Onderzoeksvragen In Nederland bestaan op dit moment verschillende lands- dekkende databestanden met gegevens over het landge bruik, die als algemene basisbestanden worden beschouwd en die regelmatig worden geactualiseerd. Het betreft hier de bestanden LGN1), TOP 1 O-vector2) en CBS-bodem- statistiek3). Het hier gepresenteerde onderzoek moet dui delijk maken in hoeverre en op welk aggregatieniveau deze bestanden geschikt zijn voor het meten van veranderingen in het landgebruik, en wat eventueel gecombineerd gebruik van deze bestanden kan toevoegen aan de betrouwbaarheid van het resultaat. In deze studie zijn zowel de geometrie als thematiek van de bestanden beschouwd en worden de be standen qua thematische informatie naar overeenkomstige legenda-eenheden vertaald. De volgende onderzoeksvragen zijn opgesteld: op welk thematisch aggregatieniveau van de legenda zijn de bestanden (nog) verantwoord te gebruiken voor mo nitoring van het landgebruik; met welke rc/wtf/benadering (punt of gebied) is een ver antwoord gebruik van de databestanden voor monitoring van het landgebruik mogelijk; welke bestanden of combinatie van bestanden leveren het beste resultaat op voor de monitoring van het land gebruik bij de verschillende combinaties van thematisch aggregatieniveau en schaalbenadering. Fig. 1. Een detailopname binnen de gemeente Soest van respectievelijk het bestand A) TOPlOvector, B) CBS bodemstatis tiek en C) LGN. Gebruikte databestanden De drie meest gangbare multi-temporele landsdekkende databestanden voor landgebruik en/of landbedekking zijn gebruikt in deze studie. In fig. 1 is een fragment van de ge bruikte bestanden weergegeven. Dit bestand bevat topografische informatie, schaal 1:10 000 en wordt vervaardigd door TDN [11]. Ondanks het van origine kartografische karakter van het bestand is er ook een GIS-georiënteerd Arc-Info-formaat van het be stand beschikbaar. De semantische informatie in dit be stand heeft vooral betrekking op de landbedekking; attri buutwaarden omtrent functie zijn niet beschikbaar. Het studiegebied valt binnen kaartblad 32West. Dit blad werd in 1991 voor het eerst op digitale wijze vervaardigd en is in 1995 geactualiseerd. Fig 2. Landgebruik in de gemeente Soest, 1995. (Bron: referentiebestand. 134 Dit bestand van het CBS wordt sinds 1989 geleverd als Arc-Info-bestand [14]. De schaal van het bestand is on geveer 1:25 000 en bevat thematische informatie over het landgebruik. De nadruk ligt op urbane functies, de ru rale klassen worden alleen in zeer alge mene klassen weergegeven. De bestan den van 1989 en 1993 zijn beschik baar voor het nader te bekijken studie gebied Soest. Het landsdekkende LGN-bestand wordt door SC-DLO gemaakt en be vat vijf hoofdklassen en vijfentwintig subklassen van landgebruik. Het be stand onderscheidt als enige bestand de verschillende landbouwgewassen en heeft een resolutie van 25 m x 25 m [12]. In 1998 is de tweede actualisatie van het bestand gereedgekomen (LGN3). Het bestand is afgeleid uit SPOT- en Landsat-TM-satellietbeel- den, met uitzondering van niet goed af te leiden klassen die uit andere data bronnen zijn overgenomen, zoals we gen, huizen en kassen. Voor deze stu die is alleen gebruikgemaakt van LGN2 (1992) en LGN3 (1996). De opnametechniek zoals toegepast bij LGN1 is te verschillend om dit be stand ook in de analyse te betrekken [13]. Studiegebied Soest Als studiegebied is de gemeente Soest uitgekozen. Soest (44.000 inwoners) 1999-3 GEODESIA 1 Bronhouder: DLO- Staring Centrum (http://www.sc.dlo. nl). 2Bronhouder: Topo grafische Dienst Nederland (http://www.tdn.nl). 3 Bronhouder: Centraal Bureau voor de Statistiek (http://www.cbs.nl). TOPlOvector CBS-bodemstatistiek Landelijk Grondgebruiksbe stand Nederland (LGN) Stedelijk gebied lBos Natuur mt Water I ILandbouw □□Militair oefenterrein □□Niet beschouwd

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 28