A van deze sessie liet hij toch weten on der de indruk te zijn van de mogelijk heden van dit unieke vastgoedpro duct. Enthousiast liet hij er nog op volgen: "Het zou mooi zijn als we dit systeem konden introduceren bij de opening van het nieuwe stadhuis in 2001". En zodra het systeem werkt, wil hij wel een pc op zijn bureau om zelf die mooie kaartjes te kunnen op roepen. Opgewekt concludeerde Janse nog dat de invoering van de GIS/ WOZ-kaart in Vlissingen een eerste stap is op weg naar de invoering van loket 2000. Theo Scheele, redacteur. Net als in vele voorgaande ja- ren heeft Snellius ook dit jaar een excursie naar het buiten land georganiseerd. Ditmaal was de bestemming Schotland. Op 6 februari vertrokken 48 Snellius- leden, twee begeleiders (ir. Edward Verbree en ir. Herman de Wolff) en een buschauffeur met de boot richting Huil. Na een schommelende reis en een slechte nachtrust reden we verder richting Glasgow. Hier werden we de volgende ochtend ontvangen door Dr. Jane Drummond, werkzaam bij de Universiteit van Glasgow. Zij vertelde ons het een en ander over deze oude universiteit en liet vervolgens een aan tal 'research students' aan het woord over hun onderzoek. Het programma werd afgesloten met het bijwonen van een regulier college over de kadasters in Schotland. De volgende dag, na een schitterende rit door de Schotse Hooglanden, brachten we een bezoek aan Loch Ness, het meer met het legendarische monster. Dat dit bezoek niet geheel on-geodetisch was, werd duidelijk bij het zien van een film over de zoek tochten naar het monster. Hierbij is onder andere gebruikgemaakt van side-looking-sonar. Ondanks ons ver trouwen in deze techniek waren de meeste onder ons toch erg sceptisch over de interpretatie van de uitkom sten. Aberdeen was de volgende halteplaats. Hier bezochten we eerst Seatex, een klein bedrijfje dat zich gespecialiseerd heeft in het ontwerpen en vervaardi- Snellius in Greenwich. gen van hulpmiddelen voor naviga- tiedoeleinden. Zo hebben zij een pro duct ontwikkeld, dat GPS-, sonar- en INS-metingen tegelijkertijd verwerkt. Na veel sneeuwballengevechten en een goede nachtrust werd koers gezet naar de haven. Hier is het bedrijf Fugro- Geoteam gevestigd. Dit onderdeel van de Fugro-groep houdt zich vooral be zig met het uitvoeren van metingen op zee in opdracht van allerlei offshorebe- drijven. Hiervoor hebben ze zes sche pen ter beschikking. Helaas lag er op het moment van ons bezoek geen schip in de haven, dus een bezoek aan boord was niet mogelijk. Ondanks dat is ons toch veel duidelijk geworden over seismische gegevensinwinning en aanverwante onderwerpen. Onderweg naar Perth werd een bezoek gebracht aan de whisky-destilleerderij Blair Athol. Hier werd in sneltrein vaart uitgelegd hoe je van water whis ky maakt. Whisky blijkt, als je het simpel bekijkt, gewoon een héél sterk biertje te zijn. Tijdens het proeven hebben we dan ook niemand horen klagen. Op donderdag was het de hoogste tijd om enkele universiteiten te bezoeken, 's Morgens was dat de Universiteit van Dundee. Een aantal medewerkers ver telde ons waarmee het departement Remote Sensing and Environmental Monitoring zich de laatste jaren heeft beziggehouden. Het interessantste on derzoek ging over het samenstellen van een zogenaamde sneeuwkaart van Schotland. Helaas kregen we geen tijd meer om te vragen waarvoor deze kaart werd toegepast. Na de lunch moesten we in rap tempo door naar Universiteit van Edinburgh. Hier wer den we ontvangen door Dr. William Mackaness die ons, op een Tommy Cooper-achtige wijze, vertelde over zijn inzichten op GIS-gebied. Vervol gens nam een collega het van hem over. Op uitgebreide wijze belichtte hij de geschiedenis van Schotland, Edinburgh en de stadsontwikkeling al daar. De volgende ochtend was het tijd voor de 'Registers of Scotland', het Schots kadaster. Hier werd verteld over de ge schiedenis van eigendomsregistratie in Schotland en de plannen voor het op zetten van een volledig digitaal kadas ter. Omdat niet iedereen hier terecht kon, ging een deel van de groep onder tussen naar het 'Royal Observatory Edinburgh'. Dit onderzoeksinstituut heeft de commerciële mogelijkheden ontdekt en verzorgt tegenwoordig da gelijks rondleidingen. We konden ons daardoor uitleven met leuke cd-roms en, als het budget het toeliet, mooie posters kopen. Ook 's middags werd de groep gesplitst en werden twee ty pisch geodetische bedrijven bezocht: Survey Development Services en Mason Land Surveys. Alle theorie die we die week hadden verzameld, kon den we hier in de praktijk bekijken. Inmiddels was het alweer vrijdag avond en werd aan de terugweg be gonnen. Via Newcastle en Londen, waar we het uitgaansleven in Soho hebben geproefd, kwamen we in Brugge. Hier vond de traditionele slotmaaltijd plaats, waar de excursie commissie, onder voorzitterschap van Jochem Lesparre, uitvoerig werd be dankt voor de organisatie. Het enige wat restte, was een uiterst gezellige te rugreis naar Delft. Al met al was het een erg geslaagde week, waarin we een groot aantal facetten van de geodetische bedrijfs wereld hebben gezien. We hopen dat de bus volgend jaar groot genoeg is! Alle bedrijven die financieel hebben bijgedragen om deze excursie mogelijk te maken, worden hartelijk bedankt. Ter zijner tijd zullen zij het uitgebrei dere excursieverslag ontvangen. Het bestuur van L. G. Snellius '999-4 Snelliusexcursie naar Schotland GEODESIA 206

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 48