Naar een Onafhankelijke Quantity Surveyor Een nieuw instrument voor de Rijkswaterstaat? civil engineering, quantity surveying, applications civiele techniek, hoeveelheidsverijekening, praktijk Van de overheid mag worden verwacht dat zij belasting geld doelmatig en rechtmatig besteedt. Dit geldt uiter aard ook voor de aanleg en het onderhoud van de Rijks infrastructuur. Met name ter borging van de recht matigheid is destijds binnen de Uniforme Contract Administratie (UCA) besloten om in geval van verreken bare hoeveelheden binnen bestekken, een dubbele gegevensstroom te hanteren. Dat wil zeggen dat zowel de opdrachtgever als de aannemer dezelfde in- en uit meting en een gelijkwaardige berekening uitvoeren om te komen tot een (zelfde) resultaatverplichting. De Algemene Rekenkamer kwant in een rapport van enige tijd terug met gerede twijfels over de waterdicht heid van deze methode, met name waar het de precisie en betrouwbaarheid van de gegevens betreft. Daarop volgde een initiatief van Rijkswaterstaat tot de ontwik keling van het instrument Onafhankelijke Quantity Surveyor bij de uitvoering van grond-, weg- en water bouwwerken (GWW-werken). Aanleg en onderhoud van infrastruc tuur is vaak een zaak van miljoenen contracten, waar dus volgens de vige rende UCA-voorschriften een dubbele gegevensstroom mee gepaard gaat, ge volg van het zowel door de opdracht gever als de opdrachtnemer vaststellen van verrekenbare hoeveelheden. Mede vanwege het moeten confronteren (vergelijken) van de uitkomsten en het sluiten van compromissen daarover ontstaat aldus een ondoorzichtig pro ces, waar met name de departementale accountantsdienst moeilijk een label van rechtmatige betaling aan kan han gen. groen licht geeft voolr de ontwikkeling van het instrument Onafhankelijke Quantity Surveyor (OQS), met als voor trekker de Meetkundige Dienst die als geodetisch specialist binnen de Rijkswaterstaat meer inhoud kan geven aan de genoemde aspectenvan precisie en betrouwbaarheid. Er wordt een Stuurgrodp Quantity Surveying ingesteld, die als opdracht meekrijgt een instrument te (laten) ontwikkelen voor een efficiëntere beheersing van contracten in de GWW-sector, met pame op het gebied van verrekenbare hoeveelheden binnen de bestekken. Daarbij dient het ni veau van rechtmatigheid minimaal gehandhaafd te blijven in vergelijking tot dè huidige UCA-methode. Om verzekerd te zijn van een breed draagvlak voor het te ontwikkelen instrupient krijgt de Stuurgroep Quantity Surveying een brede samenstelling. Zo zijn namens de Rijkswaterstaat het hoofdkantoor met de afdelingen Markt en Controller, de regionale directies en de Meetkundige Dienst vertegenwojardigd. Van de aannemerij heeft de Nederlandse Vereniging Van Wegen- J bouwers (NVWB) zitting, en het Cen- trum Regelgeving en Onderzoek in GWW en Verkeerstechniek (CROW) J neemt ook deel. Tenslotte heeft de Accountantsdienst van Verkeer en 1 Waterstaat uiteraard een belangrijke inbreng om de nieuwe voorschriften en procedures te toetsen op rechtma tigheid. W. van de Guchte, adviseur Quantity Surveying bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. Vernieuwing Het is daarom dat het hoofdkantoor van de Rijkswaterstaat eind 1997 Rol Meetkundige Dienst Uitgangspunt is de! meerwaarde die de geodeet kan leveren aan het verhogen yan het niveau van rechtmatigheid, het geen inherent is aan de specialistische inzet van kennis en kunde op het vlak jvan ruimtelijke vastlegging van terrein veranderingen. Mits voorzien van de nodige borgingsele- menten binnen de processen van meten, verwerken (inclu sief berekenen) en jpresenteren staan de uitkomsten van de geodeet niet ter discussie. GEODESIA 1999-5 KEYWORDS TREFWOORDEN 223

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 13