Meer weten? Bel voor documentatie o Zijn we met zijn allen nog maar net bekomen van de gevolgen van de grote hertaxatie-operatie die de wet WOZ met zich meebracht, wordt er alweer hard gewerkt aan het verzamelen van gegevens voor een nieuwe ronde. Aan gezien de belastingaanslagen van 2001 worden gebaseerd op de waarde van het onroerend goed op 1 januari 1999, is die tweede ronde al in gang gezet. Hoewel Rijk, waterschappen en ge meenten evenveel belang hebben bij de WOZ-waarde en met name het Rijk de hoogste opbrengst daaruit ver werft, zijn de gemeenten verantwoor delijk voor het vaststellen van die waarde. Daarom zijn gemeenten op dit moment alweer hard doende zich te bezinnen op de nieuwe aanpak, want één ding hebben ze van de vorige ronde geleerd: zoals toen moet het niet weer. Bovendien hebben ze geleerd dat de gegevensbestanden waaruit zij hun informatie moesten opbouwen, alles behalve in orde waren. Men bezint zich daarom op betere methoden van verzamelen, opslaan en bewerken van de gegevens die nodig zijn om de waarde van alle vastgoedobjecten in de gemeente opnieuw vast te stellen. Aangezien de waarde van heel veel on roerend goed de laatste jaren behoor lijk is gestegen, zal dat voor veel bur gers weer een aanslag op de portemon nee betekenen. Daarom moet het zorgvuldig, eerlijk en open geschieden, vindt de gemeente Vlissingen. Kijkend naar wat er de vorige keer fout is gegaan, zocht men naar een be trouwbaar, controleerbaar en werk baar systeem, dat gevonden werd in de vervaardiging van een nieuwe 'WOZ kaart', een bestand waarin alle gege vens die betrekking hebben op de waarde van het onroerend goed, wor den verzameld en (dat is de kracht van deze kaart) in allerlei combinaties en selecties visueel kan worden aangebo den, zelfs aan de wethouder, die daar bij nog wel wat vraagtekens zette. Donderdag 25 februari 1999 presen teerde de sector Stadsontwikkeling de nieuwe aanpak, waarvoor al in novem ber 1998 een nieuwe taxatie-opdracht aan Kafi werd verstrekt. De gemeente Vlissingen zal zelf zorgen voor het ver zamelen van de benodigde vastgoedge- gevens; de GIS/WOZ-kaart speelt daarin een cruciale rol. J. A. Janse, hoofd van het bedrijfsbu reau sector Stadsontwikkeling, leidde de bijeenkomst in en gaf een uiteen zetting over de basisregistratie vast goed. De aanwezigen kregen een lesje over hetgeen het begrip vastgoed in houdt. De reële en virtuele objecten passeerden de revue om tenslotte aan te geven dat vastgoed bestaat uit een massa administratieve gegevens en een even grote hoeveelheid topografische informatie die, als je het goed aanpakt, door GIS-WOZ aan elkaar kunnen worden gekoppeld. Met een indruk wekkende lijst van beleidsvelden en ta ken op het gebied van vastgoed illus treerde Janse welke plaats het vastgoed in de gemeentelijke structuur inneemt en welke klanten in de publieke en pri vate sector buiten de gemeentelijke dienst daarvan gebruikmaken. Inte gratie vastgoed met WOZ ligt dan ook voor de hand, volgens Janse, en hij toonde hoe de organisatiestructuur daarop gemakkelijk kan worden aan gepast. Sterker nog: vastgoedregistra tie is de bepalende factor voor het suc ces van de WOZ. Vlissingen heeft ten behoeve van de WOZ bijna 24.000 objecten te taxe ren met een gezamenlijke waarde van 4,3 miljard gulden. Dat is veel werk en het dient zorgvuldig te gebeuren, want er is veel geld mee gemoeid. De doel stelling is het leveren van kwaliteit, rechtsgelijkheid en acceptatie door de bevolking met als achterliggende sub doelstelling minder bezwaarschriften, want die drieduizend van de vorige keer liggen nog zwaar op de maag. Met de methode die nu wordt gehan teerd, denkt Janse die doelstelling te halen. Kafi De ondersteuning die Kafi gaat geven, is vastgelegd in een lijvig rapport dat aan het eind van de ochtend officieel werd overhandigd. Leo Meppelder van Kafi belichtte de aanpak van dit bedrijf, die uiteraard ook veel heeft ge leerd van de vorige ronde. Het zal daarom nu wel gladder verlopen dan de vorige keer, denkt hij, maar hoopt toch dat er eenmaal een situatie is be reikt dat er jaarlijks kan worden bijge steld zodat de vierjaarlijkse pieken dan zijn verdwenen. Maar nu is de tech niek nog niet zover. Meppelder roem de met name de aanpak van Vlissin gen, die in zijn ogen uniek mag wor den genoemd en vooral het gebruik van GIS/WOZ-kaart die daarbij een geweldig mooie ondersteuning kan geven. Leijn de Wolf van dezelfde Kafi, nauw bij het project Vlissingen betrokken, stroopte zijn mouwen eerst op alvo rens de details van de waardevaststel ling (want daar gaat het toch allemaal om) te belichten. Hij onderscheidt daarin twee fasen: de fase van de waar debepaling en die van de waardevast- De kwaliteit van uw werk staat of valt met de nauwkeurigheid en actualiteit van de ruimtelijke informatie die u tot uw beschikking hebt. Dus als u landmeetkundige werkzaamheden uitbesteedt, wilt u de zekerheid van maatwerk - in de letterlijke zin van het woord. Geleverd door mensen voor wie uw werkterrein bekend terrein is. 1999-4 VERSLAGEN Vlissingen en de WOZkaart GEODESIA UW WERKTERREIN IS

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 46