de meerwaarde is en (e) last but not least, er dienen klanten te zijn! Afgeleid van de Total Quality Management (TQM) theorie [2] wordt het model van fig. 1 geïntroduceerd voor het succesvol inzetten van een nieuwe inwinningstechniek zoals digitale fotogrammetrie. Kijkend naar de ervaringen met digitale fotogrammetrie bij Grontmij Geogroep is dit model zeker van toepassing: van onderzoek en innovatie, naar klanten, beheersing en orga nisatieontwikkeling. Bovendien is digitale fotogrammetrie samen met andere inwintechnieken zoals remote sensing, laseraltimetrie en radarinterferometrie nauw verweven met de inzet van geografische informatiesystemen (GIS), die in toenemende mate een centrale rol vervullen bij de verwer king van geo-informatie. GIS zit als een schil rond digitale fotogrammetrie als het gaat om het inwinnen van geo- informatie. Definitie van digitale fotogrammetrie in de praktijk Wie aanwezig was bij de intreerede van prof. Vosselman in november 1994, hoorde hem vertellen dat begin deze eeuw de (analoge) fotogrammetrie ook wel 'de methode ter voor koming van berekeningen' werd genoemd, in tegenstelling tot traditionele veldmetingen. Door verdergaande techni sche ontwikkelingen werden 'analytische' instrumenten (70er jaren) en compleet digitale werkstations (90er jaren) op de markt geïntroduceerd. In tegenstelling tot de analyti sche fotogrammetrie worden bij digitale fotogrammetrie digitale foto's (beelden) gebruikt. De kern van fotogram metrie is echter dezelfde gebleven: 'het meten in beelden'. Digitale fotogrammetrie brengt voornamelijk andere (se- mi-)automatische handelingen en andere producten met nieuwe marktmogelijkheden. Echter, het doel voor een organisatie is het inwinnen van geo-informatie voor een be paalde klant met een bepaalde vraag. Een goede definitie voor digitale fotogrammetrie in de praktijk is daarom mijns inziens: Een fotogrammetrische techniek voor het (semi)-automatisch inwinnen van geo-informatie op basis van digitale fotobeelden. Belang van digitale fotogrammetrie voor geo-informatievoorziening Kijkend vanuit de optiek van menige klant zal het minder relevant zijn welke techniek wordt ingezet om een bepaalde vraag te beantwoorden of een bepaald probleem op te los sen. Wat wel relevant is voor een klant, zijn zaken als her gebruik van data en cohesie van de in te zetten techniek met andere technieken en toepassingen. Feitelijk gezien is er eerst een klantvraag en dan pas een technische oplossing: KlantvraagO informatiebehoefteC> geo-informatievoorziening "T GIS O inwinningstechniek De basis van het antwoord op bijvoor beeld een ruimtelijk vraagstuk is het kunnen beschikken over ruimtelijke informatie, ook wel geo-informatie ge noemd. De kracht van digitale foto grammetrie is dat aan deze behoefte aan geo-informatie zeer flexibel kan worden voldaan bij veel ruimtelijke vraagstukken, omdat een volledige range aan producten kan worden ver vaardigd: beeldinformatie, topografi sche informatie, hoogtegegevens en informatie over het grondgebruik. Als een waterleidingbedrijf bijvoorbeeld water wil winnen in de duinen, dan dient zij voor de overheid een milieu- effectrapportage (MER) op te stellen. Dit waterleidingbedrijf is verantwoor delijk voor de mogelijke schade aan het duingebied en er zullen daarom vragen worden gesteld als: welke natuurwaarde heeft het gebied op dit moment; welke grondwaterstromen treden op als er straks water wordt gewonnen; wat is het verloop van de natuur waarde over een bepaalde periode. Bovenstaande klantvragen zijn te ver talen naar de volgende geo-informatie- behoefte en mogelijke producten: waar staat wat? O thematische kaart; hoe hoog ligt het terrein? O digitaal terreinmodel; welke tijd-ruimte relatie bestaat er? O GIS-analyse. Laten we de digitale fotogrammetrie voor deze potentiële klant eens tegen het licht houden. De digitale foto grammetrie kan worden gebruikt om lijninformatie voor duinbeheer vast te leggen zoals wegen, waterlopen en meertjes [3], maar het kan ook worden toegepast om (semi)-automatisch hoogtemodellen van de duinen te ont wikkelen [4], Bovendien kunnen ruimtelijke analyses worden uitge voerd over de natuurwaarde-ontwik keling van het duingebied [5]. Zoals eerder gesteld dient voor iedere informatiebehoefte te worden bepaald welke techniek het meest bruikbaar is voor het inwinnen van de benodigde geo-informatie. Andere mogelijke in- winningstechnieken, zoals landmeten, GPS, laseraltimetrie, radarinterfero metrie, remote sensing, videografie, dienen evengoed in beeld te zijn als 1999-4 172

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 14