ll Met GPS de volgende eeuw in Signalen Verandering Uitbreiding GEODESIA 1999-4 Op korte termijn dienen zich twee spannende dagen aan voor het Global Positioning System. In de nacht van zaterdag 21 op zondag 22 augustus 1999 zal de zogenaamde 'week-roll- over' plaatsvinden. De teller van het GPS weeknummer (sinds 6 januari 1980) zal dan van 1023 terug op 0 springen. Daarnaast zal het GPS, dat ook voor een aanzienlijk deel op com puterprogrammatuur berust, op 31 december 1999 door de jaarwisseling het jaar 2000 moeten ingaan; het be roemde of beruchte 'Y2K' of millen nium-probleem. Aan beide gebeurtenissen is inmiddels al veel aandacht besteed, zie onder andere de reactie door Hans van der Marei 'Datumprobleem GPS: niet in 1998, maar 1999!' in Geodesia 1998 no. 3. In dit artikel zal iets verder in de toekomst worden gekeken, laten we zeggen het komende decennium. De afgelopen tijd heeft het daaromtrent gegonsd van de activiteit aan het GPS- front. Namens de Subfaculteit der Geodesie heb ik in januari deelgeno men aan de National Technical Mee ting van het Amerikaanse Institute of Navigation (ION) en zodoende een goed beeld kunnen vormen van de toekomstige ontwikkelingen van het GPS. De consequenties voor de ge bruiker zullen hier, zij het prematuur, ook worden besproken. De nadruk ligt daarbij op precieze puntsbepaling met fasemetingen. Er zij tenslotte op gewezen dat onderstaande informatie betrekking heeft op de huidige stand Christian Tiberiussectie Mathematische Geodesie en Puntsbepaling, Technische Universiteit Delft. Fig. 1. Boven de huidige situatie met twee signalen, en onder de geplande nieuwe situatie met een civiel signaal op een derde frequentie. I CA code I P(Y)code I new code I mil. code GPS signals L2 L1 1 frequency 1575.42 [MHz] L3c L1 frequency 1575.42 [MHz] van zaken. Deels zijn maar deels betreft h mogelijk nog aan ver; er daadwerkelijk besluiten genomen, et ook vooruitzichten en plannen die andering onderhevig zijn. Een GPS-satelliet zendt twee signalen uit, de Ll en de L2. Op de Ll-draaggolf js een civiele CA-code gemoduleerd en op beide draaggolveh een militaire P-code, die sinds Anti- Spoofing aanstaat, vbrsleuteld is tot een (echt geheime) Y- code. In de nieuwe situatie komt deze P(Y)-code geheel te verval len. Zowel de Ll- als de L2-draaggolf zal in plaats daarvan gemoduleerd worde|n met een nieuwe militaire (en dus geheime) code. De (3A-code op de Ll-draaggolf blijft, en de L2-draaggolf krijgt ook de CA-code. Het voordeel voor de civiele gebruiker is dat het L2-signaal dan direct een code- en een fasembting levert. Op dit moment onder Anti-Spoofmg - worden deze metingen verkregen door het toepassen van khnstgrepen (de zogenaamde 'codeless' en 'semi-codeless'-téchnieken, zoals 'cross-correlation' en 'squaring'). Zijn de metingen op de L2 nu vaak van bedui dend mindere kwaliteit dan die op de Ll, zo zullen in de nieuwe situatie de code- en fasemetingen op beide frequen ties naar verwachting dezelfde hoge kwaliteit bezitten. Het 'wegvallen van de L2' bij lage elevatiesatellieten zou tevens tot de verleden tijd qioeten behoren. Daarnaast, alsof het allemaal niet op kan, zijn er serieuze plannen voor een derde signaal, vaak aangeduid met L3c (fig. 1). De frequentie is reeds vastgesteld: 1176,45 MHz, precies 5 maal 10,23 MHz lager dan de L2. De frequentie 10,23 MHz is de basisfrequentie van de oscillator aan boord van de GPS-$atelliet. Alle signalen worden hiervan afgeleid. De draaggplf-frequenties zijn gehele veelvouden van deze basis-frequentie (voor de Ll, L2 en L3c zijn dat respectievelijk 154, (20 en 115). De afstand (in frequentie) tussen de L2 en de L3c is vrij minimaal. Per signaal is ge woonlijk al zo'n 20 |MHz bandbreedte benodigd (voor de codemodulatie). Eerj geheel nieuwe frequentie, ver weg van de bestaande twee, zou het gebruik van nieuwe antennes kunnen vereisen of ljiet grondig aanpassen van de bestaan de. Ai met al kan de'frequentie van het nieuwe signaal niet echt een verrassing zijn. De code voor modulatie op de der de frequentie is nog jiiet vastgesteld, maar het ligt in de be doeling dat deze ook toegankelijk is voor civiele gebruikers. Overwegingen als resistentie tegen multipath en interferen tie (en verstoring) lejden tot een langere code dan de huidi ge CA-code (nu eeij reeks van 1023 bits) op een hogere 'chipping-rate' dan ],023*106 bits/seconde (en dus tot een grotere bandbreedte). 195

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 37