Bestuurlijke aandachtspunten In bestuurlijke zin trekt een aantal landelijke beleidslijnen en wettelijke kaders de aandacht. De rapportage van de werkgroep 'Markt en Overheid' [6] vestigt de aandacht op 'markt-achtige activiteiten' van 'overheids-achtige instan ties'. We hebben de indruk dat organisaties zoals de samen werkingsverbanden voor de GBKN ook tot deze categorie van organisaties behoren ('organisaties met een exclusieve marktpositie' in de terminologie van 'Cohen'). Dit bete kent naar onze mening dat je de GBKN als een basisvoor ziening kunt beschouwen, een halfproduct, dat best ver kocht mag worden mits je je aan een aantal spelregels houdt. Als monopolist dien je je in het tariefbeleid 'netjes' te gedragen. De Wet op de Economische Mededinging schrijft dit overigens ook voor. 'Cohen' brengt wel met zich mee dat je je terughoudend moet opstellen waar het gaat om het genereren van toegevoegde waarde. De eigen be hoefte is bepalend; wat daarboven uit stijgt, zou aan de markt moeten worden overgelaten. Hierbij kan bijvoor beeld worden gedacht aan uniformering boven een bepaald niveau. Echter een gevaar dreigt: wat eerst nog geen eigen behoefte is, kan in een verdere ontwikkelingsfase wel een eigen behoefte worden. Interessant is wat we mogen verwachten over beschikbaar heid van overheidsinformatie in het verlengde van de nota 'Naar toegankelijkheid van overheidsinformatie' [7]. De druk om basisgegevens, zoals de GBKN, laagdrempelig be schikbaar te stellen wordt behoorlijk groot, al dan niet via internet en tegen betrekkelijk geringe vergoedingen. Concluderend lijkt er gezien de landelijke ideeën veel voor te zeggen de GBKN als infrastructurele basisvoorziening te benaderen. Een exacte houding dient hierin te worden be paald. Hierbij dient aandacht te zijn voor verkoopcondi ties, verrijking/doorverkoop en een transparante werkwijze bij bijvoorbeeld de aanbesteding van werkzaamheden. Een aparte problematiek is de bescherming van GBKN-data. Hierbij spelen de Europese Richtlijn Bescherming Data banken (1997) en de hieruit voortvloeiende Wet Bescher ming Producenten Databanken (1998) een rol. In een on langs door het LSV uitgebrachte rapportage [8] is een advies opgenomen hoe hier op aan te sluiten met een ge bruikslicentie voor de GBKN. Geadviseerd wordt om deze standaardovereenkomst te gebruiken bij alle GBKN-leve- ringen. De genoemde rapportage (inclusief de licentie digi- Tabel 3. Planning werk groep Verkoop en Distributie. taal op diskette) kan men gratis opvra gen bij het secretariaat van het LSV te Apeldoorn, telefoon (055) 528 58 68. Vooruitlopend op de werkgroep voor het spoor Verkoop en Distributie is in het najaar van 1998 reeds een 'ad hoe' werkgroep van start gegaan. Deze werkgroep richt zich op het komen tot een praktische oplossing voor twee concrete potentiële klanten. Een plan ning van de resultaten in dit spoor treft u aan in tabel 3. Fig. 15. Inrichtingsobjecten gebouwen, onder verdeeld in panden als tussenstap naar verblijfseenheden (gemeente 's-Hertogenbosch). Aan de slag! Zoals reeds naar voren is gekomen, zal uitvoering van het beleidsplan plaats vinden via de inrichting van werkgroe pen. In deze werkgroepen, voor elk spoor één (dus in totaal drie), werkt het LSV samen met de achterban aan de gewenste ontwikkeling. Elke werk groep bestaat uit een projectleider, een projectmedewerker, een aantal leden uit de regionale samenwerkingsver banden en zelfregistrerende gemeen ten, en eventueel ad hoe toegevoegde deskundigen. De projectmedewerkers worden tevens als beleidsmedewerkers toegevoegd aan het secretariaat van het LSV. Het uitvoeringsapparaat van het LSV wordt hiermee verstevigd. Ter verbetering van de informatie voorziening zal het LSV vanaf 1999 regelmatig een Nieuwsbrief uitbren gen. Ook zal via het spoor 'Verkoop en Distributie' aandacht worden ge schonken aan onder andere presenta tie via internet. Verder zal op zowel operationeel als op bestuurlijk niveau een geregeld overleg worden ingesteld tussen de regionale samenwerkings verbanden, zelfregistrerende gemeen- 168 1999-4 GEODESIA Fase Voorbereiding Definitie Planuitvoering Implementatie Resultaten Werkgroep verkoop- en distributie Een inter mediair en informatie Een centraal virtueel distri butieloket Een vol waardig centraal ver Inzicht in uit gangspunten en rand voorwaarden punt Rapportage werkgroep Afspraken met regionale sa menwerkings verbanden en zelfregistreren de gemeenten koop- en distributie punt voor bovenregio nale klanten Planning 1998 1999 2000 2001 Opzet werkgroeporganisatie Informatie Communicatie

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 10