A bevat de woonkernen Soest, Soester- berg en Soestduinen en beslaat 4615 ha in de provincie Utrecht. Dit gebied wordt als representatief beschouwd omdat er zowel stedelijke als natuur- en landbouwgebieden aanwezig zijn. Bovendien is het één van de weinige gebieden die ten tijde van deze studie in alle bestanden multi-temporeel be schikbaar was. Het militair oefenter rein en het vliegveld zijn buiten be schouwing gelaten. Fig. 2 geeft het landgebruik van het studiegebied in 1995 weer. Er is een referentiebestand opgesteld voor de gemeente Soest en er zijn uit sneden uit de drie geografische databe standen gemaakt. Om de geschiktheid van de bestanden op verschillende le gendaniveaus en schaalbenaderingen te kunnen vaststellen, zijn er drie le gendaniveaus en twee schaalbenade ringen gedefinieerd. Bij gebrek aan ac- tualisaties van de bestanden is slechts één tijdsinterval onderzocht. Een eer ste GIS-monitoring is uitgevoerd, ge bruikmakend van de originele be standslegenda's. Vervolgens zijn ver- Fig. 3. Schematische weergave van de onderzoeksaanpak. taalsleutels ontwikkeld om de verschillende bestandslegen da's te vertalen naar de referentielegenda-eenheden en zijn de bestanden zowel onderling als met het referentiebestand vergeleken. Dit isjop alle drie de legendaniveaus en met beide schaalbenaderingen gedaan. Tenslotte zijn de grote hoeveelheid resultaten geordend en geanalyseerd. In fig. 3 is de aanpak schenjatisch weergegeven. Voor de periode yan 1989-1997 is een referentiebestand opgesteld, met een jaarlijkse weergave van het zomergewas en drie hiërarchische niveaus in de legendastructuur (tabel 1). Het TOPlOvéctor-bestand uit 1995 is gebruikt als topografisch uitgangspunt. Additionele informatie werd verkregen door luchtfoto-interpretatie (orthofoto's uit 1989, 1991, 1994 en 1997 waren beschikbaar). Ook is beschikbare informatie uit detailstudies gebruikt en is er gedurende drie weken veldwerk verricht (voornamelijk interviews). Gegevéns over het stedelijk gebied en het bos gebied zijn gebiedsdekkend verzameld. Gegevens over het landbouwgebied zijjn met een enkelvoudige aselecte steek proef van grondgëbruikers in het landbouwgebied ver zameld. Deze proef bedekte ongeveer 40% van het land bouwareaal. Er is een legenda i ontwikkeld met drie hiërarchische ni veaus. Deze is op gebruikersniveau algemeen geaccepteerd. In tabel 1 is deze legenda weergegeven. In plaats van een optimaal schaalgetal proberen vast te stel len, zijn twee schaalbenaderingen toegepast. Allereerst kan de gemiddelde verandering binnen een gebied worden be paald, waarbij interne uitmiddeling mogelijk is. Deze resul taten zijn vooral van belang indien men geïnteresseerd is in de gemiddelde verandering per gebied. Alleen de regionale statistieken op twee tijdstippen kunnen met elkaar worden vergeleken. Dit wordt in dit artikel aangeduid met 'ge biedsbenadering'. Daarnaast kan ook naar de werkelijke positionele veranderingen worden gekeken. Deze benade ring is van belang indien op puntniveau veranderingen ge- monitored dienente worden. Dit wordt in dit artikel Tabel 1. De legenda indeling van het referentiebestand. Het theoretisch optimaal gecombi neerde gebruik van de databestanden bij de gebiedsbena dering is weer gegeven met kleur- coderingen: geel TOPlOvector, groen CBS- bodemstatistiek, blauw LGN. 135 GEODESIA 1999-3 Resultaten Referentie- gegevens 89, 90, 96 Superklasse Klasse Subklasse Gebiedsbenadering Puntbenadering Resultaten Resultaten Resultaten CBS 89 - 93 TOP10 91 -95 LGN 92 - 96 Veranderingen op basis van eigen legenda's analyseren Referentiebestand maken voor studiegebied Vergelijking referentiebestand met basisbestanden Maken basisbestanden voor studiegebied Twee schaalbenaderingen Vergelijking basisbestanden onderling Gecombineerd gebruik onderzoeken Drie legendaniveaus Aanpak in vogelvlucht Referentiebestand Drie hiërarchische niveaus van legenda-eenheden Twee schaalbenaderingen Superklasse Klasse Subklasse Stedelijk gebied en Stedelijk gebied Bebouwing Infrastructuur Stadsg ronden Overig urbaan grondgebruik Infrastructuur Infrastructuur Bos natuur Bos Loofbos Naaldbos Gemengd bos Griend Natuur Heide Zand Water Water Water Landbouw Tuinbouw Boomgaard Boomkwekerij Kassen Grasland Grasland Akkerbouw Maïs Granen Bieten Overige landbouwgewassen

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 29