rijksweg op basis van een luchtfoto; de hoogte van de gebouwen en de wegportalen is onttrokken uit de luchtfoto 's. nauwkeurige topografische bestanden. Dit biedt als voor deel dat het topografische bestand eenvoudiger kan worden geïnterpreteerd. Ook kan informatie over het terrein wor den afgelezen, die niet in het bestand aanwezig is. Voor de vervaardiging van ieen digitale orthofoto is naast een geo riënteerde foto een hoogtemodel van het corresponderende terrein nodig. Dit hoogtemodel kan bijvoorbeeld met foto grammetrie of laseraltimetrie zijn vervaardigd. Aangren zende orthofoto's jcunnen worden aaneengesloten tot een fotomozaïek. Hiefbij worden speciale bewerkingen uit gevoerd, zodat kleurovergangen tussen de oorspronkelijke foto's niet meer zichtbaar zijn. Het voordeel van een foto mozaïek is dat het gebied dat door de foto's beslagen wordt, groter is. Een belangrijk aandachtspunt bij het gebruik van ortho foto's is de grootte van de fotobestanden. Kleur, een hoge resolutie en een grfiot gebied leveren een goed herkenbare foto met veel detail op; het fotobestand wordt echter groot. Het nadeel hiervan is dat het inlezen van en het bewegen door de foto traag kan verlopen, afhankelijk van de be schikbare computercapaciteit. Visual reality In het verlengde van het gebruik van orthofoto's en ortho- fotomozaïeken ligt 'visual reality', oftewel het afbeelden van de huidige werkelijkheid. Een basale vorm van visual reality is het gebruik van lucht- of orthofoto's om een ter rein te inspecteren, eventueel als on dergrond voor andere topografische bestanden. Een vervolgstap is het in perspectief afbeelden van een ortho foto die is gedrapeerd over een hoogte model. Hierbij wordt reliëf in het ter rein, zoals taluds, dijken, duinen, ge bouwen en vegetatie duidelijk zicht baar (fig. 4 en 5). Nog een stap verder is het bewegen door het terrein: al dan niet interactief kan op een pc denk beeldig over de foto worden gevlogen, waardoor het lijkt alsof het terrein vanuit een helikopter wordt bekeken. Als basis voor de afbeelding van het terrein kunnen naast luchtfoto's ook andere terreinafbeeldingen worden gebruikt, zoals vliegtuigscanneropnamen en topografische kaarten. Indien een toekorhstscenario wordt afgebeeld, wordt ge sproken van virtual reality. Een voorbeeld is een nieuw wegtracé dat op een luchtfoto wordt geprojecteerd. De toe passingsmogelijkheden van de Rijkswaterstaat van visual en virtual reality liggen bij het ontwerp en de presentatie van nieuwe ontwerpen (inspraakprocedures) en het beheer; een infrastructureel werk kan vanachter een pc van alle kanten worden geïnspecteerd. Automatische aerotriangulatie De MD maakt sinds 1991 gebruik van het DCCS (Digital Comperator Correlation System) van Helava voor de aerotriangulatie. Hiérbij wordt een groot deel van de trian gulatie semi-automatisch uitgevoerd. Ontwikkeling van 121 GEODESIA 1999-3 ■1, '.9 yvAU J 'i aty; i-aasa

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 15