Conservering van de historie EEN DAGJE... Het vakmanschap van restauratie-atelier Helmond bv Het begon acht jaar geleden toen de gemeente Helmond, als zoveel ande ren meegaand in de maalstroom van reorganisatie en privatiseringsdrift van overheidsinstanties, dreigde het res tauratie-atelier van het gemeente-ar chief van Helmond af te stoten. Het was geen kerntaak van de gemeente, vond het gemeentebestuur, dus zou dat werk worden overgedragen aan een particulier bedrijf dat deze taak efficiënter en klantvriendelijker zou kunnen volbrengen. Het veilige leven van zestien medewerkers op die afde ling kwam daarmee in de gevarenzone. Eén van hen, Jan Clerx, nam na lang durig nadenken een belangrijke beslis sing: dat particuliere bedrijf wil ik wel zijn, sprak hij, en bood aan zijn kennis als particulier bedrijf aan de gemeente beschikbaar te stellen. Hij kreeg zijn zin, en tot zijn verwondering en vreug- Theo Scbeele, redacteur. Directeur Jan Clerx bekijkt een binnengekomen kaart. cartographjy, history, profile kartografie, geschjedenis, reportage In het tijdperk van de digitale kaart en geografische informatiesystemen dreigt de belangstelling voor het geen in oude tijden analoog op papier en perkament is vastgelegd, wat ondergewaardeerd te worden. Behalve bij archivarissen en onderzoekers natuurlijk, want zij bestaan juist bij de gratie van dat oude goed. Maar de gemiddelde actieve landmeter, gewend aan het oproepen van vastgelegde beelden en informatie op het beeld scherm, is de analoge informatiedrager inmiddels geheel ontgroeid. Daarmee is ook de vakkennis om die zaken te onderhouden en behouden, bijna teloor gegaan. Daar hoeft de wereld echter niet van wakker te liggen, want in het Brabantse Helmond is een bedrijf gevestigd waar een twintigtal medewerkers de kost verdient met de beoefe ning van de kunst van het conserveren, en waar nodig restaureren, van de waardevolle producten die onze voorgangers met veel liefde en inzet hebben samen gesteld. de gingen de andere vijftien mee. Gezamenlijk boden ze hun ontslag aan bij de gemeente en vestigden zich in een juist gereedgekomen pand aan de Panovenweg in Hel mond. Ruim zes jaar zijn ze daar nu bezig en bedienen niet alleen de gemeente Helmond, maar ook talrijke archief diensten van gemeehten, provincies, waterschappen, bibli otheken en particulieren. Een bezoek aan het ruime atelier op een willekeurige! dag maakt duidelijk dat er een grote verscheidenheid aanj producten onderhanden is, afkomstig uit heel Nederland. |En dat is dagelijks zo, vertelt directeur Jan Clerx: reparatie^ en conservering van velerlei stukken die zijn vervaardig^ op papier, leer en perkament, en de meeste honderden jaren oud. 229 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 19