de wee- en regelgeving, gezocht naar een vereenvoudiging van de grenslijn zonder teveel afbreuk te doen aan de vast gelegde uitgangsprincipes van de equidistande. Hierbij is ervoor gezorgd dat de oppervlakken die zijn ontstaan tussen de equidistantielijnen en -krommen, en de vereen voudigde grenslijnen zo goed mogelijk over beide territo riale zeeën zijn verdeeld (fig. 3). Uiteindelijk zijn het de punten genummerd als 1 t/m 5 geworden, zoals geschetst in fig. 6. Voor het vaststellen van de afbakening van het continentaal plat diende een verbinding te worden gemaakt tussen het eindpunt van de territoriale zee-afbakening en een punt op de eerder overeengekomen continentaal plat-grens tussen Nederland en Groot-Brittannië. Op deze continentaal plat-grens werd een tweetal punten berekend: een punt dat, rekening houdend met het equidistantie- beginsel, gelijke afstanden heeft tot enerzijds het weste lijk havenhoofd van de haven van Zeebrugge en ander zijds tot het meest westelijke punt van de laagwaterlijn van de Rassen; een punt dat gelijke afstanden heeft tot enerzijds het wes telijke havenhoofd van de haven van Zeebrugge en an derzijds tot het meest westelijke punt van de laagwaterlijn van het eiland Walcheren. De concessies die Nederland uiteinde lijk aan België heeft gedaan in vergelij king met de ambtelijke overeenkomst in 1965, bedroegen 331,44 km2 van het continentaal plat en 54,72 km2 van de territoriale zee. Op 18 decem ber 1996 zijn de verdragen met België inzake de afbakening van de territoria le zee en de afbakening van het conti nentaal plat ondertekend (gepubli ceerd in Tractatenblad 1997, no. 14 en 15). Nederland ratificeerde op 24 september 1998, België had de ver dragen al op 25 augustus 1998 gera tificeerd. De nieuwe grenzen zijn per 1 januari 1999 van kracht geworden. The determination ofboimdaries at sea The Law of the Sea (LOS) has extremely evolved in the 20th century. The classi cal LOS is described in United Nations Convention Law Of the Sea I, 1958 (UNCLOSI). In UNCLOSIII (1982) various maritime zones are defined. The boundaries of these zones are all related to so-called baselines. Geodesists advise about the delimitation of boundaries at sea by performing geodetic computa tions. In the Netherlands, the Hydro- graphic Service performs this task. Re cently, they have assisted the Dutch Ministry of Foreign Affairs in the deli mitation of the territorial and continen tal shelf boundary between Belgium and the Netherla?ids. Fig. 6. De nieuwe grenzen met België in de Noordzee. Het eindpunt van de zijwaartse afbakening van het conti nentaal plat is berekend op de verbindingslijn tussen de punten zoals hierboven vermeld en wel zodanig dat dit eindpunt gelegen is op V4 van de afstand tussen de punten. Het aldus berekende punt vormt het snijpunt van de grens lijn tussen de respectievelijk aan Nederland, België en Groot-Brittannië toevallende delen van het continentaal plat onder de Noordzee. Uiteindelijk is de continentale grens tussen Nederland en België gedefinieerd als de groot cirkel tussen punt 5 en punt 6 (fig. 6). De oude grens uit 1965, ten zuidwesten van de nieuwe grens, staat in fig. 6 aangegeven als een stippellijn. [1] Soons, A. H. A., Nederland en het VN-Zeerechtverdrag. Marineblad, januari 1995. [2] Somers, E., Inleiding tot het internationaal zeerecht. Kluwer Rechtswetenschappen, Antwerpen 1990. [3] Soons, A. H. A., Zeegrenzen en zeespiegelrijzing. Kluwer, Deventer 1989. [4] Gein W. A. van, I. Gillissen, Area computations of Polygons. International Hydrographic Review, maart 1993. 1999-4 GEODES1A Summary Literatuur (Nem.1348) WALCHEREN

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 28