A ding van een project al direct vastleggen wat de consequen ties zijn van een wijziging van beleid. Boetebedingen kun nen hier een goede dienst bewijzen. De intentie van zo n boetebeding zal niet zozeer zijn het innen van de boete, als wel het voorkomen dat een gemeente al te lichtzinnig van mening verandert. Een gemeente doet er overigens goed aan ook van haar kant een boetebeding op te nemen voor het geval de projectontwikkelaar van mening verandert. Het zou niet de eerste keer zijn dat een ontwikkelaar door gewijzigde marktinzichten plotseling de uitvoeringsplan- ning bijstelt, of andere prioriteiten wil stellen. Via de 'gouden koorden' heeft de rijksoverheid altijd ge probeerd zoveel mogelijk invloed te hebben op het enige beleidsterrein dat de wetgever vrijwel geheel aan de gemeentelijke overheid had toegedeeld, de ruimtelijke orde ning. De gemeente mag van oudsher de plannen maken en uitvoeren, maar de subsidiegever is de rijksoverheid. Vroeger moesten de gemeenten 'met de pet in de hand' voor elk plan in Den Haag subsidie aanvragen; die werd per plan, en dan alleen als het plan aan allerlei nadere regels was aan gepast, toegekend. De gemeenten dachten van deze betut teling af te zijn toen na veel aandringen het Stadsvernieu wingsfonds werd ingevoerd. Door middel van de VINEX- convenanten pakte het Rijk echter weer veel invloed terug en nu met de invoering van de ISV worden de voorschrif ten weer verder aangescherpt. Dit zou nog wel verklaarbaar zijn wanneer het Rijk met die voorschriften veel toege voegde waarde bood. Dat valt echter nog enigszins te be twijfelen: de meeste gemeenten hebben echt het Rijk niet nodig om te bedenken dat zij een visie onder hun strategie moeten stoppen. Deze bemoeizucht is des te irritanter wanneer we ons be denken dat het Rijk het zelf behoorlijk laat afweten als het erom gaat de gemeenten te voorzien van behoorlijk instru mentarium voor stedelijke ontwikkelingen. Het juridisch instrumentarium schiet al jaren tekort, en dat is nu juist het primaat van de rijksoverheid. Terwijl de stadsvernieuwing (toen nog sanering geheten) al in het begin van de zeven tiger jaren behoefte had aan het voorkómen van speculatie en prijsopdrijving, duurde het tot begin jaren tachtig voor het voorkeursrecht in binnenstedelijke gebieden werd in gevoerd. En toen we behoefte hadden aan een dergelijk instrument om de reeds gememoreerde speculatieve aan kopen in uitbreidingswijken tegen te gaan, duurde het nog zo'n jaar of zeven voor de Wet Voorkeursrecht Gemeenten ook op het buitengebied van toepassing werd verklaard. Toen hoefde het al bijna niet meer! De Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing, waarin zowel het juridisch instrumentarium als de instelling van het Stadsvernieuwingsfonds werd geregeld, liet ruim tien jaar op zich wachten. De nieuwste loot aan deze stam van stro perige wetgeving is de grondexploitatieheffmg; na jaren van Locatie ontwikkeling in het centrum vereist veel creativiteit. gemeentelijke pleidooien voor een betere en effectievere baatbelasting, kwam het Rijk vorig jaar met een con- ceptwet die echter door de Raad van State naar de prullenbak werd verwe zen. Dus dat kan nog jaren duren. De stedelijke ontwikkelingen verlie pen vroeger volgens een vast en een voudig stramien: de gemeente kocht de grond, maakte bouwrijp en ver kocht de kavels aan de bouwers. Te genwoordig is er een veelheid aan methoden en technieken. De centrale vraag bij al die verschillende metho- Een concentratie den is de vraag naar de gemeentelijke van winkels is regie, die in de loop der jaren nogal meer dan alleen wisselend is beantwoord [4] [5]. een economische functie (Passage, Sommigen menen dat waar een ge- Den Haag). meente 5% van de investeringen in een gebied voor haar rekening neemt en de particuliere markt 95%, de ge meente zich bescheiden dient op te Eerste nieuwe stellen. Hier is tegenover te stellen dat ideeën voor de soort investeringen die een gemeen- communicatie te en particuliere investeerders doen, (ontwikkelingsvisie verschillende grootheden zijn. Een Koningshoek e.o. grote investering die geheel rendabel is Maassluis), en waar de investeerder een behoorlijk 114 1999-3 Verhouding rijksoverheid gemeenten GEODESIA Gemeentelijke regie

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 8