Bra? leid. Ten behoeve van de afstemming zal ook de provincie vooraf duidelijk de uitgangspunten moeten vaststellen. De rijksoverheid deelt het ISV toe aan de grotere steden en de provincies. Bij de grotere steden heeft de provincie een adviesfunctie, de overige gemeen ten worden via de provincies toege deeld. Maar of gemeenten nu recht streeks of via de provincie subsidie aanvragen, voor alle gemeenten geldt dat toedeling plaatsvindt op basis van de gemeentelijke investeringsvisies, waarbij samenwerking tussen gemeen ten wordt gestimuleerd. Gemeentelijke investeringsstrategie Veel gemeenten zullen niet alleen vanwege de rijksvoor schriften bezig zijn met een investeringsstrategie en het ontwikkelen van een gemeentelijke toekomstvisie. Zoiets kan ook voortkomen uit de binnen de gemeente gevoelde behoefte aan een toekomstvisie, uit een door de gemeente onderkende noodzakelijke voorwaarde voor een goed be stuur. Of uit een behoefte van de particuliere markt, die wel zou willen investeren in de stad, echter op voorwaarde dat duidelijk is welke richting het gemeentebestuur op wil. Stadhuis: gemeen telijke investering als trekker voor de binnenstad (Stad huis Den Haag). Als het in een stad slecht gaat, zijn stedelijke ingrepen en investeringen nodig. Wanneer er sprake is van een slechte en verouderde woningvoorraad, van economische achter uitgang, grote werkloosheid of onveiligheid op straat, zal een gemeentebestuur snel en met overtuiging ingrepen in de stad voorbereiden. Maar niet alleen wanneer het slecht gaat in een stad, ook als het goed gaat zijn stedelijke inves teringen nodig. Is het niet voor verbetering, dan is het wel voor het behoud van de kwaliteiten van de stad. Er moet dus heel veel worden gedaan en er is heel veel geld voor nodig [2]. Houtskoolschets als onderdeel van een toekomstvisie visie op Haarlem). Integrale structuurvisie Maassluis 2000+. het ministerie van VROM is die inte- graliteit minder interessant, daar wil men een visie zien op die aspecten die financieel verwerkt zitten in het ISV. Voor een gemeente is het echter on mogelijk om te negeren dat fietstun- nels behalve met verkeersaspecten ook met veiligheid op straat te maken heb ben; of dat een winkelcentrum behalve met de stadseconomie ook relaties heeft met ouderenbeleid en hangjon geren. Even afgezien van een enkele gemeen te waar men denkt dat het streven naar een integrale toekomstvisie een wat lastige hobby van ambtenaren is, lij ken de meeste gemeentebestuurders overtuigd van het nut. In de grootste 112 Stedelijke investeringen kunnen niet lukraak worden gedaan; ze moeten ge baseerd zijn op een toekomstvisie op de stad. Die was altijd wel aanwezig in de achterhoofden van de bestuurders en topambtenaren, maar de trend om deze visie op papier te zetten en in prachtige fullcolour folders te versprei den, heeft nu door de vereisten voor het ISV een extra impuls gekregen. Gemeenten geven er de voorkeur aan om toekomstvisies integraal te ontwik kelen. Integraal in die zin dat het niet alleen gaat om 'de stenen', maar ook om de mensen. Sommigen noemen dit de 'hard-zacht-discussie'. Hoe klei ner de gemeente hoe makkelijker de communicatie tussen deze beleidster reinen gaat, en hoe makkelijker zo'n integrale visie tot stand komt. Voor 1999-3 GEODESIA Investeren en communiceren hu'u»'"""1 ,...n /juli"»"! Vim' [,.111111'"$ jf" iaassluis

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 6