heet leuk. Mijn oog wordt het eerst ge- Reparatie trokken (hoe kan het anders) door een van een plan. paar verfrommelde en zwaar bescha digde kaarten. Het blijken minuut plans van Wassenaar te zijn, in 1832 met veel inspanning door kadaster tekenaars gekarteerd, getekend en ge kleurd. Hoe weinig van die fraaie handarbeid straalt nog van deze resten af. Op het oog lijken het vodjes papier, met sellotape aan elkaar geplakt. Dik ke vette rode potloodlijnen over de te kening geven aan dat de kaart inmid dels is vervallen en, alsof dat nog niet duidelijk genoeg is, staat dat er ook nog eens met grote dikke letters op ge schreven. Ze zien eruit alsof ze langer dienst hebben gedaan als vloerbe dekking dan als kadastraal informatie drager. Een restauratie- behoeftig register. Clerx' bedrijf heeft tot taak ze weer wat toonbaar te maken. Mevrouw Van den Hurk is er ondanks de droeve aan blik met veel overgave aan begonnen, te beginnen met de verwijdering van het plakband. Vreselijk zegt ze, ik heb mijn kinderen verboden ooit nog sellotape te gebruiken. Het plan gaat vervolgens door meerdere handen: schoonmaken, ontzuren, instukken en vlak maken. Als de kaarten zijn geres taureerd, gaan ze terug naar de op drachtgever, het Rijksarchief in Den Haag. Hopelijk passen ze daar wat be ter op deze erfenis uit het verleden dan bij de vorige baas. Stukgelezen statenbijbels Aan een andere tafel is Jos bezig een boek uit elkaar te halen; eerst de leren band eraf en dan alle velletjes stuk voor stuk lospeuteren. Voordat er ge peuterd wordt, maakt Jos van alle onderdelen foto's en beschrijvingen zodat het later weer op de zelfde ma nier in elkaar kan worden gezet. Zorg vuldig wordt vastgelegd hoe het is in genaaid, hoe de bindingen in de rug 231 katerns stuk v zitten en hoe de katerns zijn samengesteld. Pas dan worden alle onderdelen stuk voor stuk gerepareerd en schoon gemaakt, de losse velletjes ontzuurd en op de band aan- gevezeld. Tenslotte wordt het boek aan de hand van de vastgelegde situatiebeschrijving weer stap voor stap op gebouwd en opnieujw ingenaaid tot een keurig geheel. Er liggen een paar helej oude statenbijbels. Helemaal stuk ge lezen (dat moet lang geleden gebeurd zijn). Die ondergaan dezelfde bewerking als het boek. Eén van de bijbels is klaar. Die ken je echt niet (terug, hij kan zo weer vijfhonderd jaar mee, zeker in aanmerking nemend dat dit exemplaar meer zal dienen ter opluistering van een interieur dan om in te lezen. Later wordt alles weer netjes in elkaar genaaid. Een aandenken aan <jjns verleden van heel andere aard is een stapel charters of oorkonden, handgeschreven in Karolin- ger schrift op perkament en van een echt wasstempel voor zien. Er ligt een oude oorkonde uit 1450, die de overeen komst beschrijft tussen het stadsbestuur van Delft en de Landsregering. Je mjoet echter van goede huize komen om dat te kunnen ontcijferen. Maar dat heeft niets te maken met beschadiging of gebreken. Het is een kwestie van oud (schrift. Op deze stukken is duidelijk veel beter gepast dan op de minuut plans, maar desondanks was er toch wat schade. Ze gaan nu weer terug naar de opdrachtgever, geconserveerd, vlak gemaakt en veilig opgeborgen in j zuurvrije dozen, waarin ze jaren veilig zijn. De verdere speurtocht op de droge af deling je kunt er niet genoeg van krij gen als je wat van oude historie houdt), brengt me bij de kadastrale j leggers van mijn geboortestad die hier toevallig liggen, keurig opnieuw inge bonden. Naar de bezittingen van mijn ouders en voorouders hoef ik echter niet te speuren, maar dat is niet de schuld van Jan Clerx, want hij mag immers aan die oude stukken niets toevoegen. GEODESIA 1999-5

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 21