zaagd en beproefd" en na de resultaten volgt: "Conclusie: de drukweerstand is voor de gevonden verhouding (1 ce ment, 6 grintzand) en den verhar- dingscijd van ca. 30 dagen voldoende te achten". Tijdens het onderzoek in Amsterdam zijn er blijkens een vrachtbrief van de spoorwegmaatschappij op 18 maart 1916 op het station van Voorburg 356 onverpakte betonpaaltjes verzonden, die op 22 maart in Dieren zijn aange komen. Op 25 maart stuurt de ge meente-opzichter in Dieren, T. Balk, een telegram naar Boer en meldt: "Geen bericht afzending ontvangen. Palen gelost na kennisgeving van de Staatsspoorwegen. Lading niet franco, morgen ontvangt u afrekening. Balk". Op 30 maart maakt Balk op het ge meentehuis in De Steeg zijn rekening op: 31,25 totaal, en of Boer maar zo vriendelijk wil zijn om dat aan de ge meente-architect te betalen. Ook het Proefstation voor Bouwmaterialen Koning en Bienfait maakt de rekening op. Deze is afgestempeld op 5 april 1916 en bedraagt 50,— (fig. 5). Voor dat bedrag was het mogelijk om maar liefst 68 kadstenen te kopen! Waar schijnlijk is Boer behoorlijk kwaad ge weest op de firma Bourdrez. De voor waarden van levering worden totaal niet nagekomen. De prijs per steen zou zijn "franco station of wal Dieren of de Steeg". Maar inmiddels heeft Boer al twee keer verzendkosten be taald. De volgende kladbrief, die he laas niet is gedateerd, is niet al te vrien delijk meer. We lezen: "Ik stel U in gebreke van nakoming der leverings overeenkomst 1° Wegens verzuim van levering binnen den bedongen ter mijn, 2° wegens levering van steenen die, wat de samenstelling betreft, in geen enkel opzicht voldoen aan de voorwaarden blijkens rapport Koning en Bienfait. Ik beschouw de leverings overeenkomst als ontbonden, tenzij U uwerzijds op rechterlijke ontbinding staat. De geleverde steenen zijn te Uwer beschikking". Verdere correspondentie tussen Boer en Bourdrez tref ik niet meer aan, maar op de nota van Koning Bien fait staat onder het nota bedrag van 50,— in potlood vermeld: "terug be taald door de fa Bourdrez". Toch gelukt Is hiermee de invdering van de kadsteen jammerlijk mis lukt? Nee! In het 'Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde' van 1916 vinden we op p. 150 een verhaal onder de titel: HERMETIIsfG VAN DIEREN, «Kadsteenen.» Het succesverhaal van de ingevoerde kadstenen! Er staat een mooie afbeelding bij, keurig op schaal, en voorzien van maten. En wat zieh we daar? Juist, onze eigen vertrouwde kadsteen zoals wij pie sinds jaar en dag kennen (fig. 6). We zien hierin weer Ijet model terug zoals we dat al tegen kwamen in ftg. 4. iHet eerste gedeelte van het verhaal ein digt met de volgende passage: "De kadsteen, zooals hij in den boven geschetsten vorm bij de hermeting van Dieren in toepassing worcjt gebracht, kan dus worden geacht aan alle - aan eene deugdelijke en doelmatige verzekering onzer vaste punten te stellen - eischen te voldoen en daarmede be vrediging te brengen aan zoo velen onzer, die steeds met onverdroten volharding en toewijding daarop hebben aan gedrongen". Dit mooie verhaal is geschreven door de land meter T. Polée, en jdeze wist zeker niets van het voorgaande drama zult U denken. Mis, hij wist het maar al te goed, want al deze informatie, met alle brieven, vrachtbrieven, telegram enzovoort is afkomstig uit een doos met pape rassen die na zijn overlijden door zijn nabestaanden is afge geven bij de (toen nog) Landbouw Hogeschool in Wage- ningen [1]. Fig. 6. De steen uit Dieren. -yP S 193 GEODESIA 1999-4 DvexG>>>i<^ Sc^ctcif I a 10 -GjrmUjj fci f Tij (Tc, aa (ff d5roj te

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 35