het gaat om de juiste geo-informatie. Zo kan het gebeuren dat voor bepaal de monitoringsprojecten een synergie tussen bepaalde inwinnings- en ver werkingstechnieken dient te worden ontwikkeld, zoals GPS, remote sen sing, digitale fotogrammetrie en GIS [6]Met name vragen waarbij ruimte lijke analyse, dynamiek en monitoring van belang zijn, maken het geïnte greerd gebruik van remote sensing en GIS bijzonder interessant [7]. De recente ontwikkelingen op het ge bied van veldcomputers, zoals Pen- Map [8] voor het inwinnen van geo- informatie in het veld, maken de inzet van digitale fotogrammetrie extra inte ressant, aangezien beeldinformatie (bijvoorbeeld digitale fotokaarten) 'mee aan boord' kunnen worden ge nomen. nabije toekomst verde dere integratie in het ontwikkelingen op het r zal toenemen, met name door ver- geo-informatiseringsproces en snelle gebied van OpenGIS [9]. De intrede van digitale fotogramme trie en dan met name het efficiënt kunnen inzetten in een digitale werk omgeving waar de geo-informatie wordt ingewonnen, heeft tot een bete re uitwisseling van operators geleid voor verschillende typen projecten. Ook al omdat operators achter hetzelf de digitale werkstation kunnen blijven zitten en daar de beschikking hebben over dezelfde tools en commando's. Waren het voorheen vooral of remote sensing-experts of analytische foto- grammeters omdat de technieken ver schillend waren, het zijn nu vooral 'geo-informanten' geworden, die hier bij gebruikmaken van een GIS. Vanuit bedrijfseconomisch oogpunt is dit zeer wenselijk. Voor een organisatie als Grontmij Geogroep is de digitale fotogramme trie steeds duidelijker een centrale rol gaan vervullen bij het oplossen van vraagstukken over geo-informatie. De verwachting is bovendien dat dit in de Fig. 2. Analytische en digitale foto grammetrie in de praktijk. Praktische ervaringen: apparatuur Om digitale fotogran]imetrie met succes te kunnen uitvoe ren dient dus allereeist te worden nagegaan welke markten men wil benutten of pntwikkelen, welke kennis en techni sche infrastructuur tyeds aanwezig zijn en welke visie men heeft voor de organisatie. De aanschaf van apparatuur dient dan ook tegen dit licht te worden gehouden, voordat er ver schillende technische! keuzen kunnen worden gemaakt, zo als welk type digitaal] werkstation, welk type scanner, welk type software, enzovjoort. In 1993 heeft Grontmij Geo groep gekozen voor dje PS 1 scanner van Zeiss en het Image- Station van Intergraph. De PS1 is een flatbed scanner die zeer nauwkeurig scant, zowel voor wat betjreft de geometrie (liggen de pixels goed?), de radiometric (is de kleur van de pixels echt?) als de pixelgrootte. In pe afgelopen vijf jaar zijn de meeste Scans uitgevoerd met een resolutie van jl5 micron; deze resolutie geeft de beste resultaten voor automatische pTM-vervaardiging, image proces sing en lijnkartering. Hoewel ieder project verschillend kan worden uitge roerd, zijn scankalibratie en kwaliteit- waarborging standaard in de ISO POOI-procedures vastgelegd. Een ge middelde scantijd voor een luchtfoto (23 x 23 cm) met een resolutie van 15 micron in zwart/wit bedraagt 10 mi nuten, terwijl dit in kleur ongeveer 35 minuten bedraagt. Het ImageStation is leen state-of-the-art digitaal fotogram- metrisch werkstatiop dat inmiddels wereldwijd de stan daard lijkt te zijn geworden voor veel gebruikers; inmiddels beschikt Grontmij Gjeogroep over twee volwaardige Image- Stations en één speciale scancomputer. In vergelijking met draining van operators op analytische instrumenten, is de ervaring van Grontmij Geogroep dat de benodigde hoeveelheid tijd voor het kunnen bedienen van een digitaal werkstation aanzienlijk korter is. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt doordat 'pull down'-menu's op het scherm a la Wiiidows beschikbaar zijn en de operator vaak al vertrouwd is 'met MicroStation of MGE (GlS)-soft- ware, die een belangrijke plaats innemen bij dagelijkse werkzaamheden op het ImageStation. In vergelijking met het gebruik van analytische stereo- plotters (zoals de Zeiss P3) kan een operator van een digi taal werkstation zich vrijer bewegen doordat hij niet aan een oculair gebonden is. Veel van de operators die in de laatste jaren op beide instrumenten bij Grontmij Geogroep hebben gewerkt, nejgen ertoe om liever achter een digitaal werkstation te zittejr, met name vanwege de zogenaamde heads-up-digidzing. 173 GEODESIA 1999-4

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 15