A Bestekken 1999-5 GEODESIA Aan de Meetkundige Dienst is de rol van daadwerkelijke ontwikkelaar van het instrument OQS toevertrouwd. Dit is een logisch gevolg van de daar aanwezige expertise op geodetisch gebied en verwerking van (aldus verkregen) ge gevens. Wel nadrukkelijk als wegbereider voor de geode tische branche, waaraan in de gebruiksfase van het instru ment OQS de rol van uitvoerder is toebedacht. Mede door het reeds in de voorfase van de formele ontwikkeling inci denteel optreden als Quantity Surveyor door de branche, kan worden gesteld dat zowel kennis en ervaring op geo detisch gebied bij de uitvoering van GWW-werken in vol doende mate aanwezig is. De binnen de Meetkundige Dienst benodigde kennis en ervaring bij de uitvoering van werken in de GWW-sector, de toepassing van bestekken volgens de RAW-systematiek en standaardisatie van bestek en contractteksten worden vormgegeven met behulp van andere specialismen, zoals het CROW. In het kader van de ontwikkeling is op 27 april 1999 te Rotterdam een studie middag OQS georganiseerd onder de vlag van de Stichting Geodesia. Een andere rol van de Meetkundige Dienst is het introdu ceren van het instrument OQS bij directies en diensten van de Rijkswaterstaat en het wegnemen van mogelijke terug houdendheid in de toepassing. Goede voorlichting en een goed verloop van pilots binnen de verschillende diensten moeten zorgen voor een brede vraag naar en inzet van het instrument OQS binnen de Rijkswaterstaat. Voorts kan de Meetkundige Dienst een rol vervullen als intermediair tus sen de geodetische branche en de Rijkswaterstaat, met name door een goed inzicht in de werkvelden van beide partijen en waardoor zij in staat is tot het geven van toege sneden adviezen betreffende toepassingen en technieken. Ter verduidelijking van het begrip ver rekenbare hoeveelheden is het zinvol om globaal de RAW-systematiek te verklaren. De resultaathandelingen in een bestek zijn onderverdeeld in werk categorieën, subwerkcategorieën, om schrijvingen daarvan, eenheden voor de facturering, hoeveelheden resul taatverplichting en de wijze van door berekening van hoeveelheden. Voor die doorberekening van hoeveelheden of, in de nieuwe terminologie, quanti ty calculation, zijn drie opties voor handen in de RAW-systematiek, na melijk: verrekenbare posten, met nauwkeu rige hoeveelheden waarop in de uit voering afwijkingen te verwachten zijn; niet verrekenbare posten, met nauw keurige hoeveelheden waarop in de uitvoering geen afwijkingen worden verwacht; te accorderen posten, met nauwkeu rige hoeveelheden waarop geen af wijkingen worden verwacht en wel ke controleerbaar zijn aan de hand van bestek, documenten en aanvul lende gegevens. Begrippen Onafhankelijk Quantity Surveyor OQS) Toegegeven, de naam is eigenlijk een draak. Zijn we als onszelf respecterende Hollanders nu echt niet in staat omFeitelijk is het een overgenomen benaming van een in de Engelstalige lan den ontstane functie, waar bij de uitvoering van werken zowel door de opdrachtgever als de aannemer een Quantity Surveyor wordt ingehuurd, ter bepaling van te verrekenen hoeveelheden. Confrontatie van die, veelal verschillende uitkomsten, levert dan na (goed) overleg een financieel acceptabel compromis op. Omdat het bij de Rijkswaterstaat om nagenoeg dezelfde func tie zal gaan, die echter principieel slechts eenmaal op een werk voorkomt, is met de zeer bewuste toevoeging onafhankelijk toch gekozen voor handhaving van de, snel ingeburgerde, En gelse term. Verrekenbare hoeveelheid Een aan een bestekpost gerelateerde theoretisch berekende/ bepaalde hoeveelheid resultaatsverplichting in aantal (stuks, tonnen), meters, vierkante meters of kubieke meters met een bijbehorende eenheidsprijs die onderdeel vormen van de aan- neemsom. Een bestekpost wordt alleen dan als verrekenbaar aangemerkt als markante afwijkingen tijdens de uitvoering worden verwacht, die ook nog eens (grote) financiële risico's kunnen inhouden. Wordt in de uitvoering een geaccordeerde hoeveelheid opgevoerd, die tussen de 90 en 110% ligt van de theoretische 100%, dan wordt die werkelijke hoeveelheid tegen de overeengekomen eenheidsprijs verrekend. Is er min der dan 90% of meer dan 110% geleverd, dan dienen partijen een gewijzigde verrekenprijs voor de totale hoeveelheid resul taatsverplichting overeen te komen. RA W-besteksystematiek De 'Regelgeving Aanbesteding Werken' is een landelijke, door opdrachtgevers en opdrachtnemers aanvaarde standaard voor het maken van bestekken. Ze vormt de basis voor een een duidige informatievoorziening bij werken in uitvoering en biedt tevens de mogelijkheid voor de koppeling met andere be werkingen, zoals calculatie-, financiële en technische (beheer)- systemen. De RAW-systematiek bestaat onder meer uit een verzameling teksten voor het samenstellen van bestekposten en de daarbij behorende technische bepalingen die zijn samen gebracht in de zogenaamde Standaard. Gebruikers zijn onder andere de Rijkswaterstaat, het ministerie van Defensie, provin cies, gemeenten, waterschappen, energiebedrijven en inge nieursbureaus. 224

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 14