Mfl i W% 'mm 1 1 lipt"" AI-gV kil mrncmm sche Bestanden) van de Rijkswater staat een interessante optie. Met name in Zuid- en Oost-Europa zijn kadasters niet of nauwelijks digi taal. Kaartmateriaal, indien al be schikbaar, is vaak analoog en niet ac tueel. Volledig terrestrische inmetin gen zijn niet alleen kostbaar, maar bovendien zeer tijdrovend. Gezocht dient daarom te worden naar een opti male procesgang, zonder af te doen aan de juridische aspecten van eigen domsregistratie. Bovendien dient de vastlegging van eigendommen niet al leen plaats te vinden in verband met rechtszekerheid, er is bovendien met name in vele landen noodzaak voor een goede perceelsregistratie in ver band met EU-landbouwsubsidies. Van sommige streken in Zuid-Europa is het wel bekend dat er meer opper vlakte wordt gedeclareerd dan er über haupt aanwezig is. Hoewel fraude niet altijd kan worden uitgesloten, is de re den vaak dat er onvoldoende goede basisbestanden zijn om een juiste con trole te kunnen uitvoeren. Zo zijn er in Nederland bijna geen fraudegeval len, maar worden nog wel foute decla raties ingediend. Commissie VI (Landbouw) van de EU heeft in 1994 een aantal proefprojec ten in met name Portugal en Grieken land laten uitvoeren. Uit verschillende onderzoeken is naar voren gekomen dat voor een efficiënte en betaalbare perceelsvastlegging digitale fotogram- metrie en GIS belangrijke tools zijn. Fig. 5. Opbouw van kadasters ten behoeve van land- bouwcontroles. Fig. 6. Ruimtelijke analyse ten behoeve van drainage-ontwerp. Grontmij Geogroep heeft vanaf 1995 verschillende van dergelijke projecten in Portugal uitgevoerd, waarbij een to taal van bijna 4 miljoen hectare samen met lokale partners is vastgelegd. In middels worden ook de eerste projec ten in Griekenland uitgevoerd. Ook hier lijkt de methode gebaseerd op di gitale fotogrammetrie in combinatie met veldmetingen en GIS, de meest aangewezen methode. Met name de mogelijkheid om op perceelsniveau di gitale files aan te leggen met de bijbe horende digitale orthofoto, maakt dat in de toekomst controle inzichtelijker wordt. Meer inzicht en minder fraude- gevoeligheid kunnen er onder meer voor zorgen dat de kosten van het EU- landbouwbeleid dalen. Reeds in de 70-er jaren werden door verschillende onder zoekers de mogelijkheden aangegeven voor het uitvoeren van ruimtelijke analyses met behulp van satellietbeelden. Door de komst van digitale fotogrammetrie als inwinnings- techniek ontstondeii tevens mogelijkheden om digitale (in fra) rood luchtfoto'^ productiematig te onderzoeken en te gebruiken voor ruiihtelijke analyses en thematische kaart vervaardiging. Het voordeel van digitale luchtfoto's ten op zichte van satellietbeelden is de mate van detail, hetgeen vooral duidelijk wordt als het gaat om de productie van kaartmateriaal ten t^ehoeve van drainage-ontwerpstudies in stedelijke gebieden., Voor het realiseren van drainagesyste men zijn uitvoerigej ruimtelijke gegevens noodzakelijk, die met name in ontwikkelingslanden niet of nauwelijks aan wezig zijn in de schaal 1 1000 en 1 5000. Bovendien moeten er vaak verschillende drainageplannen worden ont wikkeld in verbandj met technische haalbaarheid, sociaal/ politieke restricties,] kosten, enzovoort. Verder moeten de plannen snel en eenvoudig kunnen worden gerealiseerd middels geïntegreerlde aanpak. In projecten uitgevoerd in West-Afrika werdeh met name digitale fotogrammetrie en GIS gebruikt voor' het verkrijgen van relevante geo-in- formatie, zoals hoqgte-informatie, grondgebruikskaarten, run-off patronen en] visualisatie van mogelijke nieuwe drai nagewerken versus jde consequentie voor bestaande infra structuur. ■W U- UH GEODESIA 1999-4 lineation Declared Famer ]Ul)0 3111 Kablo Opbouw kadasters Ruimtelijke analyses 175

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 17