Van de gemeente Helmond hebben de doop-, trouw- en begraafboeken (DTB's) een grote beurt gekregen, en er zijn tegelijkertijd kopieën van vervaardigd voor raadpleging op de studiezaal (waardoor de originelen langer mee zullen gaan). Ook monumentenzorg uit Zeist is vaste klant. Een mooi stapeltje boeken van die dienst is net gerestaureerd, zodat ook die oudheid er weer jong en fris uit ziet. Jeroen laat nog even zien hoe ze hier snel een mooi zuurvrij passe partout maken om een gerestaureerd tekeningetje in op te bergen. Rampenplan Soms komt er een container vol papier het atelier binnen, met name als er ergens een brand of overstroming heeft plaatsgevonden. Dan wordt hier het rampenplan van kracht. De natte massa wordt eerst in een diepvrieskist ge- Aan bet eind stopt, ingevroren en vervolgens onder vacuüm droog ge- van bet proces vroren. Bij een normaal droogproces zouden ze aan elkaar worden de boeken gaan plakken, gaan schimmelen en meer schade veroorza- geperst. ken. Nu kunnen de losgesprongen vellen stuk voor stuk be werkt, opgeknapt en vooral ook, omdat ze er nogal opge- En dat is heel dankbaar werk, ook al doe je dat niet meer op een veilige stoel van een overheidsdienst, maar als particu lier ondernemer. Gelukkig zijn er al heel veel overheids diensten die de weg naar Helmond hebben gevonden. En daar zijn die hardwerkende ex-ambtenaren maar wat blij mee. One day conserving history In the present time of automated map ping, computers transform the residts of GPS- and other modern measuring technologies in no time into exact maps in all the colors you want. Making maps, however, is as old as the world, and ma ny beautifull old hand-made examples of the past are still alive. It is very important to preserve these valuable old products as good as possible. Over six years ago, a special firm in the city of Helmond started their restauration and preservation activities. The author visi ted this firm and describes how old maps, books, bibles and charters get re novated and preservedfor the future. kruid uitzien, weer netjes vlak worden gemaakt. Als er veel is weggebrand of stuk is gegaan, volgt uiteraard weer het aanvezelen. Het is ongelooflijk hoe uit die binnengekomen massa oud-papier het Helmondse restauratie-atelier heel veel weet te redden. Hoewel, wat echt verbrand is komt niet meer terug. Alles wordt weer nieuw. Het is dankbaar werk: van 'rommel' iets moois maken. Hoe leer je dat vak? De meeste werknemers hebben een mbo- opleiding gehad en enkelen hebben de hbo-opleiding in Amsterdam gevolgd. Daar leer je de technische kneepjes van papier-, leer- en perkamentbehandeling. Hoe je van oude, kapotte en schromelijk verwaarloosde stukken weer mooie platen en boeken kunt maken, die gezien mogen worden, leer je in de praktijk. van vierhonderd jaar oud. Een charter 1999-5 GEODESIA Summary

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 22