A Vrije toegankelijkheid van geo-informatie in Nederland, de USA en de EU (2) Verbetering toegankelijkheid geo-informatie in Nederland geo-information engineering, databases, applicauons keywords geo-informatievoorziening, gegevensbestanden, praktijk trefwoorden mr. ing. B. C. Kok, directeur- secretaris Ravi en associate professor TU Delft, Subfaculteit der Geodesie. Conflicterend beleid lijkheid van informatie te verbeteren; voor de verdere ont wikkeling van het 1 Nationaal Clearinghouse voor Geo- informatie (NCGI) en de NGII zal bijvoorbeeld een wette lijke basis noodzakejijk zijn. Aan de andere kant tekent zich in de algemene informatievoorziening bij de uitwerking van het rapport 'Markt en overheid' een beleid af met als tendens dat de toegankelijkheid van digitale overheids bestanden zal verbeteren. Hierdoor kunnen overheidsdata laagdrempelig beschikbaar worden gesteld aan de private sector. Dit beleid moet nog nader worden uitgewerkt. De vraag is echter of eq in hoeverre er voldoende eenheid van beleid zal zijn bij hei nader toegankelijk maken van digitale overheidsinformatie door verschillende overheidsinstanties. Duidelijk is dat informatie van de democratische maat schappij vrij op internet zal worden aangeboden. Digitale overheidsbestanden zouden naar mijn mening op basis van 'verstrekkingskosten-plus' aan de afnemers kunnen worden geleverd. Die 'plus' garandeert een goede serviceverlening van de overheid in de zin van helpdesk waardoor het moge lijk wordt dat er 'after sales-services' kunnen worden ver leend. Hogere kosten mogen alleen in rekening worden ge bracht als dit wettelijk is toegestaan. Er kristalliseert zich dus een kader uit voor situaties waarin de overheid data mag bewerken, mag verrijken en mag verstrekken. Uit gangspunt is de doelbinding van de overheidstaak. Valt het gebruik of de bewerking van overheidsdata buiten die taak, Bezien we de wetten en besluiten van de diverse overheidsorganisaties, dan kan de conclusie worden getrokken dat er sprake is van een conflicterend beleid. Aan de ene kant zijn er on voldoende mechanismen die de laag drempelige beschikbaarstelling van data uit de NGII stimuleren. Er zullen algemene middelen beschikbaar moe ten worden gesteld om de toeganke- Dit artikel is het tweede over de gezamenlijke Ravi/ TUD-workshop van 2 oktober 1998 in Delft. In het eerste [1] werd verslag gedaan van de gehouden presentaties. Op basis van deze presentaties en de gevoerde discussies wordt een visie ontwikkeld over hoe de toegankelijkheid van geo-informatie in Nederland verder zou kunnen worden verbeterd. Het regeringsstandpunt over de nota 'Naar toegankelijkheid van overheids informatie' [3] maakte tijdens de workshop interessante discussies los over de uitwerking op het overheids beleid van het rapport 'Markt en Overheid' van de commissie-Cohen [4]In het bijzonder ging het erom of dit beleid de kwaliteit zal beïnvloeden van de databestanden die in handen zijn van de overheid en of dit beleid gevolgen zal hebben voor de Natio nale Geo-informatie Infrastructuur (NGII). Kan de NGII een publieke voorziening voor overheid, bedrijfs leven en burgers zijn? En is er vol doende balans tussen toegankelijkheid vanwege het algemeen belang, en de consequenties van de nota 'Markt en overheid' Wens tot openbaarheid: informatie over mogelijke uitbrei dingslocaties van Schiphol. 127 GEODESIA I 1999-3

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 21