A TU Delft van de GBKN, waarna burgemeester drs. C. H. Leeuwe van de gemeente Lelystad in de toekomst keek voor wat betreft de ontwikkelingen in het ge bruik van de digitale GBKN. Deze bij eenkomst werd afgesloten met de de mo Geoshop. In deze nieuwe overeenkomst zijn de taken en verantwoordelijkheden ge wijzigd. Was er in het verleden sprake van een PKC (Provinciale Karterings Commissie) met drie projectgroepen, thans bestaat de bestuursstructuur uit een Beleidsmatig Overleg (BO) en een Operationeel Overleg (OO). In het BO zitten bestuurders uit de verschil lende disciplines en in het OO zitten vertegenwoordigers van alle bedrijven en instanties die de overeenkomst heb ben ondertekend. De verantwoorde lijkheid voor de bijhouding ligt thans bij de gemeenten waardoor alle zes gemeenten binnen de provincie 'zelf- registrerend' zijn geworden. De ge meenten beheren voor hun taken een uitgebreid geometrisch bestand (moe derbestand) van waaruit de GBKN gegenereerd wordt en geleverd aan het Kadaster. Het op deze manier verkre gen verzamelbestand wordt beheerd door het Kadaster en doorgeleverd aan de overige deelnemers. Vrij uniek is dat matenplannen, nog niet gereali seerde maar wel geplande topografie, zoveel mogelijk worden gebruikt bij de bijhouding van de digitale GBKN. De overeenkomst is ondertekend door 21 verschillende deelnemers/discipli nes, te weten: Kadaster, provincie Fle voland, alle zes gemeenten, namelijk Almere, Dronten, Lelystad, Noord oostpolder, Urk en Zeewolde, alle nutsbedrijven, te weten EDON, GA- MOG, FDM, WMO, NUON, KPN Telecom, Telekabel, Castel en de twee waterschappen, namelijk Waterschap Noordoostpolder en Heemraadschap Fleverwaard. De provincie Flevoland was destijds de eerste provincie in Nederland waar de GBKN volledig in digitale vorm beschikbaar was voor het gehele ge bied. De totale waarde van de GBKN in Flevoland bedraagt nu 20 miljoen gulden. De kosten van de bijhouding voor het gehele gebied bedragen naar verwachting in 1999 zo'n 1,9 miljoen op jaarbasis. Dit bedrag is uiteraard af hankelijk van de hoeveelheid gereali seerde nieuwbouw en wijzigingen in de bestaande bebouwing en infrastruc tuur. A. L. Feith en H. Boersma, namens Samenwerkingsverband GBKN-Flevoland Het waterschap Regge en Dinkel heeft het beheer over ruim 2400 kilometer aan beken en sloten in ruwweg Twen te. Het waterschap heeft er een groot belang bij om deze beken goed in kaart te hebben, inclusief lengte- en dwarsprofielen, duikers, stuwen, brug gen en andere kunstwerken. Dat ver gemakkelijkt het beheer en onder houd. Daarom heeft Regge en Dinkel het oude kaartensysteem, de legger, omgezet in een digitaal systeem, AQUARIUS-Hydro. Het heeft in to taal vier jaar geduurd om het digitale leggersysteem te vullen. AQUARIUS- Hydro kan nu via de computer wor den opgeroepen. Kaarten hoeven niet meer via de tekenkamer te worden op gevraagd, maar verschijnen op het beeldscherm. Is er een werkkaart no dig voor raadpleging in het gebied, dan kan van dat gedeelte snel door de gebruiker een printje worden afge drukt. Naar verwachting komt dit ten goede aan de uitvoering van een goed beheer en onderhoud buiten. Met het project is een bedrag gemoeid van twee miljoen gulden. Er rest overigens nog een probleem, en wel de samenwerking met andere wa terschappen die in het verleden voor een ander systeem gekozen hebben. Tussen nu en twee jaar is dan ook een overgang van het huidige geautomati seerde leggersysteem naar een meer al- gemeen gebruikt systeem te verwach ten. Eindresultaat Sinds 1 januari 1999 is het leggersys teem van Regge en Dinkel digitaal be schikbaar (juridische legger). Het sys teem bevat de gegevens van de ligging van alle waterlopen en watervlakten, en alle daarin liggende kunstwerken (stuwen, duikers, bruggen, putten, e.d.) met de daarbij behorende gege vens (afmetingen, afstandsaanduiding, soort materiaal, enz.). Tijdens het pro ject is zorgvuldig de kwaliteitsverbete ring in het oog gehouden. Zo heeft de afdeling Landmeten en Grondzaken hoogtemetingen verricht en zijn er procedures opgesteld, die de betrouw baarheid van de gegevens waarborgen, ook bij toekomstige aanpassingen. Er is gestreefd naar een optimalisatie van de gegevens, zodat onder meer een werkkaart kan worden uitgedraaid. Dat houdt in dat er meer gegevens zijn ingevoerd dan minimaal voor de ju ridische legger noodzakelijk is. Zo zijn er keurontheffingen en gegevens over de onderhoudsplicht ingevoerd. Even eens zijn alle onderhoudspaden opge nomen. Uiteraard zijn diverse onder gronden ingevoerd, waaronder klein en middenschalige topografische on dergrond in vectorbestand, klein schalige topografische ondergrond in rasterbestand en kadastrale perceel grenzen in vectorbestand. Tevens is aanvullende informatie van belang voor een adequaat beheer van de natte infrastructuur opgenomen, zoals de ligging en de afmeting van de onder houdspaden, stroomgebiedsgrenzen en meetlocaties. Inlichtingen: Karin Zomer, telefoon (0546) 83 29 17. De afstudeerscripties van de TU Delft, Subfaculteit der Geodesie, zijn te verkrijgen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, tele foon (015) 278 25 60 of 278 25 68. De publicaties zijn ook aan te vragen via: http://www.geo.tudelft.nl/biblio- theek. 156 1999-3 Regge en Dinkel heeft gegevens van waterlopen nu digitaal GEODF.SIA SCRIPTIES

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 50