A tie en samenwerking van wetenschap pelijke disciplines van een niet-triviale omvang. De probleem-modellering en de daaraan verbonden datadefmities moeten relevant en verantwoord zijn. Slechts daarna kan er op economisch en wetenschappelijk verantwoorde wijze aan inwinning worden gedacht. Zelfs onder de meest verantwoorde omstandigheden is een en ander nog behept met een grote dosis onzeker heid. Hoe kan zo'n organisatie in deze context effectief bezig zijn als zij zich niet mag bemoeien met de probleem stelling en analyse, doch slechts met inwinning en beheer? Uiteindelijk kom je dan toch uit bij de formatie van bedrijven of instituten die de benodigde disciplines in huis hebben en daarvan de besten aan kun nen trekken omdat er vanwege de grootte van zo'n bedrijf en het redelijk stabiele bestaansrecht zowel weten schappelijke als bestuurlijke carrière mogelijkheden liggen. Of zo'n insti tuut zich in de privé- dan wel de over heidssector moet bevinden, is een an der debat dat meer te maken heeft met het begrip 'publiek goed'. De kern daarin is dat de vorming van metho diek en de probleemmodellering in het openbaar moeten plaatsvinden, dat wil zeggen via de normale 'peer re- view processen' die de wetenschappe lijke kwaliteitsbewaking helpen waar borgen. Verder dat de informatie zelf openbaar en toegankelijk is in zoverre dat niet in strijd is met de wetgeving op het gebied van persoonsbescher ming. Hoe deze twee zaken gewaar borgd zouden moeten worden binnen de belangen van een privébedrijf, is mij niet geheel duidelijk. Tpt slot nog een anecdote uit de prak tijk van de relatie wetenschap/politiek. Tijdens de oliecrisis van 1973 vroeg de niinister van energy, mines and re sources in Ottawa aan de geologische dienst hoe het zat met de oliereserves van Canada. De dienst gaf daarop een wetenschappelijk verantwoorde en ge nuanceerde reactie die de totale reserve (geschat), winbare reserve, en de bewe zen reserves aangaven. Om de ge- rtreenschap gerust te stellen koos de thinister, achteraf gezien tot zijn grote spijt, het eerste getal en zei in een persbericht dat Canada nog voor vier honderd jaar olie had. AGENDA 25 maart 1999 TUD/Ravi/VGVI-studiemiddag 'De nieuwe Privacywet en de Geo- informatiesector' in de Universiteit Utrecht. Inlichtingen: E. M. Fendel, tel. (015) 278 45 48, e-mail: e.m.fendel@geo.tudelft.nl. 20 april 1999 Rayonbijeenkomst Zuidwest te Middelburg. Onderwerp: 'Wrak opruiming in de Westerschelde'. Zie bericht op p. 154 van dit nummer. 21 t/m 23 april 1999 21 th Urban Data Management Symposium: IT in the service of local government planning and management, Venetië (Italië); e-mail: e.m.fendel@geo.tudelft.nl. 27 april 1999 Geodesia-studiemiddag 'Quantity Surveying' te Rotterdam. Zie p. 148 van dit nummer en www.geodesia.nl. 27 april 1999 Rayonbijeenkomst Gelderland/ Overijssel te Apeldoorn. Onder werp: 'RD en NAP in het GPS- tijdperk'. Zie bericht op p. 155 van dit nummer. 4 t/m 7 mei 1999 GEObit, Internationale Fachmesse für raumbezogene Informations- technologie und Geoinformatik, Leipzig (Duitsland); e-mail: geo- bit@leipziger-messe.de. 17 t/m 20 mei 1999 Nederlands-Duits Kartografte Congres (48e Deutscher Karto- graphentag), Maastricht (MECC). 17 t/m 21 mei 1999 ASPRS-conferentie, Portland, Oregon (USA). Inlichtingen: www.asprs-portland99 .com. 1 juni 1999 Algemene ledenvergadering NVG te Deventer. WL-leden worden van harte uitgenodigd voor het middagdeel. 9 t/m 15 juni 1999 Geospectra 99, Diisseldorf (D). Inlichtingen: www.dtsusa.com/dts. 10juni 1999 'Oranjewoud' seminar 'Optimali seren digitale basiskaarten voor ge bruik' in De Meern. Zie bericht op p. 155 van dit nummer. 19 t/m 30 juli 1999 22nd General Assembly of the In ternational Union of Geodesy and Geophysics (IUGG), Birmingham (UK); e-mail: IUGG99@ bham.ac.uk. 14 t/m 21 augustus 1999 19th International Cartographic Conference and 11 th ICA General Assembly te Ottawa. Inlichtingen: www.ccrs.nrcan.gc.ca/ical999. 1 t/m 3 september 1999 Intergeo, Deutscher Geodatentag te Hannover (D). Inlichtingen: www.intergeo.de. 27 t/m 29 oktober 1999 21e Geodesia-congres met als thema 'Geodesie zonder grenzen'. Jaarbeurs, Utrecht. 153 GEODESIA 1999-3

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 47