A la Recherche de la Pierre Perdu Harry Uitermark, Kadaster Apeldoorn. Fig. 1. Topografische kaart 1 25.000 (52G Venlo), uitgave 1958. In het midden, iets naar boven, is het bos met de RD-steen "Kleine Steen Grubben- vorst" te zien. Herinnering aan deze Eeuw Veertig jaar geleden besloten mijn ou ders van Noord-Holland naar Noord- Limburg te verhuizen, teneinde een beter bestaan op te bouwen voor hun vijf kinderen. Mijn vader was bakker en begon zijn eigen zaak. Hoe nobel ook bedoeld, voor mijzelf als twaalfja rige, was het een totale omwenteling, een overgang van leven naar overleven. Vaag kan ik me nog lierinneren dat er zaken als frontlinies en geschutsopstellingen op getekend waren, een verwijzing naar het krijgsbedijf in WO II. Met die eerste kaarten ging er wel een wereld voor mij open. Al snel kreeg ik door hoe die kaarten te lezen en te ge bruiken. Opeens was het mogelijk mijn omgeving te ver kennen, erop uit te gaan, en mijn weg weer terug te vinden! Mijn fascinatie voor'kaarten is zo begonnen. In dat gebeuren vond ik op de zolder van ons nieuwe huis een stel oude to pografische kaarten. Hoe die daar ge komen waren wist niemand meer. Sommige dingen op die kaarten begreep ik echter nog niet helemaal, zoals die,mysterieuze letters RD naast een klein driehoekje geplaatsj: (fig. 1). In een woordenboek vond ik onder andere Rijksduiker als verklaring voor RD. Ik denk Fig. 2. Topografische kaart 1 25- 000 (52G Venlo), uitgave 1997. Iets boven het midden nog steeds het bos, zonder RD-steen, en verder. havens, bedrij venterreinen en autosnelwegen! aaijeind Groot raaijjf Rondveld ^tlapkenshofl ~l eek Fabriekoi GEODESIA 1999-5 Raaieind irootraa- Roodvelc IfXqlMó.ti,

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 25