van administratieve procedures en vermindering van de administratieve lastendruk door het vastleggen van alle basisgegevens in één authentieke registratie. Het program maplan Stroomlijning Basisgegevens noemt voor de jaren 1999-2002 vijf programmalijnen: de informatiekaart van Nederland; de authentieke registraties; kostenverrekening; wetgeving; de stimulering van concrete projecten. De belangrijkste hoekstenen van de structuurschets worden als authentieke registraties aangemerkt, en het 'geografisch kernbestand' en het 'gebouwenregister' zullen als stimule ringsproject nader worden uitgewerkt. De infrastructurele betekenis van deze authentieke registraties wordt ook on derstreept door VROM. In de uitwerking van de beleids visie begin 1999 zal de Ravi-Structuurschets worden her ijkt. Dit zal vooralsnog geen politiek document zijn, maar een beleidskader voor de GI-sector voor de komende jaren. De infrastructurele betekenis van de authentieke registra ties binnen de geo-informatiesector is beklemtoond in het recent verschenen concept-actieprogramma 'Electronic Government' [9]. Dit betekent dat concrete acties van de coördinerend be windsman worden gevraagd voor financiële ondersteuning bij het verder toegankelijk maken van geo-informatie. Het NCGI is een uniek instrument om via internet overheids- data te kunnen ontsluiten. Het speelt goed in op het re geerakkoord van Paars-II waarin wordt geconstateerd dat de elektronische snelweg talrijke kansen creëert voor over heid, bedrijfsleven en burgers in de zin van interactieve beleidsvorming, en het Overheidsloket 2000 waarmee de Ravi verder zal gaan samenwerken. Het element kennis speelt hierbij een steeds belangrijker rol, met name bij de uitvoering van grote infrastructurele projecten. De Ravi be reidt in een aantal thema's rond 'meervoudig ruimtege bruik', 'kennistransfer bodem' en 'Delfts cluster' een aantal projecten voor, die in publiek-private samenwerking wor den uitgevoerd. Ook deze kennisinfrastructuur is van zeer grote infrastructurele betekenis. De Ravi zal een aantal in- Al dan niet copy right op overheids informatie novatieve projecten opstarten ten be hoeve van de uitvoering van groot schalige infrastructurele projecten. Dit leidt tot verdere kennisopbouw en kennisuitwisseling binnen de GI-sec tor [11]. Tenslotte wordt binnenkort het 'GI2000-document' [10] vastgesteld door de Europese Commissie. Dit do cument stimuleert de totstandkoming van een Europese Geo-Informatie In frastructuur (EGII). Begin december 1998 heeft Directoraat-Generaal XIII van de Europese Commissie een visie ontwikkeld hoe dit beleid verder vorm en inhoud te geven. Toegankelijkheid van overheidsinformatie staat hoog op de agenda alsmede het verkrijgen van inzicht in de grootste policyverschillen binnen de EU rond commercialisering van overheids-GI. Om die reden zal het EUROGI-onderzoek dat is uitge voerd in zes Europese landen, moeten worden verbreed. Een ander belang rijk punt in dit plan is het beter in kaart brengen van de kansen voor het bedrijfsleven bij inwinning, verwer king en verstrekking van GI-data en de ontwikkeling van Gl-producten. Verder wordt gestreefd naar een ver breding van de nationale clearing- house-initiatieven op Europees niveau en worden initiatieven gestart om een kennisbank in te richten. Tenslotte zal een GI-legal forum in samenwerking met DG XIII zich gaan verdiepen in de effectiviteit van regelgeving op Eu ropees niveau en zich gaan richten op De nota 'Naar toegankelijkheid van overheids informatie is basis voor strategische discussies. 130 1999-3 GEODESIA Copyright 1 994 Topografische Dienst, Emmen Alle rechten zijn voorbehouden aan de Staat der Nederlanden. Niets uit deze publicatie mag worden vermenigvuldigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand of openbaar gemaakt door middel van druk, fotokopie, fotografie, digitale registratie of enige andere methode, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Direkteur van de Topografische Dienst. AU rights reserved to the State of the Netherlands. No part of this publication may be reproduced, stored in a retrieval system, or published by printing, photocopying, photography, digital recording or any other means without the prior written permission of the Director of the Topografische Dienst. Naar van toegankelijkheid overheidsinformatie

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 24