A In memoriam ir. H. M. de Heus "Tussen de lijnen werd de tijd ontijdig, en schoof de ruimte uit uw lichaam weg. Ieder begrip dat nog iets van u zegt, krijgt doel te veel en middelen te weinig. Ik kan u niet met Euclides beschrijven, want de figuur waarmee gij congrueert heeft punten nodig der oneindigheid." (Uit: G. Achterberg 'Euclides') Op donderdag 21 januari overleed op 50-jarige leeftijd, geheel onverwacht, ir. H. M. de Heus (universitair hoofd docent aan de subfaculteit der Geodesie). Henk heeft, in de ruim 25 jaar die hij aan de TU verbon den was, duidelijk een heel eigen plek verworven. Ieder een kende hem. Hij was landmeter, wetenschapper, docent en bestuurder tegelijk. Hij zat jarenlang in het be stuur van de faculteit en ook binnen onze eigen groep hebben we vaak dankbaar gebruikgemaakt van zijn ken nis en ervaring op bestuurlijk gebied. Hij deed dat zo op zijn eigen onnavolgbare wijze; altijd rustig, altijd be dachtzaam en altijd met oog en oor voor degenen met wie hij samenwerkte. Henk plaatste zichzelf nooit in het middelpunt van de belangstelling. Hij zei ook nooit te veel, maar als hij iets zei, dan luisterde iedereen en deed je er goed aan zijn advies ter harte te nemen. Op zijn eigen karakteristieke wijze heeft hij zo veel dingen geruisloos voor elkaar gekregen. Bescheiden als hij was liet hij zich daar echter nooit op voorstaan. Op dezelfde wijze speelde Henk ook een belangrijke rol binnen onze sectie Mathematische Geodesie en Punts- bepaling. Als universitair hoofddocent ontwikkelde en gaf hij veel colleges. Veel ingenieurs hebben van hem onder andere de beginselen van de geodetische kwaliteits beheersing geleerd, een vak dat essentieel is voor de Delftse opleiding. De studenten leerden hem ook kennen tijdens de zomerkampen die aan het einde van de eerste drie studie jaren gehouden worden. Henk vormde de drijvende kracht ach ter die zomerkampen, waarbij zijn omgang met en begeleiding van de studenten altijd heel prettig was. Hij wist hen daarbij op subtiele wijze te mo tiveren en aan het denken te zetten. Tijdens de evaluaties kwam dan ook altijd naar voren dat de studenten zijn manier van begeleiden zeer waardeerden. Tijdens die zomerkampen kwam de ware landmeter in Henk boven. Hij bezat dat specifieke gevoel voor getallen en meetkunde, een gevoel dat de goede landmeter ken merkt. Die eigenschap kwam hem ook goed van pas bij zijn wetenschappelijk werk, dat de laatste jaren vooral op het gebied van de geodetische deformatie-analyse lag. In nauwe samenwerking met onder andere de Nederlandse Aardolie Maatschappij deed hij onderzoek naar de bo demdaling in Groningen. Hij wist daarbij feilloos de kri tieke punten te definiëren en zocht naar goede, consis tente oplossingen. Of het nu ging om het vinden van het meest geschikte model om de gemeten bodemdaling mee te kunnen beschrijven of dat het ging om de koppeling van waterpasgegevens aan GPS-metingen, hij zocht net zo lang tot er een theoretisch kloppend en praktisch uit voerbaar antwoord lag. Henk was geweldig sterk in het koppelen van theorie en praktijk, maar wist ook steeds een schakel te zijn tussen mens en wetenschap. Zo zal hij in onze herinnering blijven. P. J. G. Tennissen Op 20 april 1999 wordt 's middags een rayonbijeenkomst georganiseerd, met als onderwerp 'Wrakopruiming in de Westerschelde'. Om het in 1995 gesloten verdrag tus sen Nederland en België aangaande de verdieping en verbreding van de vaar geul van de Westerschelde te kunnen uitvoeren, moeten zo'n zestig tot zeventig wrakken worden opgeruimd, die in de loop der tijden in de rivier bodem zijn 'ingebed'. Daarom riep Rijkswaterstaat Directie Zeeland in 1996 de afdeling Wrakopruiming in het leven, die het komende halve de cennium met een 'stofkam' over de bodem van deze zeearm zal gaan om de obstakels te verwijderen. Als eerste spreker zal projectleider Piet van der Vlies ingaan op dit project, waarbij de door Smit International vervaardigde videofilm: 'Any job, any sea' zal worden vertoond, alsmede de in opdracht van de projectgroep ver vaardigde videofilm omtrent hun pro ject. Mart de Goffau, projectmede werker en voorzitter van de werkgroep Meten, zal vertellen over de 'stofkam', met name over de wijze waarop de wrakken met behulp van moderne meetschepen, meetapparatuur en meettechnieken worden opgespoord en hoe hun positie wordt vastgelegd. Als laatste zal Kees Zeijler driedimen sionaal laten zien hoe zo'n wrak is 'in gebed' in de rivierbodem van de Wes terschelde. In de pauze en na afloop kunt u een bezoek brengen aan de mi ni-vakbeurs. De bijeenkomst wordt gehouden op dinsdagmiddag 20 april 1999, als loca- 154 1999-3 GEODESIA STICHTING GEODESIA Stichting Geodesia Rayonbijeenkomst Zuidwest

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 48