Doordat GIS-technologie een steeds belangrijkere plaats inneemt in het dagelijkse werken van een operator, zullen digitale werkstations langzaam de analytische instrumenten verdringen in het fotogrammetrische productieproces. Echter, zoals er nu nog analoge instrumenten worden ge bruikt op sommige plaatsen in de wereld, zo zal ook de ana lytische fotogrammetrie niet snel van het toneel verdwij nen. Veel organisaties zullen ertoe overgaan om beide aan pakken operationeel te houden en keuzes te maken ten aan zien van product- en marktontwikkeling. Praktische ervaringen: projecten Vanaf medio 1993 heeft Grontmij Geogroep digitale foto grammetrie ingezet voor verschillende projecten met uit eenlopende klantvragen. Het zou te ver voeren om een vol ledig overzicht te geven van alle klantvragen en projecten die zijn uitgevoerd in de laatste vijf jaren. Wel kunnen be paalde productgroepen (inclusief de consultancy voor iede re groep) worden waargenomen: basisbestanden; bijhouding van basisbestanden; opbouw van kadasters; ruimtelijke analyses; monitoring; 3D- en 4D-visualisaties. Hieronder volgt een nadere toelichting per productgroep met voorbeelden van projecten: Eén van de eerste projecten in 1993, uitgevoerd voor een drinkwaterbedrijf in de duinen, betrof het vervaardigen van verschillende basisbestanden voor het kunnen uitvoeren van een MER-studie in verband met mogelijke diepte-infil tratie. Deze basisbestanden betroffen: (1) een hoogtemodel van het duingebied waar de diepte-infiltratie was gepland; (2) orthofoto's, een orthofotomozaïek en een aanvulling op de GBKN. In Noord-Holland werd met behulp van digitale fotogram metrie een GBKN vervaardigd voor een gebied van 20.000 hectare. Het betrof één van de eerste projecten in Neder land uitgevoerd op deze wijze en omvatte het scannen, trianguleren en karteren van zeshonderd foto's in de scha len 1 3000 en 1 6000. Veel ervaring werd opgebouwd met de optimalisering van het werkproces, de inzet van be paalde batch-procedures, en technische mogelijkheden en Fig. 3. Basisbestanden: orthofoto en auto matisch gegene reerd D TM. Fig. 4. Bijhouding van basisbestanden met digitale foto grammetrie. onmogelijkheden op grote karterings- projecten. Naast GBKN-karteringen zijn in de afgelopen jaren ook veel fotokaarten voor industrie, waterschappen en lo cale en provinciale overheden vervaar digd, alsmede digitale terreinmodellen voor Vinex-locaties en duingebieden. Bovendien werd voor enkele grotere steden een complete digitale fotokaart vervaardigd voor intern en extern ge bruik. Nu op de meeste plaatsen de GBKN is voltooid, ontstaat steeds vaker de be hoefte aan bijhouding van de basisbe standen. Het proces van bijhouding bestaat uit zowel mutatiedetectie als mutatieverwerking. De eerste projec ten hebben aangetoond dat de kracht van de digitale fotogrammetrie vooral moet worden gezocht in het kunnen visualiseren van bestaande kaarten in digitale beelden. Hierdoor kunnen zo wel mutaties worden opgespoord als ook bijgehouden. Doordat echter de GBKN 2D is, dient aan de bestanden eerst een hoogte te worden meegege ven om deze optimaal in 3D bestan den te kunnen projecteren. De be schikbaarheid van hoogte-informatie uit laser-DTM's (AHN) of automati sche DTM's uit de digitale beelden zal dit soort bewerkingen eenvoudiger maken. Op dit moment is er nog geen eendui dige aanpak voor de bijhouding, ech ter op basis van de eerste projecten voor enkele gemeenten lijkt de digitale fotogrammetrie zowel voor de GBKN alsook de DTB's (Digitale Topografi- 1999-4 GEODESIA Basisbestanden (zoals scans, fotokaarten, lijninformatie, orthofoto's, DTM's) Bijhouding van basisbestanden 174

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 16