A CPD: Duwen en trekken Mocht u er nog niet van gehoord hebben: CPD staat voor Continuous Professional Development, wat uitgelegd kan worden als het permanent actualiseren van de benodigde kennis en vaardigheden voor de uitoefening van het be roep. Hiervoor wordt ook wel het begrip levenslang leren gebruikt, het schrikbeeld van elke scholier of student die dacht na vijftien tot twintig jaar eindelijk klaar te zijn met school. Maar wel de realiteit in onze snel veranderende maatschappij. De houdbaarheidsdatum van een genoten opleiding is immers beperkt. Dat geldt zeker ook voor de geodesie: nieuwe inwinnings- en verwerkingstechnieken, nieuwe werkprocessen, nieuwe toepassingen, nieuwe klanten. De ontwikkelingen volgen elkaar in een steeds hoger tempo op. De afkorting CPD hoort dus net zo goed bij ons vak als GIS en GPS. CPD is overigens meer dan het volgen van aanvullende opleidin gen en cursussen, ook bijvoorbeeld het deelnemen aan stu diedagen, het bijhouden van vakliteratuur of het schrijven van een artikel voor Geodesia kan de geschiktheid voor het werk ten goede komen. Naast vaktechnische kennis kun nen bovendien ook bijvoorbeeld bedrijfskundige of sociale vaardigheden de inzetbaarheid vergroten. Een en ander zou echter wel een aantoonbare en actieve vorm moeten heb ben: een studiedag voor het bedrijf organiseren levert meer kennis op dan passief in de zaal zitten; auteur zijn van een artikel is een zichtbaarder bewijs van de vakbekwaamheid dan de Geodesia maandelijks lezen. Er zijn beroepsgroepen, waar aan het lidmaatschap van de beroepsvereniging een verplichting tot het volgen van CPD is gekoppeld. Alleen met een voldoende aantal 'CPD- punten' per jaar, behaald door deelname aan studiedagen en cursussen, mag het bordje Lid van de vereniging van Landmeter-deskundigen"naast de voordeur blijven hangen. Dergelijke regels duwen de leden als het ware naar de CPD-activiteiten. Handig voor aanbieders van cursussen: als het CPD-punten oplevert, komen de cursisten vanzelf. Ik zie echter de VYL en NVG nog niet met dergelijke ver plichtingen hun ledental op de proef stellen. In landen waar de landmeter een beschermd beroep is, blijkt CPD vaak al verder ontwikkeld. Denemarken is daarvan een voorbeeld, aan de registratie als beëdigd landmeter is een CPD-verplichting gekoppeld. Ook dat zit er bij ons niet in, hoewel in uitbestedingsprojecten soms al wel de (aantoon bare) kwalificatie van personeel wordt verlangd. Kortom, in Nederland is er weinig druk om CPD verder te ontwikkelen. Van duwen moeten we het niet hebben. Zo lang deelname een hoge mate van vrijwilligheid blijft hou den, zullen we er met zijn allen aan moeten trekken. Bij voorbeeld met publiciteit, en een gericht en aantrekkelijk aanbod van CPD-activiteiten. Gezien de bescheiden om vang van de beroepsgroep is coördinatie van het aanbod noodzakelijk, maar door wie? Tot nu toe hebben ideeën binnen de Stichting Geodesia en de verenigingen om tot organisatie en registratie van CPD te komen niet tot resul taten geleid. Het is echter de vraag hoe lang we het ons nog kunnen per mitteren CPD niet te regelen. Het gemis aan duwende krachten zal moeten worden gecompenseerd door een situ atie waarin de beroepsgroep zichzelf omhoog trekt en CPD stimuleert. Samenwerking tussen beroepsverenigingen, on derwijsinstellingen en werkgevers is daarvoor noodzakelijk. Kortom: CPD, wat doen we ermee? Frank Kenselaar, redacteur 214 1999-5 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (030) 235 43 18 of (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl Redactie Geodesia dr. ir. H. Quee, hoofdredacteur, Utrecht G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ing. I. van Hunen, Rosmalen W. Kamphorst, Apeldoorn ir. F. Kenselaar, Delft ing. A. J. van der Meer, Diemen ing. K. A. M. Roebert, Utrecht M. J. Scheele, Middelburg Abonnementen/inlichtingen C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 57614 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl (adreswijzigingen s. v.p. schriftelijk) 1999. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opge nomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit bv Wintereik 38 - 5682 hm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 (mobiel 06 - 51 63 2117) e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 e-mail: d.van.dijk@geodesia.nl Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; ABt/AMRO 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 4