rendement op zal behalen, kan en mag niet worden vergeleken met een subsi die van een onrendabele top die de ge meente voor haar rekening heeft ge nomen. De legitimiteit voor het na streven van gemeentelijke regie zit in de democratische uitgangspunten, de rol en verantwoordelijkheid van de overheid, en niet in de hoogte van de investeringen. Hoe minder de ge meente in eigen beheer uitvoert, des te groter de behoefte aan een goede ge meentelijke regie. Bij een grotere rol voor de particuliere markt is er in eerste instantie behoefte aan een goe de gemeentelijke toekomstvisie, maar vervolgens ook aan een intensieve regie van de uitvoering [6] Particuliere investeerders en project ontwikkelaars zijn geneigd alleen de krenten uit de pap te nemen. Dat kan hen gezien hun doelstelling niet worden verweten, maar het is wel zaak als gemeente te zorgen dat er een goe de mix ontstaat. Alleen toestemming geven een mooie, winstgevende locatie te ontwikkelen wanneer gelijktijdig ook een minder mooie locatie wordt ontwikkeld. Voorbeeld hiervan is het project Balkon en Haven in Maasluis. Sommige ontwikkelaars zitten als broedse kippen op allang kapotte loca ties. Daar kun je als gemeente je schouders over ophalen (het rentever lies is toch niet voor de gemeente), maar er blijft wel een rotte plek in je stad. De gemeente kan ook de regie weer in handen nemen, en samen met de ontwikkelaar naar een oplossing zoeken. Het vlot trekken van dergelij ke stagnerende locaties leidt vaak tot Publiek-Private-Samenwerking (PPS)- constructies of bestemmingswijzigin gen. Voor een goede gemeentelijke re gie is het wel nodig dat een gemeente voldoende kennis en deskundigheid in huis heeft. Het is een misverstand te denken dat wanneer de particuliere markt meer doet, de gemeente geen kennis meer van de onroerend-goed- markt nodig heeft. Integendeel - voor het uitoefenen van een goede regie functie is een grote dosis creativiteit nodig, gekoppeld aan een degelijke kennis van de markt. Bij de gemeentelijke regiefunctie is ook de schaalgrootte van belang. Bij sommige problemen kun je constateren dat die op de schaal van de eigen gemeente niet op te lossen zijn. Daar voor is samenwerking in de regio vereist. Dan merk je dat de integraliteit die bij visieontwikkeling wenselijk is, niet alleen betrekking heeft op de breedte van onderwerpen, maar ook op de territoriale omvang. Fusies van scholen, Hoe minder met alle locatiegevolgen van dien, politie en veiligheidsbe de gemeente in leid, woningmarkt, dat zijn al snel zaken die de grenzen van eigen beheer een gemeente overschrijden. Wanneer daar in harmonie uitvoert, met de buurgemeenten afspraken over te maken zijn, is dat hoe groter de prachtig. En anders zal de provincie wat minder koudwa- behoefte aan tervrees moeten hebben en de haar toekomende rol moeten een goede oppakken. De geldvérdelingstaak die de provincie in het gemeentelijke kader van de ISV krijgt, kan een duwtje in de rug zijn. regie. Methoden en technieken Veel methoden en tebhnieken kunnen worden gehanteerd bij stedelijke investeringen. Wat ze bijna allemaal gemeen hebben, is dat ze gericht zijn op een maximalisering van de investeringen door anderen. Je zou kunnen zeggen: het rendement op overheidsinvesteringen wordt gevormd door particuliere investeringen. Of een methode geschikt is, hangt geheel af van <jle omstandigheden, het project en de marktsituatie. Hierna wordt een overzicht gegeven van de meest bekende methoden. Klassiek is de vraag of het de gemeente lukt de grond vroeg tijdig te verwerven. Bij de door het Rijk aangewezen bouw locaties is dit dikwijl^ niet mogelijk. Bij eigen gemeentelijke ontwikkelingen soms wel. Vroegtijdige grondverwerving is een voorwaarde voor de klassieke grondexploitatie. Een nieuwe variant van I het vroegtijdig aankopen is de ver werving door woningcorporaties; deze zullen mogelijk wat minder marktverstorend optreden dan particuliere ontwik kelaars. Eigen gemeentelijke investeringen of rijksinveste ringen in bijvoorbeeld een stadhuis, een schouwburg of een rechtbank kunnen goed dienst doen als trekker voor een heel gebied. Als eenmaal de beslissing is gevallen dat zon openbaar gebouw of sportvoorziening ergens komt, vol gen de particuliere investeerders vaak makkelijker, mits de communicatie hierop is afgestemd. Alhoewel bijna niet meer genoemd in discussies over investeringsstrategie, is het afdekken van een tekort op de grondexploitatie de meest voorkomende methode van ge meentelijke investeringen in de stad. Dit tekort wordt in vrij veel gemeenten niet uit de algemene middelen bijge past, maar verevend met positieve grondexploitatiesaldi van andere plannen. Er zijn ook situaties waarin ervoor kan worden gekozen eeh positief saldo van een grondexploitatie in het gebied zelf aan te wenden. Als een locatie in het kader van een PPS wordt ontwikkeld, kan een toezegging om een deel van het positief saldo in de directe omgeving van de locatie aan te wenden (bijvoorbeeld voor de verbete- Uitbreidings- Locaties, onderhevig aan speculatie. 115 GEODESIA 1999-3 Investeringen Grondexploitatietekort

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 9