metrische werkstations, zoals Inter graph, Zeiss, Erdas en Leica. Of deze ontwikkelingen ook daadwerkelijk zullen leiden tot productverbeteringen in praktische toepassingen, hangt op nieuw af van de mate waarin organisa ties erin slagen om de juiste markt te vinden, de benodigde organisatorische aanpassingen te kunnen/willen plegen en efficiëntieverhoging te kunnen re aliseren. Zoals in het eerste artikel [11] uit deze serie over digitale fotogram- metrie al werd aangegeven, lijkt volle dige automatische kartering niet mo gelijk. Voorzover dit theoretisch al haalbaar is, zal dit bovendien geen ga rantie zijn dat dit ook praktisch zal worden ingezet. Tevens dient de vraag zich aan of in de nabije toekomst een volledig digitale camera beelden zal leveren voor ge bruik binnen de wereld van digitale fotogrammetrie. Hoewel technische ontwikkelingen snel gaan, zeker op het gebied van CCD-sensors, zullen het uiteindelijk de luchtfotobedrijven zijn die in deze camera's dienen te investe ren. De vraag zal zijn of deze bedrijven dit kunnen en of zij kunnen concur reren met de snelle ontwikkelingen op het gebied van hoge resolutie satel- lietbeelden 1 m) zoals die de ko- In Nederland zou de digitale fotogrammetrie in combinatie met GIS en hoge tjesolutie satellietbeelden een vooraan staande rol kunnenj vervullen bij de bestandsbijhouding zoals voor de GBKNj, DTB's en rivierbestanden. Gezamen lijke inspanning van| overheid, bedrijfsleven en kennisinsti tuten is hierbij van èroot belang, aangezien een grote inzet wordt gevraagd. Of (fit zal geschieden, hangt grotendeels af van de mate waarib de betrokken organisaties de win-win mogelijkheden zullen inzien, indien deze uitdaging geza menlijk wordt aangepakt. Een initiatief zoals de B6-con- structie in de jaren tachtig zou een belangrijke stap in de goede richting kunnen zijn. In het 'verzuilde' Nederland is dit niet gemakkelijk, aangezien bedrijven, kennisinstituten en overheden niet altijd de weg van samenwerking zoeken, maar liever kiezen voor een eigen aanpak. Initiatieven in het buitenland, metj name de VS, laten zien dat door goede samenwerking op Ijet gebied van GIS en geo-informatie- voorziening iedere getrokken organisatie beter af is. Conclusie Digitale fotogrammetrie als inwinningstechniek biedt tal van mogelijkheden! voor professionele gebruikers en is in staat om het gebruik van geografische informatiesystemen en geo-informatievborziening op een hoger niveau te bren gen. Successen worden echter vooral dan behaald als de vertaalslag van klantvraag naar technische oplossing kan mende jaren op de markt worden ver- Fig. 9. wacht. Visualisatie van Organisatie Zoals in de inleiding gesteld, is het succes van een techniek afhankelijk van een goede marktvraag en een ster ke organisatie die inspelen op verande ringen in de maatschappij middels ef fectieve training en succesvolle inno vatie. De organisatie van de toekomst die met succes digitale fotogrammetrie inzet, zal bovenal kennis hebben van zichzelf (de mogelijkheden en onmo gelijkheden) en de klantvragen die ge steld zullen worden. In toenemende mate zullen nieuwe technieken zich aandienen. Echter, succes valt niet te behalen door de 'laatste' versie aan te schaffen, maar succes zal veeleer een functie zijn van de kennis binnen de organisatie, het vermogen om flexibel te zijn en het vermogen om de markt niet op zich af te laten komen, maar actief deelgenoot te zijn in het mee denken in het proces. een nieuwe woon wijk in bestaande omgeving. Markt Ontwikkelingen op de markt van digitale fotogrammetrie gaan snel. In veel landen waar de fotogrammetrie een rela tieve achterstand heef): ten opzichte van een land als Neder land, kan worden waargenomen dat overheidsorganisaties en bedrijfsleven direct) kiezen voor digitale fotogrammetrie. In veel landen ontbrejekt een basiskaart en is de kadastrale vastlegging afwezig tj>f onvolledig. Een orthofoto-bedek- king in combinatie niet selectieve vectorkartering lijkt een eerste relatief eenvoudige stap die voor veel landen de in troductie van digitalej fotogrammetrie zal versnellen. Voor Nederlandse bedrijven biedt dit kansen, maar het zal van belang zijn om over goede betrouwbare locale partners te beschikken, zodat kennistransfer en gezamenlijke project uitvoering succesvol gestalte kunnen krijgen. 177 GEODESIA 1999-4

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 19