r-'\ t. i- Verschillende projecten uitgevoerd door Grontmij Geogroep geven de mogelijkheden aan van het gebruik van digitale orthofoto's, fuzzy classi fication technieken en GPS-veldme- tingen voor monitoring van duin- en kustgebieden. Door het voorkomen van vele kleine vegetatieveranderingen is het voor een duinbeheerder moeilijk om objectief vast te stellen ol de natuurwaarde van het ge bied verbetert dan wel verslechtert. Projecten uitgevoerd voor enkele grote duinwaterleiding bedrijven in de afgelopen jaren tonen aan dat digitale foto- grammetrie een uitstekende basis biedt voor monitoring studies. Specifieke radiometrische correcties dienen echter wel per digitale orthofoto te worden uitgevoerd om naad loze mozaïeken te ontwikkelen, zodat de traditionele 'edge disturbances' niet meer voorkomen. Het omslagpunt voor het gebruik van andere inwinningstechnieken is vooral een functie van resolutie, gebiedsgrootte, betrouwbaarheid, ob jectiviteit en kosten; vooralsnog lijkt digitale fotogramme- trie de aangewezen methode voor monitoring ten behoeve van coastal zone management. De weersgesteldheid en (spe ciaal in Nederland) mogelijke vliegrestricties zullen echter nauwlettend in de gaten moeten worden gehouden bij het ontwikkelen van langjarige monitoringsprogramma's. Toen in 1996 het Monument op de Dam van zijn sokkel moest in verband met renovatiewerkzaamheden, wilde de aannemer dat het oorspronkelijke monument nagebouwd zou kunnen worden indien er iets mis mocht gaan met één van de elementen. Bovendien wilde de aannemer van ieder element de afzonderlijke details hebben vastgelegd en deze ook digitaal en 3D kunnen weergeven. Van belang hierbij is om te beschikken over voldoende ruimtelijke object- en omgevingsinformatie zonder de gewenste nauwkeurigheid uit het oog te verliezen. Fig. 8 geeft een impressie van 1979 1990 1979 1990 -i£.rJs*"r 1 II Fig. 7. Monitoring van drinkwater bedrijven in duin den. Fig. 8. Monument op de Dam van zijn sokkel. de 3D-visualisatiemogelijkheden van terrestrische objecten met behulp van digitale fotogrammetrie. Een ander project waarbij de 3D-vi- sualisatiemogelijkheden van digitale fotogrammetrie werden toegepast, be trof de ontwikkeling en schematise ring van het structuurplan voor een nieuw te bouwen woonwijk in Hou ten-Zuid (fig. 9). Door gebruik te ma ken van digitale fotogrammetrie kon de ontwerper in een vroegtijdig sta dium gemeentebestuurders, project ontwikkelaars en omwonenden be trekken bij het concept. Bovendien worden knelpunten objectief blootge legd en kunnen zij aanleiding vormen om alternatieve structuurplannen snel en eenvoudig in 3D weer te geven. Door de resultaten van digitale foto grammetrie te koppelen aan simulatie modellen was het mogelijk om foto realistische visualisaties te maken van een vuilstortplaats in Noord-Brabant, die de komende jaren volgestort zal zijn: 4D-visualisatie. Een ander voor beeld van 4D-visualisatie betreft de vervaardiging van een videofilm met een zogenaamde 'fly-through' waarbij het 3D-ontwerp van een autosnelweg in Portugal gecombineerd wordt met digitale orthofoto's en een automa tisch gegenereerd DTM. Toekomstige ontwikkelingen In [10] wordt een goed overzicht ge geven van de huidige onderzoeken en ontwikkelingen op het gebied van di gitale fotogrammetrie, zoals integratie met GPS, automatische aerotriangu- latie, automatische kartering, datafusie en objectherkenning. Het is de ver wachting dat vele van deze ontwikke lingen hun weg weten te vinden naar de leveranciers van digitale fotogram- 1999-4 GEODESIA Monitoring 3D- en 4D-visualisaties vss'A- je m F -sa Techniek 176

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 18