een Green Paper voor GI [2]Inmid dels heeft de Ravi op 26 november 1998 een advies gegeven over de Green Paper voor toegankelijkheid van algemene informatievoorziening op Europees niveau. Kortom: er liggen kansen voor de GI- sector in Nederland! Hoe gaat de Ravi daarmee om? De Ravi zal in samenwerking met de coördinerend bewindsman voor GI de infrastructurele betekenis van de au thentieke registraties verder uitwerken en zonodig wettelijk verankeren. Te vens is het belangrijk dat feitelijke ont sluiting met behulp van het Clearing house door de overheid wordt gesti muleerd. Het GI-veld is actief betrok ken bij de verdere vormgeving van het ICT-overheidsbeleid en vervult hierin een pilot-rol. Maar ook andere minis teries, zoals EZ, zouden in samenwer king met het bedrijfsleven een actie vere rol moeten gaan spelen. Verder is het van groot belang dat de Gl-sector een actieve rol kan vervullen om de EGII (Europese Geo-Informatie In frastructuur) verder vorm en inhoud te geven waardoor onze kennis en ex pertise kunnen worden verbreed. Daarnaast blijven strategische discus sies binnen de Ravi over toegankelijk heid zeer belangrijk. In de eerste plaats zal samen met de coördinerend be windsman voor GI moeten worden bezien of de uitwerking van het toe gankelijkheidsbeleid voor afzonderlij ke overheidsorganisaties geen te grote verschillen gaat vertonen en of er met de verantwoordelijke bewindslieden een afstemming kan plaatsvinden. Hier moeten we een goede balans vin den tussen de kansen voor het bedrijfs leven en de kansen voor de overheids organisaties op basis van hun publieke taak. Die 'prikkels' moeten binnen de overheid aanwezig blijven, waarbij zij zich zullen moeten richten op de kan sen binnen de publieke taakoefening. Dit accent zal zeker in de toekomst een steeds belangrijkere rol gaan spe len. Daarnaast is het uiteraard van be lang dat de Ravi laat zien welke over heidsorganisaties en -instellingen hun GI adequaat en gebruikersvriendelijk ter beschikking stellejn. In de tweede plaats kan het open baar bestuur de NGII als een strategisch instrument gaan hanteren. Daarom zal de Ravi in de komende jaren in con gressen de NGII als ecu strategisch middel blijvend aan de orde stellen. Tenslotte is het van belang om in samen werking met bedrijfsleven en wetenschap discussies te orga niseren hoe toegankelijkheid en verstrekking van over- heids-GI in de nabije toekomst verder kan verbeteren. Free accessibility ofgeo-information in the Netherlands, the US atid the EU (2) This is the second aiticle about a seminar on October 2nd, 1998, dealing with the free accessibility ofgeo-information. It recalls the main topics of the discussion and it deals with the possible consequences for the Dutch situation. The private sec tor wants government agencies to be limited in enriching and distributing their ddta, but 'transparant government'-policy requires agencies to make their data available to the public as widely as possible. The author sees possibilities for the private Gl-sector in the couptry, but it is necessary for the national government to be clear about its policy towards accessibility. [1] Kok, B., Vrije toegankelijkheid van geografische informatie (1). 'Geodesia, 1999 no. 1, p. 25-30. [2] Draft Green Paper on Public Sector Information in the Information Society. Europese Commissie, Luxem burg 1998. [3] Naar toegankelijkheid van overheidsinformatie, Beleids kader voor het vergroten van de toegankelijkheid van overheidsinformatie met informatie- en communicatie technologie. Mjnisterie van Binnenlandse Zaken, Den Haag 1997. [4] Eindrapport Werkgroep Markt en Overheid (Werkgroep-Cqhen). Ministerie van Economische Zaken, Den Haag 1997. [5] Verslag vaste kamercommissie Binnenlandse Zaken over de nota 'Naar toegankelijkheid van overheidsinfofmatie' op 10 september 1997- [6] Aanwijzingen inzake het verrichten van markt activiteiten door organisaties binnen de Rijksdienst. Den Haag 1998. [7] Marktwerking, deregulering en wetgevingskwaliteit. Brief aan de Tweede Kamer, 22 juni 1998 (TK 1997-1998, 24036, p. 108). [8] Rapport Stroomlijning Basisgegevens Programmaplan 1999-2002. M&I Partners, Den Haag 1998. [9] Conceptversie actieprogramma electronic government d.d.17-11-98. Ministerie van BZK, Den Haag 1998. [10] GI 2000 document. Europese Commissie, Luxemburg 1998. [11] Actieprogramma Ravi kennisinfrastructuur. Ravi, Amersfoort 1998. 131 GEODESIA 1999-3 Summary Literatuur

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 25