mijl. De soevereiniteit in de territoriale zone geldt over de zeebodem, water en luchtruim. De soevereine rechten staan nauwkeurig beschreven in het Zeerechtverdrag. Er is echter één beperking in de territoriale zone: er geldt het recht op onschuldige doorvaart; de aansluitende zone is het gebied voorbij de territoriale zee waarbinnen de kuststaat toezicht mag uitoefenen om te voorkomen dat inbreuk wordt gemaakt op bepaalde regels en voorschriften die binnen zijn grondgebied of territoriale zee van kracht zijn. De aansluitende zone mag zich tot 24 zeemijl vanaf de basislijn uitstrekken. Er gel den geen bevoegdheden, deze zone heeft slechts een con trolerende en preventieve functie; het continentale plat omvat de zeebodem en de onder grond van de onder water gelegen gebieden buiten de ter ritoriale grens. De buitengrens van het continentaal plat is vastgesteld op maximaal 200 zeemijl vanaf de basislijn, of (indien groter) tot aan de natuurlijk gevormde conti nentale rand. In eerdere verdragen had de definitie van het continentaal plat alleen direct een relatie met de geo logisch continentale rand. Maar aangezien sommige lan den daar meer voordeel bij hadden, is in UNCLOSIII tevens het afstandscriterium ingesteld. De kuststaat heeft soevereine rechten op het continentale plat op het gebied van exploratie en exploitatie van natuurlijke rijkdommen (voornamelijk olie en gas). Reeds na de eerste Zeerecht verdragen van 1958 zijn de Noordzeestaten begonnen met het vaststellen van verdragen voor de verdeling van het continentaal plat van de Noordzee; de exclusieve economische zone (EEZ) voorbij de territo riale zee is maximaal 200 zeemijl vanaf de basislijn. Dit is dus een overlapping met het continentaal plat. Het continentaal plat behoort echter automatisch toe aan de kuststaat, de EEZ moet afgekondigd worden. In de EEZ bezit de kuststaat soevereine rechten met betrekking tot diverse economische activiteiten. Het gebied omvat de zeebodem, de ondergrond en de wateren daarboven. Nederland heeft nog geen EEZ afgekondigd, de verwach ting is echter dat dit spoedig zal gebeuren; 4 1 Fig. 2. Maritieme zones en grenzen. Tabel 1. Overzicht claims op maritieme gebieden (data beschikbaar van alle kuststaten, behalve Bosnië- Herzegovina, Georgië en Slovenië). (Bron: United Nations General Assembly 'Oceans and the law of the sea, report of the Secre tary-General', 5 oktober 1998.) de visserijzone komt niet in het VN- verdrag voor, maar veel staten heb ben hem wel ingesteld, waaronder Nederland (in 1977). Vanuit het ge woonterecht is dit toegestaan. Visse- rijzones zijn over het algemeen 200 zeemijl. Men zou de visserijzone kunnen zien als een voorloper van de EEZ; voorbij de EEZ is de volle zee. Hier geldt nog het principe van de vrij heid van zee: geen enkele zeggen schap door staten. Het gevolg van het instellen van allerlei zones is ech ter dat slechts 2/3 deel van alle zeeën en oceanen nog gedefinieerd is als volle zee. In tabel 1 staat weergegeven hoeveel staten welke aanspraken maken op welke maritieme zones met welke af metingen. Bepalen grenzen Alle grenzen van bovenstaande ver melde zones en gebieden worden ge meten vanaf de basislijn. Dit is de bin- 182 GEODESIA Nationaal 2 L Internationaal luchtruim Land 24 zeemiiL. luchtruim w 12 zeemijl^ Territoriale Aansluitende Ï5 3 CD m ^vatoren zone B mischeZone 200 zeemijl t Continentaal Diep- zeebodem plat (alle staten) Continentaal plat (staten verre continentale rand) Zone Grens Afrikaanse staten Aziatische staten en Oceanië Europese en Noordamerikaanse staten Latijns- Amerikaanse en Caraïbische staten Totaal Territoriale wateren 12 zeemijl of minder 30 46 30 27 133 meer dan 12 zeemijl 7 1 - 3 11 Aangrenzende zone 24 zeemijl of minder meer dan 24 zeemijl 16 24 1 10 16 66 1 Exclusieve Economische zone 200 zeemijl of minder 25 36 19 26 106 Visserijzone 200 zeemijl of minder 5 3 6 1 15 Continentaal plat 200 zeemijl en/of buitengrens van continentale rand 9 17 4 13 43 Diepte 200 meter en/of exploiteerbaar (1958 conventie) 4 8 10 3 25 Anders (natuurlijke verlenging, geen definitie opgegeven, enz.) 2 6 8 7 23 Andere maritieme gebieden 200 zeemijl - - - 1 1

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 24