A Gemeentelijke investeringsstrategieën1) Over kansen en belangen, confrontaties en verleidingen urban planning, instruments, applications stadsinrichting, instrumenten, praktijk Overal in Nederland zijn gemeenten bezig toekomst visies en investeringsstrategieën op te zetten. Een ware hausse aan toekomstgericht denken, van Helmond tot Den Haag, van Winschoten tot Haarlem. Deze hausse komt niet zomaar uit de lucht vallen; daar is een aantal redenen voor aan te wijzen. De belangrijkste is wel dat de rijksoverheid in 1997 heeft bekendgemaakt dat het subsidie-instrumentarium in 2000 drastisch zal wijzigen: een investeringsstrategie is straks vereist. Daarnaast waren er altijd al gemeenten die met enige regelmaat de ontwikkeling van een toekomstvisie ter hand namen, gewoon omdat dat onder hun definitie van behoorlijk bestuur viel. In dit artikel willen wij nader ingaan op de nieuwe rijksregeling, de eigen gemeentelijke strategieën en tenslotte op de concrete methoden en technie ken die door gemeenten worden ge hanteerd. Immers, een mooie toe komstvisie, met een spetterende fol der, geheel tot stand gekomen door een modern interactief proces met meedenkende en meepratende bur gers, is in feite nog steeds alleen maar papier. Het wordt pas echt interessant wanneer de realisatie aan de orde komt. Welke investeringen moet en kan de gemeente doen? Wat kunnen anderen doen? Hoe verleiden we hen daartoe? Voldoet die mooie glanzende folder of moeten er ook zogeheten strategische investeringen door de overheid worden gedaan om het ver trouwen van de markt te wekken? ir. E. C. C. Blitzadviseur grond beleid en stedelijke ontwikkelingen 2) en mr. ing. J. Eshuis, sectorboofd Stads- en Milieubeheer Maassluis. Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing Op 1 december 1997 is in de vaste kamercommissie VROM de nota 'Stedelijke Vernieuwing' besproken [1], Het kabinet geeft daarbij aan dat naast de stadsvernieuwing ook intensieve herstructurering in bepaalde wijken nood zakelijk is. Bij deze aanpak wil het kabinet alle partijen be trekken (overheid en marktpartijen), met als randvoor waarde dat er een zo groot mogelijke samenhang binnen rijkskaders is en zpveel mogelijk beleidsruimte voor ge meenten ontstaat. Om dit te bereiken wil het kabinet onder andere overgaan tot het bundelen en vereenvoudigen van de geldstromen tot een Investerings budget Stedelijke Vernieuwing, het ISV. In het ISV worden per 1 januari 2000 alle stedelijke investeringssubsidies van het Rijk opgenomen. Een ge meente mag het budget binnen het [werkingsgebied vrij besteden. Het mi nisterie van VROM is bereid meerjari ge afspraken te maken met gemeenten |op basis van investeringsvisies. Hierin moeten de gemeenten aantonen dat de ibeoogde inzet van middelen zal bijdra gen aan de realisatie van de doelstellin gen. Het ministerie zal, in overleg met het IPO (de provincies) en de VNG (de gemeenten), haar doelstellingen vooraf vaststellen. Men denkt daarbij aan het formuleren van een aantal prestatie- an beoogde maatschappelijke effecten rtingen. Verantwoording wordt ach teraf afgelegd over dë feitelijke bestedingen en de geleverde inspanningen op de prestatievelden. Daarnaast zal VROM ook tussentijds monitoren. velden, in termen v en ontwikkelingsric Door het ISV zal de taakverdeling tussen Rijk, provincies en gemeenten veranderen. De provincie is verantwoorde lijk voor de bovenlokale afstemming van gemeentelijk be- 111 GEODESIA 1999-3 KEYWORDS TREFWOORDEN Dit artikel is mede gebaseerd op de discussiebij eenkomst op 16 november 1998 van de werk groep POLIS, waar een twintigtal geodeten uit diverse gemeenten en andere instellingen aan meededen. (POLIS staat voor Permanente Ont wikkeling in Landinrichting en Stadsinrichting). 2) Voormalig directeur Grondbedrijf Den Haag.

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 5