A Serie Digitale Fotogrammetrie (4) GIS en geo-informatievoorziening op een hoger niveau SERIE Ervaringen van de Grontmij Geogroep photogrammetry, automation, applications keywords fotogrammetrie, automatisering, praktijk trefwoorden Stel u werkt op de GIS-afdeling van een adviesbureau met digitale fotogrammetrie en op een feestje rond deze tijd van het jaar wordt u gevraagd 'wat doe jij zoal?' De vraag is: welk antwoord geeft u dan? Antwoord Aik verdien geld Antwoord B ik werk met digitale fotogrammetrie Antwoord C: ik zorg ervoor dat jij straks minder belasting hoeft te betalen! Hoewel alledrie de antwoorden juist kunnen zijn, zullen de bovenstaande antwoorden tot nieuwe vragen leiden: Vraag Azo, hoeveel dan wel? Vraag B ja oké, maar wat doe je nu precies? Vraag Chèvertel daar eens wat meer over Er is een grote kans dat vragen A en B de discussie laten verzanden, terwijl vraag C u de mogelijkheid geeft om er eens goed voor te gaan zitten en in geuren en kleuren te vertellen over de productie van orthofoto's en vastleg ging van perceelsgrenzen ten behoeve van de opbouw van kadasterbestanden die gebruikt worden bij de controle van onder andere landbouwsubsidies. Deze controles helpen de fraude be strijden en minder fraude betekent minder geldverspilling binnen de EU en (hopelijk) een daling van de Neder landse bijdrage en een (mogelijk) lage re belastingdruk. Waarom heeft uw initiële antwoord C zoveel meer impact? De reden is dat uw antwoorden A en B voornamelijk vanuit uzelf of de techniek gedacht zijn en weinig rekening houden met de vragensteller. Uw antwoord C gaat veel meer in op de situatie van de vra gensteller die de afgelopen maand zijn hoofd weer heeft moeten buigen over de jaarlijkse belastingaangifte. A. P. van Deventer, Grontmij Geogroep, Roosendaal. Weten wat er speelt fn rekening houden met de ontvanger, of zo u wilt de klant, daar gaat het feitelijk om bij het succesvol uitvoeren J van onderzoek en/of projecten met welke techniek dan (tok [1]. Naast het belang van de klant speelt ook het belang van de organisatie waarin de nieuwe innovatieve techniek moet worden geplaatst: zijn er wel mensen die met de nieuwe techniek kunnen en/of willen werken. Bovendien dient welke techniek dan ook aan het eind van de dag rerjdement op te leveren: levert het tijd winst op, is het kosteneffectief, enzovoort. Een organisatie als Grontmij Geogroep stelt in haar mis sion statement toonaangevend te willen zijn in systemen en dienstverlening op jiet gebied van geo-informatievoorzie ning met daarbij tyaardering door klanten, medewerkers, aandeelhouders en de maatschappij. Om een dergelijke missie met succes uit te voeren dient er een duidelijke visie te zijn, want (a) innovatieve technieken zoals digitale foto grammetrie zijn duiiir, (b) er dienen mensen te worden op geleid of binnengehaald, (c) de investeringen dienen vol gens fiscale wetgevipg in drie tot vijf jaar te worden afge schreven, (d) er dient duidelijk te worden vastgesteld wat Fig. 1. Model voor het succesvol toepassen van nieuwe inwintechnieken. 171 GEODESIA Klanten- Medewerkers Digitale Fotogrammetrie Procesbeheersing Onderzoek

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 13