A Geo-informatie voor monitoring landgebruik Veranderingen om ons heen of ruis in de databestanden? gis, monitoring, land use gis, monitoring, landgebruik Er komt steeds meer geo-informatie over het landge bruik in Nederland beschikbaar en de regelmatige actualisering van bestanden suggereert multi-temporele datasets die bij uitstek geschikt zijn voor monitoring- doeleinden. Bovendien zijn de hard- en software om met dit soort grote databestanden om te gaan tegenwoordig geen grote investering meer. Daardoor is de toepassing voor steeds meer mensen toegankelijk. Maar wordt door het vergelijken van multitemporele datasets de verande ring van de werkelijkheid wel zo goed beschreven, of worden slechts de fouten in de basisgegevens, data verwerking en interpretatie in beeld gebracht? Het Ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij heeft enkele ja ren geleden gekozen voor een nieuwe sturingsfilosofie: 'Sturen op hoofdlij nen en toetsen op resultaat' [1]. Dit betekent dat er veel minder dan voor heen controle vanuit het ministerie is op de uitvoering en invulling van het beleid. Daarom wordt op verschillen de beleidsterreinen steeds meer gegre pen naar het instrument monitoring. Een vergelijkbare trend is ook te zien bij andere ministeries en beleidsinstel- lingen [2]. De laatste jaren zijn de nodige onder zoeken en casestudies uitgevoerd naar monitoring van verandering in het landelijk gebied. Bijvoorbeeld in het kader van het Meetnet Landschap [3] zijn een prototype voor monitoring van het landschap ontwikkeld [4] en een methode voor de monitoring van het ruimtegebruik [5]. In ander ver band zijn studies verricht naar moni toring op het gebied van verstedelij king [6], groene ruimte [7] en natuur [8] [9]. Daarnaast zijn de mogelijkhe den van remote-se einden op verschil f 10]. Al deze stud nsingtechnieken voor monitoringdoel- ende vakgebieden onderzocht [1] [8] es hebben met elkaar gemeen dat ze C. J. de Zeeuw M.Sc., werkzaam bij DLO-Staring Centrum, Wageningen. monitoring, zonder behulp van GIS en voornamelijk zijn gericht op vakinhoudelijke aspecten van dat de techniek van het monitoren met de beschikbare databestanden - al dan niet uit satellietdata afgeleid - verder wordt gevalideerd of onderzocht. Monitoring en landgebruik In algemene zin k^n monitoring worden gedefinieerd als het volgen van processen in de tijd en het vastleggen van de waargenomen veranderingen hierin. Dit gebeurt al- tijd met het doel het resultaat van een actie waar te nemen of het moment I van actie te bepalen of te voorspellen. In gewoon Nederlands hebben we het dan meestal over 'iets in de gaten hou den'. Monitoring in de context van het hier gepresenteerde onderzoek heeft de volgende kenmerken: toepassingsveld: dynamiek van het landgebruik; omgeving: beleidsgericht, gemeente- lijk niveau; instrument: vector-georiënteerd geo grafisch informatiesysteem; meetgegevens: luchtfoto's, veldopna men en remote-sensingdata. Co-auteurs: ing. R. H. Meijners, student aan de Landbouw universiteit Wageningen, en prof. dr. ir. A. K. Bregt, hoog leraar Geo- informatiekunde aan de Landbouw universiteit Wageningen en tevens werkzaam bij DLO-Sta ring Centrum. De term landgebruik is hierin gedefinieerd als 'de gebruiks- vorm die door de mëns aan een stuk land is toegekend, zon der onderscheid te maken tussen rurale en urbane toepas singen'. Er wordt opk vaak over ruimtegebruik gesproken, hetgeen als synonierji kan worden beschouwd. Ter verdui delijking: landgebruik is niet hetzelfde als landbedekking. Het gras in een stedelijk park heeft bijvoorbeeld een ander gebruik dan het gras in een weiland; hoewel de landbedek king gelijk is, is het landgebruik verschillend. 133 GEODESIA I 1999-3 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 27