Wat voor mij van wezenlijk belang is, is de koppeling van het probleemop lossingsproces ofwel het inrichtings proces aan informatieverzorging. Dat is de kern van mijn activiteiten. Wat in dat verband ook een belangrijke rol speelt, is de relatie tussen gedachten en uitdrukkingsvorm. Hoe maak je ge dachten toegankelijk? Dat komt ook aan de orde in mijn publicaties. Zo heb ik vrij recent samen met prof. Or- meling een paar hoofdstukken van een leermethode geschreven. Begrijpelijk heid kun je zowel door middel van taal als door een grafische weergave berei ken". Dienstverband of ondernemerschap? "Ik ben lange tijd in vaste dienst geweest. De laatste keer was dat bij de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Hoe wel ik graag onderwijs deed, kon ik daar helaas mijn ei niet zo goed kwijt. Dat is de reden dat ik deze keer zelfstandig ben gaan werken. Een aantal jaren geleden ben ik ook een tijdje zelfstandig geweest. Ik adviseerde in die tijd steden bouwkundige bureaus. Helaas werd ik daar niet echt rijk van. Maar dat zal ik waarschijnlijk nooit worden ook. In juli 1995 begon ik weer met een eigen bedrijf. Ditmaal met de nadruk op kaartgebruik en interactie bij GIS. Het eerste project voerde ik uit in opdracht van de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Ik hield me bezig met visuele dynamische trendanalyse. Naar aanleiding van de jaarlijkse peilingen van rivieren kun je natuurlijk digitale modellen maken. Tijdens dat eerste project vroeg ik me af op welke manier je daar bepaalde ontwikkelingen in kon zien en vooral ook hoe je ze grafisch kon weergeven. Ik heb geprobeerd bepaalde trends in die peilingen aan te geven. Dat deed ik in samenwerking met mensen van de Meet kundige Dienst. Uiteindelijk hebben we daar hoofdzakelijk op basis van literatuuronderzoek een dik rapport over ge schreven met suggesties met betrekking tot de technische mogelijkheden daaromtrent. De opdrachten die ik sinds de oprichting van mijn bedrijf heb uitgevoerd, lagen allemaal in de sfeer van definitie studies. Ik moet zeggen dat ik dat eigenlijk wel jammer vind. Het onderzoek voor de Meetkundige Dienst heeft nooit een vervolg gekregen. In een later gesprek met toe passers bleek dat zij zelf al het één en ander hadden verzon nen. Je kunt natuurlijk wat lanceren, maar voor hetzelfde geld hebben zij zelf al iets ontwikkeld, met behulp van an dere pakketten. Daardoor ging die opdracht uiteindelijk niet door. Dat kan altijd gebeuren, maar het blijft jammer". Geodesie of kartografie? "De meeste onderzoeken die ik heb gedaan, lagen op het gebied van de geodesie. Ik heb mij nauwelijks met zuiver kartografische onderwerpen beziggehouden. Eén van de mens-computer-mteractie "Dit zijn enkele onderdelen van de grafische mens- computer-inter actie: MM: mentale pro cessen, in 't hoofd; MD: invoerhande- lingen; DD: digi tale processen, in de computer; DG: visualiseren; GG: grafische integratie op het beeldscherm; GM: lezen en in terpreteren. Om dit allemaal zo soepel mogelijk te laten verlopen heb je 'informatie-ar chitecten nodig. Hun werk is prachtig gedefi nieerd op het om slag van een leer zame bundel met ideeën van mensen die het perfect in de vingers hebben: 'making the com plex clear'. grote problemen die ik met kartogra- fen heb, is dat ze vreselijk gericht zijn op productie. Kijk naar de foldertjes die ze maken. Het zijn echt allemaal enthousiaste mensen hoor, maar het blijven kaartmakers. Echt belangstel ling voor wat je nou met die kaarten kan doen, hebben ze vaak niet. En dat is voor mij juist essentieel. Het enige kaartvervaardigingsproject waaraan ik heb meegewerkt, was een fietskaart van de omgeving Ede-Wage- ningen. Maar dat was puur liefdewerk oud papier. Als voorzitter van een pro jectgroep Fietskaarten heb ik er wel verschrikkelijk veel tijd in gestopt. Ik heb ook de bijbehorende enquête ge maakt om de gebruikersvriendelijk heid te toetsen. Maar het accent kwam door allerlei oorzaken toch weer sterk op productie te liggen. Het gaat mij echter niet om de technische aspecten van een kaart, maar om de bruikbaar heid. Vandaar ook mijn actie voor de heruitgave van Benin's artikel 'Zien of lezen'. Begrijp me goed, de kaart is voor mij vreselijk belangrijk. Maar ik kijk meer naar de functie van een kaart, naar wat er binnen allerlei werkprocessen mee gedaan kan worden. Dat is voor mij essentieel. Ik ben wel degelijk enthou siast voor kartografie, maar ik redeneer veel meer vanuit de kaart als gereed schap om de wereld te veranderen. Zo kijk ik ook aan tegen de geodesie. Niet het rekenen, maar het knutselen aan de wereld is van belang. Het gaat erom hoe je de grond indeelt. Kaarten zijn daarbij onmisbaar, maar ze zijn voor RICHARD SAUL WURMAN INFORMATION ARCHITECTS 142 1999-3 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 36