ff NEDERLANDSE VERENIGING VOOR GEODESIE Management in de Geodesie De werkgroep Management in de Geodesie is een werkgroep op initiatief van de NVG en de WL. Deze groep heeft een concept-rapport samenge steld. Hieronder vindt u een korte sa menvatting. 1Ontwikkelingen (algemeen en binnen de geodesie) Een verenigd Europa en het verdwij nen van het Oostblok veroorzaakt in ternationalisering en schaalvergroting binnen bedrijven, hetgeen weer leidt tot een grotere mobiliteit van zowel personen als goederen. Er zal behoefte komen aan meer infrastructuur (bijv. HSL, Betuwelijn en uitbreiding Schip hol). Ontwikkelingen geschieden ook in een steeds sneller tempo, we zijn aangeland in een 24-uurs economie, waarbij de dienstverlenende sector een steeds grotere rol speelt. Binnen de ge odesie zien we minder arbeidsintensie ve inwinningsprocessen dankzij GPS en Remote Sensing, de toegankelijk heid van informatie wordt beter en de trend is ruimtelijk modelleren, zoals planning, inrichting en beheer Door deze veranderingen worden ho gere eisen aan de medewerkers gesteld. 2. Positionering van de geodeet Van oudsher was de geodeet de aan bieder van een kaart. Tegenwoordig wordt gevraagd om totaaloplossingen en moet de geodeet een helikopter visie hebben om op professionele wijze in te spelen op de vraag. Dit brengt een verandering in attitude met zich mee. 3. SWOT (sterkte/zwakte en kansen/bedreigingen) analyse De SWOT-analyse van de geodeet als algemeen manager geeft als sterkte aan: de brede opleiding in verschillen de geodetische disciplines, analytisch vermogen, goed overzicht en in staat zijn in modellen te denken. De zwak tes liggen in het ontbreken van ma nagementvaardigheden. Voorts is hij meer probleemoplosser dan procesbe geleider of -vormgever. De kansen zijn: een goede werkgelegenheid en goede mogelijkheden om het geodetisch vak gebied te verbinden met IT, met als bedreigingen een negatief imago van het vakgebied en concurrentie van ma nagers uit andere disciplines. De geodeet met managementtaken, zoals projectmanager en accountma nager, heeft als sterktes: deskundig heid en overzicht, analytisch vermo gen, resultaatgerichtheid en een po tentieel brede visie. De zwaktes zijn: te weinig gericht op de klant, niet opge leid om met andere disciplines samen te werken, kennis van aanpalende vak gebieden soms onvoldoende, te zwak ontwikkeld commercieel besef. Zijn kansen liggen daarin dat geodesie een opleiding is waar men van vrij veel on derwerpen iets leert, hetgeen gunstig is voor integratie met IT en gebruikers disciplines. IT-ers zijn weinig gericht op applicaties in de geodesie, dus ruimte voor de geodeet! Een bedrei ging vormt het feit dat de geodeet niet geleerd heeft te denken in termen van managen en projectsturing, en bij pro jectmanagers in de civiele techniek en IT is een bredere kennis en opleiding aanwezig. 4. Veranderende rol/eisen managers in de Geodesie Er worden steeds zwaardere eisen ge steld aan een algemeen manager door de veranderingen op het gebied van fi nancieel management, human resour ce management en marketing waarop adequaat moet worden ingespeeld. De belangrijkste veranderingen waar de projectmanager mee te maken heeft gekregen zijn: financiële kostprijsbere keningen en analyses van projecten; motiveren van en omgaan met (pro- ject-)medewerkers; kennis en kunde van aanpalende vakgebieden. 5. Oplossingsrichtingen, acties Opleidingen Afgestemd op het niveau van de oplei ding dient in de studie basistheorie te worden opgenomen op het gebied van projectmanagement, bedrijfsvoering en marketing. Tijdens stages zou ook op projectleiding de nadruk moeten m; worden gelegd om de nodige vaardig heden al in een vroeg stadium te kun nen ontwikkelen. Vakverenigingen, Branche organisatie en Bedrijven De vakverenigingen moeten ook on dersteuning bieden voor het stimule ren en ontwikkelen van management vaardigheden en kennis van manage- mentinstrumenten. Ook de branche- rganisatie, ziet het belang van anagers met een geodetische achter grond in de leiding van geodetische bedrijven, maar dient nog gestimu leerd te worden er echt werk van te maken, bijv. door mee te werken aan workshops of medewerking aan een te ontwikkelen Management Leergang of Intervisie-project. Veel organisaties onderkennen het belang van het oplei den en ontwikkelen van de medewer kers in de praktijk van de eigen organi satie. Management Development moet dan ook als een belangrijke fac tor worden beschouwd. Huidige (geodeet-)managers De geodeten die momenteel manage mentfuncties bekleden kunnen een voortrekkersrol vervullen voor de an- :deren door bijv.: het op zich nemen van de rol van mentor/coach voor de aankomende manager; promotie van het vakgebied vanuit de eigen functie; bewust werken aan de ontwikkeling van de aankomende en zittende (geo- deet-)managers. Een workshop van de groep huidige (geodeet-) managers waarin ideeën en mogelijkheden tot versterking van de ontwikkeling van geodeten in ma nagementfuncties verder uitgewerkt worden is een mogelijkheid, evenals het leggen van contacten met ma nagers buiten het vakgebied om ideeën en ervaringen uit te wisselen. De werkgroep: Edo Boonstra, Johan van Dam, Theo Houterman (vz), Werner ten Kate, Leen Murre, Jaap van der Veen. Apeldoorn, 7 april 1999. 243 GEODESIA 1999-5 NVG

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 33