m* HPTra w 4ie jaargang no. 5 mei 1999 Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie 115 Door met GPS de positie van de fotogrammetrische camera te bepalen kan het aantal benodigde paspunten aanzienlijk wbrden gereduceerd, waarmee kosten worden bespaard. In dit artikel worden dej resultaten van enkele experimenten beschreven en wordt aangegeven welke nauwkeurigheid men voor de GPS- posities van het vliegtuig mag verwachten. Tevens worden praktische aanwijzingen voor de meetopzet gegeven. "TillBÏÏ Naar een Onafhankelijke Quantity Surveyor W. van de Guchte Bij GWW-werken van het Rijk bepaalt zcfwel de Rijkswaterstaat als de aannemer de inhoud van verrekenbare hoeveelheden resultaatsverplichting. Accountants hebben toenemend moeite njiet die dubbele gegevensstroom vanwege het moeten confronteren van de .uitkomsten en het sluiten van compromissen daarover. Onderzocht worjdt of de geodetische branche in staat is tot een betrouwbare bepaling van hoeveelheden te komen. Is de Onafhanke lijke Quantity Surveyor het instrument? Ij)e Meetkundige Dienst fungeert als wegbereider voor deze vernieuwing, waarbij niet kan worden ingeleverd op het niveau van rechtmatigheid. De belastingbetaler heeft er in elk geval heel wat voor over om te weten of zijn geld goed wordt besteed. In een tijd dat snelle computers de gegevens van GPS, tachymetrische of fotogrammetrische opnamen verwerken tjot twee- of driedimensionale weergaven van de werkelijkheid, is de waardering voor hetgeen in de verre oudheid handmatig werd vervaardigd, weieens beneden een verantwoord peil gedaald. Helaas blijken veel oude stukketi vaak zodanig verwaarloosd te zijn, dat herstel alleen nog met veel moeite kah plaatsvinden. De specialisten van het acht jaar geleden gestichte Restauratie-atelier Helmond weten hoe ze daarmee moeten omgaan. De auteur liep! in het atelier een dagje tussen zwaar beschadigde kadasterkaarten, stukgelezen) bijbels en door vocht aangetaste oorkonden, en zag hoe vaardige handen nier nog heel veel wisten te redden en veilig te stellen voor de toekomst. CPD: Duwen en Trekken A la Recherche de la Pierre Perdu Geodesia-Congres N CG-Kwartaalbericht NVG/WL Uit de losse pols Agenda Stichting Geodesia Berichten Publicaties Personalia Stichting Geodesia Bij de voorplaat Een foto van een 19e eeuwse Hollandse Cirkel uit de collectie van de TU-Delft. Zie over de start van de gelijknamige stichting pagina 247. 213 GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). www.geodesia.nl issn: 1385-7517 Geodesia GPS in de lucht- fotogrammetrie ir. F. A. van den Heuvel ir. G. J. Husti 111 119 Een dagje Conservering van de historie Theo Scheele en verder... 114 115 117 119 141 144 145 147 147 148 148

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 3