andere katoenflinters. De dikte van die laag is afhankelijk van het papier dat gerepareerd moet worden. Som mige vellen papier zijn zo slecht dat ze al uit elkaar vallen als je ernaar kijkt. In zo'n geval wordt er eerst een steun- laag van Japans papier onder de vellen aangebracht. Onderweg op de band volgt een aantal bewerkingen waar door de pap aanhecht aan de afgevre- ten of gescheurde stukken, het geheel wat steviger wordt en de vellen weer heel zijn. Aanvezelen noemt men dat hier. Aan het eind van de band wordt er met de hand een laagje lijm opge spoten en worden de aangevezelde vel len geperst. Tenslotte worden de vel len in grote rekken gedroogd. Soms wordt de lopende band gebruikt voor massa-ontzuring. Dan ligt de band Een natje en een droogje Beneden in het atelier is de natte afdeling, boven de droge. De mensen doen afwisselend boven en onder dienst, en krijgen zo op tijd hun natje en droogje. In de natte afdeling bevinden zich enkele grote bakken met vloeistof waarin medewerkers grote en kleine vellen papier regelmatig on derdompelen, zoals een fotograaf zijn foto's in de ontwik- kelbakken. Het zijn beschadigde tekeningen, kaarten of be schreven vellen papier die in de droge afdeling al een voor bewerking hebben gehad. Het bad dient om de vellen te ontzuren en op de juiste zuurgraad te brengen. Na in bad te zijn geweest, worden ze op een lopende band gelegd om te worden aangevezeld (wat weer iets anders is dan aange zwengeld). Daarvoor wordt papierpap gebruikt van onder >e aangevezelde vellen worden Een verwaarloosd minuutplan van Wassenaar. van voor tot achter vol met de losse bladzijden. Een grote computerge stuurde spuit gaat er dan overheen en sproeit de ontzuringsvloeistof, precies gedoseerd, in korte tijd over alle uitge stalde vellen. Het heeft veel weg van een sproei-installatie in een auto-was- straat. Soms kan het ontzuren ook met een handspuit gebeuren, bijvoorbeeld als het boek niet helemaal uit elkaar moet worden gehaald. En dat gaat na tuurlijk veel vlugger. Kadastrale minuutplans met voeten getreden In de droge afdeling (boven) zijn de leukste dingen te zien. Nou ja, wat Tijdens de wandeling door het bedrijf kom ik die variatie tegen: een stapel oude kadastrale leggers van de ge meente Axel, geboorteregisters uit Helmond, oude oorkonden uit Delft, kadastrale minuutplans van Wasse naar, tekeningen van Monumenten zorg uit Zeist, oude kaarten van Ber gen op Zoom, een paar statenbijbels die van nieuwe ruggen moeten wor den voorzien en een fraaie doch door vocht aangevreten kaart van Gronin gen van Nicolaas Visser. Soms is de voorraad veel groter, vertelt Clerx, bij voorbeeld als er calamiteiten zijn ge weest: een brand of een archiefkelder die plotseling onder water loopt. De resten van wat eens fraaie boeken of kaarten waren, hebben dan het aan zien van een stapel oud papier. Na be handeling kunnen de stukken er weer lange tijd tegen, mits ze onder de juiste condities worden opgeborgen. Maar het werk van Clerx en de zijnen blijft wel beperkt tot het redden en conserveren van wat er is. Er wordt niets aan toe gevoegd. Wat weg is, wordt niet bijgemaakt. Weg is weg. In de aanvezel- straat wordt het papier weer heel gemaakt. tel WASSEHAAR

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 20